Усе суворо в Данському королівстві

Відучора Данія відновила контроль на своїх кордонах, виконавши таким чином ухвалене ще в травні рішення. Такий відхід від умов Шенгенської угоди викликав рішучий спротив у Євросоюзі і передусім роздратував найближчого сусіда Данії — Німеччину. Тепер Данії загрожує початок карної процедури за порушення законодавства Європейського Союзу, яким заборонено запровадження постійного контролю на внутрішніх кордонах ЄС.

«Бацька» оплесків не любить

Святкування Дня незалежності Білорусі в Мінську для близько 200 його учасників завершилися арештом. Як повідомляє білоруський центр прав людини «Весна», їх було затримано під час урочистостей, які проходили позавчора за участі президента Лукашенка. Напередодні учасники руху «Революція через соціальні мережі» домовлялися прийти на парад і, щойно «бацька» почне промову, зустріти її бурхливими оплесками – щоб «зааплодувати» слова авторитарного правителя.

Тай у «червоній сорочці»

Тай у «червоній сорочці»

На парламентських виборах у Таїланді, які відбулися минулої неділі, переконливу перемогу здобула опозиційна партія «Пхиа Тхаї» («Для Таїланду»). Очолює цю політичну силу 44–річна Їнглак Чинават — сестра відстороненого від влади екс–прем’єра Таїланду Таксіна Чинавата, який тепер перебуває в екзилі у Дубаї. Відповідно до оприлюднених учора попередніх результатів голосування (після підрахунку 98 відсотків бюлетенів), провідна опозиційна сила здобула 265 із 500 парламентських мандатів.

Болісна дорога до траншу

Парламент Греції вчора ухвалив другий пакет законів, спрямованих на скорочення бюджетних витрат у 2011—2015 роках (перший депутати затвердили в середу ввечері). Відповідно до внесених у законодавство змін, країна за вказаний період має заощадити 28 мільярдів євро бюджетних коштів та ще 50 мільярдів отримати від приватизації. Ухвалення цих нормативних актів відкриває шлях до отримання Грецією чергових траншів міжнародної допомоги. У Євросоюзі та Міжнародному валютному фонді висловили задоволення голосуванням грецьких парламентаріїв, тож наступного місяця Афіни можуть сподіватися на вже п’ятий транш кредиту в розмірі 12 мільярдів євро.

Каблучки по валюті...

Каблучки по валюті...

Уперше за понад 65 років існування Міжнародного валютного фонду цю наймогутнішу фінансову установу світу очолила жінка. Кандидатуру Крістін Лагард, яка досі очолювала міністерство фінансів Франції, підтримала більшість членів МВФ. Серед них і США, хоча новий директор–розпорядник неодноразово виступала за те, щоб відмовитися від долара як світової резервної валюти. Нову очільницю 24 учасники ради МВФ обрали не шляхом голосування, а «за загальною згодою».

Економія з кров’ю

Економія з кров’ю

Розбурхана економічною кризою й загрозою дефолту Греція ніяк не заспокоїться. Учора в парламенті відбувалося чергове вирішальне голосування — депутатам належало ухвалити запропонований урядом пакет жорсткої економії бюджетних коштів, необхідний для отримання пакета фінансової допомоги від Міжнародного валютного фонду та Євросоюзу. Грецьке керівництво наполягає на тому, що без чергового кредиту країна не виборсається з фінансової ями. Але звичайні громадяни не хочуть класти власні зуби на полицю заради сумнівного (це вже з точки зору експертів, які вважають, що нова позика лише зажене Грецію у ще більшу боргову безвихідь) блага держави.

Мовчання голосніше за слова

Мовчання голосніше за слова

Мешканці Мінська та ще близько 50 міст Білорусі позавчора о 19–й годині вже втретє вийшли на маніфестацію–хепенінг — як і дві попередні середи, учасники оригінального протесту проти влади лише мовчки прогулювалися та час від часу, зупинившись, починали аплодувати. Такі «прогулянки протесту», без жодних транспарантів, мікрофонів, трибун чи політичних виступів — ініціатива руху «Революція через соціальні мережі», учасники якої домовляються про місце й час зібрання в інтернеті.

Вечеря на столі, Греція — на думці

Сьогодні у Брюсселі відбудуться головні засідання та дискусії дводенного саміту лідерів Європейського Союзу. Розпочався саміт учора о 19.30 iз вечері, під час якої глави 27 держав — членів ЄС дискутували про те, як не дати грецькій кризі перерости в загальноєвропейську. З остраху перед таким розвитком подій європейські лідери, певно, таки погодяться надати Греції черговий пакет фінансової допомоги. За неофіційною інформацією, його розмір становитиме 90 мільярдів євро, iз них 30 мільярдів мають надати приватні банки та інвестори. Перед початком саміту лише Чехія чітко заявила, що не робитиме внеску в таку допомогу. Порядком денним не передбачено ухвалення конкретних зобов’язуючих рішень — лише загальна декларація. Але досягнуті неформальні домовленості надалі будуть враховані в таких документах.

«Зручний», тому залишається

«Зручний», тому залишається

Пан Кі Мун залишиться Генеральним секретарем ООН іще на п’ять років. Генеральна асамблея Організації Об’єднаних Націй позавчора одностайно, голосами всіх 192 членів, затвердила кандидатуру 67–річного південнокорейського політика на другий термін. Рішення цілком перед­бачуване, адже Пан Кі Муна вважають «зручним» для всіх, у тому числі провідних гравців на міжнародній політичній арені (США, Росії, Китаю тощо). До того ж він був єдиним кандидатом на цю посаду.

Парламент уряду довіряє, народ — ні

Уряд Греції на чолі з прем’єр–міністром Георгіосом Папандреу отримав вотум довіри від парламенту. Під час голосування, яке відбувалося позавчора пізно ввечері, новий склад кабміну, який був переформатований наприкінці минулого тижня, підтримали 155 депутатів правлячої коаліції. «Проти» проголосували 143 представники опозиції, ще двоє депутатів утрималися. Десятки тисяч греків, які оточили будівлю парламенту, чекаючи на рішення депутатів, зустріли цю новину вигуками «Ганьба!», адже отримання вотуму довіри означає, що тепер уряд зможе провести жорсткі заходи економії бюджетних витрат, украй непопулярні в народі. Натомість у Брюсселі голосування грецьких законодавців зустріли схвально. Адже його позитивний результат був необхідною умовою, на якій Євросоюз та Міжнародний валютний фонд уже наступного місяця виділять Греції новий транш кредиту для порятунку економіки. Наступне вирішальне голосування відбудеться 28 червня, коли грецький парламент має схвалити запропоновані урядом скорочення витрат із бюджету на суму 28 мільярдів євро.