Меркурiй упритул

«Американський космічний зонд «Мессенджер» («Посланець») зробив перше історичне фото з орбіти Меркурія і передав його на Землю», — повідомила вчора американська космічна агенція НАСА. На фото добре видно кратери Меркурія, включно з найбільшим та найхарактернішим, якому присвоєно назву Дебюссі. Упродовж наступних шести годин «Мессенджер» зробив та передав на Землю ще 363 знiмки цiєї планети.

Галицькі детективи

Галицькі детективи

У літературних оглядах та інформаційних повідомленнях «Газети виборчої» чи інших польських видань останнім часом можна надибати повідомлення про щойно виданий новий роман польського письменника Павела Ящука «План Сари» (Plan Sary). Схоже, цей літератор виходить на провідні позиції в жанрі польської кримінально–детективної романістики: ще у 2004 році Ящук видав детектив «Фореста Умбра», який наступного року відзначили «Нагородою великого калібру» — літературною премією за кращий польський детектив року з грошовим додатком до неї у розмірі 10 тис. злотих (трохи більше трьох тисяч доларів). «План Сари» фактично є продовженням роману «Фореста Умбра», оскільки обидві книги поєднує головний герой, журналіст Якуб Штерн, який веде приватні розслідування і є великим майстром розгадування кримінальних загадок, та місце розвитку детективних сюжетів — передвоєнний Львів кінця 30–х років минулого століття.

«Звір» вийшов iз–під контролю

На Японію звалилося потрійне лихо. За оприлюдненими вчора офіційними пiдсумками, землетрус та цунамі забрали життя 11 тисяч людей, а понад 17 тисяч вважають зниклими безвісти. У найбільш уражених стихією префектурах — Міягі, Івате та Фукусіма — не вдається ідентифікувати чотири тисячі тіл. Але ще страшнішою є третя голова лиховiсного дракона. «Уряд перебуває у стані найвищої готовності й намагається не допустити ядерної кризи на АЕС «Фукусіма–1», — запевнив учора в парламенті прем’єр–міністр країни Наото Кан. І визнав: ситуацiя є непередбачуваною».

На зміну «Світанку» прийшов «Захисник»

Під супровід бомбардування авіацією міжнародної коаліції лівійські повстанці відбили в армії Муаммара Каддафі його рідне місто Сирт. Як запевняє речник опозиційних сил Шамсиддін Абдулмола, підконтрольні Каддафі війська тікали з міста, кидаючи зброю та продовольство. За минулі вихідні революціонери знову відбили два ключові нафтотранспортні пункти на узбережжі Середземного моря — Рас–аль–Унуф та Брегу — і тепер прямують на столицю Лівії Тріполі, яка, за їхніми словами, залишається останнім оплотом диктатора.

Бо на 10 дівчат за статистикою...

Федеральна служба державної статистики підбила попередні підсумки загального перепису населення, який проходив у Росії з 14 по 25 жовтня минулого року. Остаточні результати буде оприлюднено не раніше, ніж наприкінці 2012 року.

Третє пришестя рок–Ісуса до Києва

Не приховую, що як і більшість давніх шанувальників творчості британської рок–групи Deep Purple її кращих часів, ідучи минулої п’ятниці на її єдиний у Києві концерт у Міжнародному виставковому центрі (МВЦ), я мав погане передчуття, що побачу і почую лише тінь колиш­ньої легенди. Що можуть запропонувати, чим можуть здивувати п’ятеро чоловіків пенсійного віку, які виконують перед публікою свої хіти 40–річної давнини, певне, в десятитисячний раз? Забігаючи наперед, скажу, що всі сумніви та погані передчуття були вибиті з голови вже в першу хвилину концерту потужними звуками одного з найвідоміших хітів групи Highway Star («Зірка автостради»).

Євро покотилося вниз

Уряд Португалії на чолі з прем’єр–міністром Жозе Сократешем подав у відставку. Напередодні парламент уже вчетверте за цей рік відхилив урядовий план заощаджень, необхідний для отримання фінансової допомоги від Євросоюзу. А без цієї допомоги Португалія вже не може вийти з жорсткої фінансової кризи. Урядова програма, зокрема, передбачала низку заходів із метою скорочення бюджетного дефіциту до 4,6 відсотка від ВВП ще цього року, а у перспективі — до трьох відсотків, як це передбачено європейським Пактом про стабільність. Скоротити бюджетні витрати планували за рахунок скорочення допомоги з безробіття, збільшення податкового навантаження й транспортних тарифів. У відповідь країною прокотилася хвиля демонстрацій.

Два кроки вперед, один — назад

На аварійній АЕС «Фукусіма–1» в Японії тривають роботи з відновлення систем енергопостачання та охолодження реакторів. Фахівці підключили силові кабелі до всіх шести енергоблоків станції, і тепер охоло­дження реакторів буде здійснюватися більш ефективно, ніж під час поливання їх морською водою з пожежних машин та гелікоптерів. Становище на «Фукусімі–1» поступово стабілізується, але майже щодня не обходиться без відкату назад із відвойованих у радіаційної катастрофи позицій. Учора вранці поблизу станції знову стався сильний землетрус потужністю понад шість балів за шкалою Ріхтера. За повідомленнями інформагенцій, підземні поштовхи не призвели до подальших руйнувань на АЕС, але над третім реактором з’явився густий чорний дим, і персонал укотре довелося евакуювати. Цей реактор особливо небезпечний, бо працює на суміші урану з плутонієм, яка в разі пожежі або вибуху виділяє значно щільніший радіоактивний шлейф, ніж уранові паливні стержні.

Корупція по–європейськи

Двоє депутатів Європарламенту подали у відставку, а третій призупинив виконання повноважень після майстерної провокації журналістів британської газети «Сандей таймс», яка довела, що європейські народні обранці теж можуть бути корупціонерами. Матеріали, зібрані журналістами видання, опубліковані в недільному випуску, є прямим звинуваченням на адресу колишнього міністра закордонних справ Словенії Зорана Талера, колишнього віце–прем’єр–міністра Румунії Адріана Северина та екс–міністра внутрішніх справ Австрії Ернста Штрассера. Усі троє за грошову винагороду в сумі до 100 тисяч євро висловили готовність провести законодавчі зміни, написані під диктовку вдаваних лобістів. У наступному номері «Сандей таймс» планує опублікувати статтю з аналогічними звинуваченнями на адресу двох іспанських євродепутатів.

Тенденція позитивна, але ситуація серйозна

Японія потроху повертається до нормального життя — мешканці Токіо повідомляють, що в столиці потроху зменшуються черги на бензозаправках і наповнюються доти порожні полиці супермаркетів. Дещо спала й напруга навколо аварійної АЕС «Фукусіма–1», хоча вчора зі станції довелося терміново евакуювати персонал — цього разу не через підвищення рівня радіації, а через стовп диму, що здійнявся над сховищем із ядерними відходами. Втім згодом з’ясувалося, що небезпеки нової аварії немає. Відновлено подачу електричного струму до трьох аварійних реакторів, що дозволить відновити роботу системи охолодження. За словами представника МАГАТЕ Грехема Ендрю, «тенденція позитивна, але загалом ситуація залишається дуже серйозною».