Щоб не сталося, як у Японії

Бюро з ядерної безпеки при Єврокомісії остаточно узгодило деталі перевірки на безпеку всіх наявних на території ЄС атомних реакторів — з метою попередження ядерної кризи на кшталт тієї, що сталася в Японії. Європейські лідери ще в березні домовилися про проведення таких «стрес–тестів», але національні агенції з ядерної безпеки не спромоглися дійти згоди щодо переліку та характеру цих перевірок. Тож остаточне рішення ухвалив офіційний Брюссель.

Косово розбрату

27 травня у Варшаві відбудеться XVII саміт країн Центральної і Східної Європи, в якому має взяти участь також і Президент України. Але вже за кілька днів до початку над цим заходом почали збиратися хмари. Річ у тім, що Польща на правах господаря запросила на саміт президента Республіки Косово Атіфету Ях’ягу, обрану на цю посаду два місяці тому. Ті європейські країни, які не визнають Косово, бо вважають його незаконним квазідержавним утворенням, що виникло лише внаслідок грубого втручання США, тепер зважують доцільність своєї участі у Варшавському саміті. Принаймні президенти Сербії, Румунії та Словаччини вже заявили, що не приїдуть.

Ой хмариться, попелиться…

Ой хмариться, попелиться…

Ісландський вулкан Грімсвотн, який активізувався 21 травня, наразі не збирається повертатися в сплячку. І створює дедалі більші проблеми для авіаперевезень у небі Європи. Стовп вулканічного пилу висотою від 8 до 12 кілометрів шириться над континентом. Метеорологи не можуть чітко передбачити його подальший шлях, але вчора по обіді прогнозували, що до вечора хмара накриє Лондон, сьогодні на сході Європи дійде до Польщі , а завтра на півдні — до Франції.

Герлінг по Європі

Герлінг по Європі

Учора президент США Барак Обама почав шестиденне європейське турне з короткого перебування в Ірландії. Окрім зустрічей із провідними політиками цієї країни в Дубліні, Обама також відвідав село Манігалл, звідки походять його предки по материнській лінії. Швець Фелмоут Керні виїхав із графства Оффалі до Нового світу в 1850 році, рятуючись від голоду в Ірландії. ЗМІ жартома переробили прізвище темношкірого американського лідера на ірландський манер — О’Бама. А прем’єр–міністр Енда Кенні від партії «Фіне Гел» подарував високому гостеві ключку для традиційної кельтської гри з м’ячем — герлінг.

Сині прапори над Піренеями

Опозиційна Народна партія на чолі з Маріано Рахоєм здобула переконливу перемогу на місцевих виборах, що відбулися в Іспанії минулої неділі. Як повідомляє «Євроньюз», правоцентристська «Партіда популар» (ПП) набрала майже на 10% більше, ніж правлячі соціалісти. «Народники» отримали більшість у 12 із 13 регіональних парламентів. Це найбільша поразка Соціалістичної партії (ПСОЕ) із часу відновлення в країні демократії після падіння 1978 року режиму генерала Франко. Таким чином, іспанські виборці покарали соціалістів за антикризову політику жорсткої економії уряду Хосе Луїса Сапатеро та рекордний для ЄС рівень безробіття. Попри нищівну поразку на місцях, глава кабміну Сапатеро заявив, що не збирається оголошувати дострокові парламентські вибори.

МВФ без голови

Не очікуючи на вирок суду, який має або виправдати Домініка Стросс–Кана, або визнати його винним у спробі зґвалтувати покоївку нью–йоркського готелю «Софітель», міністри фінансів кількох провідних країн світу висунули вимогу: фігурант сексуального скандалу має залишити посаду директора–розпорядника Міжнародного валютного фонду. І Стросс–Кан її виконав, повідомивши вчора раду директорів МВФ про своє рішення піти у відставку.

На зміну бен Ладену

Терористична організація «Аль–Каїда» обрала нового (поки що тимчасового) голову замість ліквідованого американським спецназом Осами бен Ладена. Як повідомляє пакистанська газета «Ньюз», ним став колишній офіцер єгипетських спецслужб Саїф аль–Адель, який свого часу перейшов на бік екстремістів. Із 2001 року аль–Адель фігурує у списку найбільш небезпечних терористів світу за версією ФБР. За інформацію, яка б допомогла арештувати чи ліквідувати його, визначено винагороду в розмірі п’ять мільйонів доларів.

Бельгія «зав’язує» з рекордом

Бельгія, яка більше року жила без постійного кабінету міністрів і побила за цим показником світовий рекорд, виходить із урядової кризи. Король Альберт ІІ доручив сформувати уряд лідеру валонських соціалістів Еліо ді Рупо. Раніше всі спроби це зробити були марними, оскільки франкомовні валонці та голландськомовні фламандці ніяк не могли дійти згоди. Але цього разу йдеться не про черговий раунд переговорів, а саме про оголошення персонального складу уряду. Якщо ді Рупо вдасться виконати це завдання, він стане першим за останні 40 років франкомовним прем’єр–міністром Бельгії.

Преміальна репутація

Преміальна репутація

Американський письменник Філіп Рот отримав Міжнародну Букерівську премію. «Книги Філіпа Рота понад 50 років надихали, вели за собою та смішили дедалі більше коло читачів», — пояснив такий вибір Рік Гекоскі, голова міжнародного журі, яке вчора в рамках письменницького фестивалю, що проходить у Сіднеї, оголосило ім’я цьогорічного лауреата. Церемонія вручення премії та чеку на 60 тисяч фунтів стерлінгів (майже 100 тисяч доларів) відбудеться 28 червня у Лондоні.

Усі ми — родом із космосу?

Усі ми — родом із космосу?

Питання, як зародилося життя на Землі, залишається одним із найважливіших і найважчих для сучасної науки. Однією з найбільш популярних наразі є теорія про його позаземне походження. На думку прихильників цієї версії, життя або було занесене на нашу планету з космосу, або зародилося на Землі завдяки метеоритам, які «транспортували» звідти необхідні хімічні елементи та навіть необхідні для біологічної форми життя амінокислоти. Принаймні останні дослідження, як запевняють науковці, однозначно довели: ці будівельні цеглинки життя можуть формуватися будь–де в космосі.