Мертвий Осама страшніший за живого

Мертвий Осама страшніший за живого

Президент США Барак Обама ухвалив рішення: посмертних фотографій лідера «Аль–Каїди» Осами бен Ладена оприлюднено не буде. «Сумнівів у тому, що ми вбили Осаму бен Ладена, немає, — наголосив Обама у програмі «60 хвилин» на телеканалі Сі–Бі–Ес. — Ми не хочемо, щоб важкі для сприйняття фотографії, на яких зображено застреленого в голову чоловіка, пішли гуляти світом та стали зброєю пропаганди, стимулюючи нове насилля». І це при тому, що навіть найближчі радники рекомендують президентові показати світу фото вбитого «терориста №1». Мовляв, лише таким чином можна раз і назавжди припинити дискусії на тему, чи дійсно в Пакистані вбили саме бен Ладена.

«Суперове» право голосу

Європейський Союз отримав статус «суперспостерігача» у Генеральній Асамблеї ООН. Це означає, що голова Ради ЄС Герман Ван Ромпей та верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон тепер зможуть виступати й надавати пропозиції та поправки до рішень на рівних правах із представниками держав — членів Організації Об’єднаних Націй.

Блаженні чисті серцем

Блаженні чисті серцем

Першого травня на площі перед собором святого Петра у Ватикані Папа Римський Бенедикт XVI проголосив блаженним Івана Павла ІІ, ставши першим за останні тисячу років понтифіком, який зарахував до лику блаженних свого попередника. Щоб побачити церемонію беатифікації на власні очі, до Рима з’їхалися президенти і глави урядів 87 держав та більше мільйона католиків з усього світу, в тому числі й з України. Найбільше — понад 100 тисяч — було прочан із Польщі, співвітчизників Івана Павла ІІ.

«Консервація» Канади

Правляча Консервативна партія Канади на чолі з 52–річним прем’єр–міністром Стівеном Харпером здобула переконливу перемогу на загальних парламентських виборах, які відбулися в цій країні минулого понеділка. Торі здобули 166 із 308 місць у Палаті представників (нижній палаті парламенту). Для самостійного формування уряду вистачило б і 155 мандатів. Досі кабінет міністрів Харпера був урядом меншості.

Обама «дістав» Осаму

Обама «дістав» Осаму

Звернення, з яким президент США Барак Обама виступив в ефірі американського телебачення пізно ввечері минулої неділі (вже о шостій ранку понеділка за київським часом), було одним із найважливіших у всій його політичній кар’єрі. Глава Білого дому повідомив про ліквідацію головного ворога Америки, який з легкої руки її спецслужб був названий головним терористом світу, лідера терористичної організації «Аль–Каїда» Осами бен Ладена. Сам Обама разом із держсекретарем США Хілларі Клінтон та кількома іншими високопоставленими представниками його адміністрації стежив за перебігом операції фактично «в прямому ефірі»— «картинку» транслювали камери, встановлені на шоломах спецназівців, які штурмували сховок «терориста номер один». Як запевняє американська преса, в кульмінаційний момент президент США вигукнув: «Ми дістали його!» (We Got Him!). На цей момент Америка чекала 10 років. Вислухавши звернення Обами з підсумковим «справедливість перемогла!», американці в ейфорії вийшли на вулиці — святкувати перемогу над лідером «Аль–Каїди». От тільки чи можна назвати її перемогою над світовим тероризмом? І чи була вона взагалі, та перемога? Адже тіло Бен Ладена вже покоїться глибоко на дні океану, тож у тому, що вбито саме його, доводиться вірити на слово американським спецслужбам…

На заздрість Панамі й Суецу

На заздрість Панамі й Суецу

Туреччина готується до втілення грандіозного плану — будівництва Стамбульського каналу. За словами прем’єр–міністра країни Таїпа Реджепа Ердогана, цей новий морський шлях має розвантажити надміру переобтяжену суднами протоку Босфортати, яка відділяє Європу від Азії та з’єднує Середземне море з Чорним.

Зупинка в зоні

Пересування в межах Шенгенської зони може стати значно менш вільним, ніж досі. На зустрічі в Римі, присвяченій цьому питанню, президент Франції Ніколя Саркозі та прем’єр–міністр Італії Сильвіо Берлусконі дійшли згоди щодо потреби змінити умови Шенгенської угоди, щоб у разі потреби легше відновлювати прикордонний контроль у межах Євросоюзу. Спільний лист із відповідними пропозиціями Франція та Італія вже надіслали до Єврокомісії, яку просять «розглянути можливість тимчасового відновлення контролю на внутрішніх кордонах Шенгенської зони». Якщо Брюссель пристане на ці пропозиції, це означатиме внесення змін до ще кількох європейських угод та відкат назад у принципі вільного пересування громадян Євросоюзу територіями всіх 27 країн–членів, а також Норвегії та Швейцарії, які не входять до ЄС, але підписали Шенгенську угоду.

А може, він і не потрібен?

Уже рівно рік Бельгія живе без уряду — це абсолютний світовий рекорд. Проте більшість бельгійців мало цим переймається, адже на їхньому матеріальному становищі нестача повноцінної виконавчої влади якщо й позначається, то, швидше, позитивно.

Стріляти без попередження

Антипрезидентські виступи в Сирії переросли у криваву громадянську війну, в якій влада не шкодує засобів для придушення народного повстання. Позавчора понад три тисячі співробітників служб безпеки та бойовиків президента Башара Асада, застосувавши танки та зброю, жорстоко розігнали демонстрацію опозиції в місті Дераа на півдні країни. Як повідомляє агенція «Франс пресс», у ході цієї операції загинуло щонайменше 39 та було поранено понад 70 осіб. Після цього було закрито кордон iз сусідньою Йорданією, а на дахах будинків у Дераа розставили снайперів – їм дано наказ без попередження відкривати вогонь по людях, які намагаються зібратися на акції протесту. Схожим чином урядові війська придушили антипрезидентські виступи у містах Джебла і Дума, що поблизу столиці країни — Дамаска. У Джеблі загинуло щонайменше 13 осіб. Загалом упродовж останніх трьох днів у Сирії було вбито близько 150 учасників протестів, а загальна кількість загиблих iз початку заворушень у березні перевищує 350 осіб.

Путін і Распутін

Путін і Распутін

У селі Малі Карели поблизу Архангельська та в Санкт–Петербурзі тривають зйомки художнього фільму про Григорія Распутіна — таємничого селянина, який відіграв роль «сірого кардинала» при дворі останнього російського царя Миколи ІІ. Знімальний процес, який стартував на початку квітня, має завершитися до кінця року, і чи не найбільше цікавості до нього виявляє французька, а не російська преса. Воно й не дивно, адже головну роль у спільному проекті Росії та Франції виконає «майстер на всі руки», французький актор Жерар Депардьє. А царицю Олександру, яка, за однією з версій, була коханкою вельми ласого до жінок Распутіна, зіграє ще одна легенда французького кіно — Фанні Ардан. У Миколу ІІ перевтілиться російський актор Володимир Машков.