СІМ чесНОТ

Кандидат у президенти, лідер коаліції «Сила народу» Віктор Ющенко переконаний, що угоду про чесні вибори підпишуть щонайменше сім претендентів на найвищу посаду в державі, чиї позиції відповідають демократичним поглядам. Про це керівник найбільшої парламентської фракції заявив в ефірі «31-каналу» в Одесі. За словами Ющенка, в ідеалі цей документ мали б підписати всі учасники перегонів. «Кандидати не повинні поділятися на тих, хто прагне чесних виборів, і тих, хто грає в підкидного під столом», — наголосив В.Ю. Уже зараз головний кандидат від опозиції впевнений у тому, що таку домовленість підтримає лідер ПППУ Анатолій Кінах. Раніше він заявляв, що на цих виборах для нього чи не найголовніше — чесність. За даними «УМ», пан Кінах справді має намір скріпити своїм підписом угоду з Ющенком.

Шило з мішка Різницької

Оприлюднення копій протоколів у «справі Гонгадзе» на інтернет-сайті www.delogongadze. org поставило Генеральну прокуратуру в дуже незручне становище. Шило вилізло з мішка настільки, що приховати його, себто визнати протоколи підробкою, надалі вже не було можливим. Позавчора про автентичність змісту протоколів, оприлюднених британськими журналістами в інтернеті, заявив речник ГПУ Сергій Руденко. За повідомленням «Української правди», представник Різницької зазначив: «Зміст цих документів відповідає реальним матеріалам справи». Проте не можна однозначно сказати, чи є опубліковані документи копіями автентичних протоколів. Для встановлення цього потрібна експертиза.

Президентом липня став Ющенко

Президентом липня став Ющенко

За неповних три місяці до першого туру виборів Президента лідером електоральних симпатій залишається Віктор Ющенко. Свої голоси за нього готові віддати 27,9 відсотка виборців, а за його головного суперника, Віктора Януковича, — 21,1 відсотка. Про це свідчать результати опитування, проведеного Центром економічних і політичних досліджень імені Разумкова 22—28 липня, тобто тоді, коли головні політичні гравці президентських перегонів-2004 вже почали свою кампанію.

Феміда і «фашисти»

21 квітня у парламенті по гарячих слідах слухали ситуацію, пов'язану з виборами міського голови у Мукачеві. «Події, які відбулися 18 квітня, засвідчують, що в Україні МВС, СБУ, місцева влада злилися з бандитами. Для Закарпаття тотожні поняття «місцева влада» і «бандитські формування»... В Україні стався кримінальний заколот, у Мукачеві владу силою захопили представники СДПУ(о) за допомогою криміналітету... Натхненниками й організаторами всіх тих злодіянь, які були в Мукачеві, є Соціал-демократична партія України (об'єднана), і тому по всіх ознаках, які там чинилися, я стверджую, що СДПУ(о) — партія фашистської спрямованості, яка працює з бандитами». Ці слова належали Віктору Ющенку — керівнику політичної сили, у якої на виборах у Мукачеві невигадливо і брудно відібрали перемогу. Певна річ, така заява не могла сподобатись СДПУ(о). І не в останню чергу тому, що ярлик «фашиста», який проесдеківські ЗМІ намагаються повісити на Ющенка, після цієї заяви ліпився саме до «тіла» партії Віктора Медведчука. Тож не дивно, що есдеки вирішили через «найсправедливіший у світі» суд відкараскатися від цього, а також від вірогідної причетності до організації «мукачівського шабашу».

«Любов» з-під батога

Тоді як команда Віктора Януковича рапортує про свої стахановські досягнення, як-от два з половиною мільйони підписів на підтримку «єдиного» кандидата, щоразу більше переконуєшся в тому, що все це чистої води популізм і маніпуляції. Якщо це й має під собою якийсь грунт, то базується не на всеохопній любові до Віктора Федоровича, а на банальному застосуванні адмінресурсу. Позавчора на презентації прес-центру Януковича начальник його штабу Сергій Тигіпко на запитання журналістів про добровільно-примусовий збір підписів відповідав: ви, мовляв, назвіть конкретні приклади. А їх справді вистачає.

А де ж афроукраїнці?

А де ж афроукраїнці?

Учора о шостій вечора сплив останній термін, коли партії, блоки та об’єднання громадян могли висувати своїх кумирів кандидатами в президенти. Такий «дедлайн» передбачений календарним планом, який затвердила Центральна виборча комісія.

Гра в «п’ятнашки»

Гра в «п’ятнашки»

Потенційний виборчий бюлетень, який може з’явитися перед очима українців 31 жовтня, може складатися з 15 кандидатів. Принаймні станом на вчора кандидатів було саме стільки. Напередодні Центрвиборчком зареєстрував учасниками перегонів іще трьох осіб. Щасливчиками стали лідер Християнсько-ліберальної партії, народний депутат із фракції «Наша Україна» Леонід Черновецький (самовисуванець), голова партії «Нова сила» Юрій Збітнєв, а також керманич партії й однойменної організації «Громадський контроль» Василь Волга. Двом іншим претендентам на «корочку» кандидата — голові Харківського обласного товариства захисту прав інвалідів Володимиру Рощину та директорові НВК «Україна» Фонду милосердя та здоров'я України Віталію Велідченку (вони висувалися самостійно) — ідею з балотуванням доведеться наразі «зачохлити». За повідомленням УНІАН, і Рощин, і Велідченко неправильно оформили деякі документи, а перший ще й не вніс грошової застави та надсилав свої папери поштою.

Віктори ростуть

Рейтинги двох основних кандидатів на посаду Президента — Віктора Ющенка та його тезки Януковича — упродовж останнього місяця зросли. Про це свідчать результати соціологічного опитування, проведеного фондом «Демократичнi iнiцiативи» та Центром «Социс». Якщо минулого місяця за лідера коаліції «Сила народу» Ющенка свої голоси у першому турі готові були віддати 26,6%, то тепер цей показник зріс до 28,8 (на 2,2%). Рейтинг Януковича підвищився на 1,1% — із 18 до 19,1%.

Декламації про декларації

Дивні речі відбуваються в українському політикумі. Усім зрозуміло, що в цій царині існує безліч протиріч, які особливо загострюються під час виборчих кампаній. Цього разу конфліктом, навколо якого сперечаються, став невинний за своєю суттю документ — Декларація про чесні вибори. Її, нагадаємо, першим і наразі єдиним підписав Віктор Ющенко, щойно отримав посвідчення кандидата у президенти в Центрвиборчкомі. Критиків угоди про «чесну гру» очолив сам Президент Леонід Кучма, який фактично повторив озвучену перед тим думку кандидата від влади Януковича. «Дотримуватися етичних норм слід усім: і тим, хто щось підпише, і тим, хто не підпише, — якщо це чесна людина. А якщо нечесна — вона тим більше підпише будь-яку декларацію. А потім брехатиме, як і раніше», — поділився своїми думками пан гарант із газетою «День». На думку Л.Д., «жодна декларація ще не перетворила чесну людину на нечесну чи навпаки». У Кучми «складається враження, що в декого з кандидатів промови пишуть одні кандидати, а декларації про чесні вибори — інші», тому, мовляв, нічого й рипатися. А найкраща декларація — вже існуюча Конституція та закони, яких слід дотримуватися й нести покарання відповідно до передбачених санкцій.

Перший мільйон

Офіційно зареєстровані кандидати у президенти потроху починають збирати підписи на свою підтримку, адже для того, щоб не зійти з виборчої дистанції, претендент на головну посаду держави повинен представити до ЦВК документальне свідчення наявності в Україні щонайменше півмільйона своїх симпатиків. І, хоча закон про вибори Президента передбачає для цієї процедури доволі тривалий термін (за цьогорічним календарем — до 20 вересня), команді Віктора Януковича вже вдалося перевиконати цю норму. За два місяці до завершення «терміну підписної придатності» вони назбирали аж мільйон підписів. Принаймні про це оптимістично відрапортував начштабу Януковича Сергій Тигіпко. «Темпи збору підписів на підтримку Віктора Януковича свідчать про популярність саме нашого кандидата у виборців, — зауважив голова «Трудової України». — Ця робота відбувається дуже організовано». Те, що процес збору підписів був організованим, не викликає ані найменших сумнівів. Бо ми добре знаємо, як наша влада вміє «організовувати» людей по своїй довжелезній чиновницькій вертикалі.