Кити помирають останніми

Кити помирають останніми

Якщо ви, їдучи власним автомобілем українськими міжрайонними «автобанами», раптом починаєте старанно пригальмовувати біля густих розсипів цукрових буряків на проїжджій частині, то ця ситуація свідчить про два моменти: неподалік розташовується один із вітчизняних переробних заводів, а у країні стартував черговий сезон варіння солодкого піску. Нинішній сезон, як, втім, і минулий, розпочався на тлі загрози перевиробництва, проблем зі збутом допотопних підприємств, частина з яких традиційно «закінчує свої дні» у міжсезоння, так і не дочекавшись нового завозу буряків. Два нових нюанси, які з’явилися у сезоні–2007, — вірогідність скасування мораторію на продаж землі та ймовірний вступ України до СОТ, також не вселяють цукроварам надій на краще: галузь наразі упевнено котиться до прірви.
Шалений суспільний інтерес до такої, здавалось би, «технічної» теми можна, мабуть, пояснити не лише пафосом до «цукорниці Європи», а й живим інтересом чиновників та різноманітних експертів — як зуміли вони та їхні попередники так блискавично й ефективно звести на фактичний «нуль» потенціал «цукрового Кувейту»?

Дорога ти моя Україно!

Дорога ти моя Україно!

Кожен похід на ринок чи в магазин дарує неприємні відкриття: більшість продуктів дорожчає! Експерти засмучують остаточно, прогнозуючи підвищення цін чи не на основні в Україні продукти харчування, навіть так звані сезонні, які влітку завжди коштували менше. Так, м'ясо, молоко, сир та яйця у липні підскочили в ціні на 40 відсотків, а здоба найближчим часом подорожчає удвічі.

Згинь, перекупнику

Hаша держава неперевершена хіба що у створенні маси перешкод в аграрному секторі економіки. Відтак, «дякуючи» можновладцям усіх рівнів, домашні міні-ферми давно перетворилися із джерела прибутків працьовитого селянина у додаткове джерело його головного болю. Собі ж на збиток нині утримувати навіть корову — одвічну годувальницю! Близько 80 відсотків молока дає приватний сектор, позаяк фермерські господарства і комплекси закривають. Була надія на підвищення мінімальної закупівельної ціни, встановленої Кабміном, однак уряд Віктора Януковича, як свідчить практика, продовжує народжувати «мертві» рішення: на цей циркуляр на місцях мало хто з переробників зважає і продовжує скуповувати молоко по 60-80 копійок за літр — у півтора-два рази дешевше, ніж «настійно радить» Кабмін. Унаслідок непослідовної і беззубої політики «регiонального уряду» кожна тонна реалізованого в регіоні молока приносить господарникам щонайменше 44 гривні збитків. Цей факт озвучив на брифінгу в прес-центрі Запорізької ОДА голова обласної ради сільгоспвиробників Геннадій Новиков.

Допомога — від сусіда

Допомога — від сусіда

Мабуть, ви не раз ділились розсадою огірків чи помідорів із сусідами і помічали, що ваша зелень у них дає значно кращий врожай. І справа тут зовсім не в тому, що у сусіда все завжди краще. Головне — знати що, де і як садити. Тоді й ваші врожаї битимуть усі рекорди.

Торги не склались

Друга декада липня увійде в літопис запорізької товарної біржі «Гілея»: тут проведено перші відкриті торги за пшеницю урожаю-2007. Заступник голови облдержадміністрації Валерій Черкаска прогнозував результативну конкуренцію за продукцію хліборобів: «Усе має бути о'кей: перші партії зерна будуть реалізовані. Стартові ціни? Їх визначає ринок: пшениця третього класу — 985 гривень, четвертого — 870—880 гривень за тонну. Сам факт проведення торгів засвідчує появу в регіоні цивілізованого ринку зерна. Ми вирішили, що у 2007 році закупівлі до Аграрного фонду, Держрезерву і регіональних ресурсів будуть проводитися винятково через товарну біржу «Гілея». Кожного четверга».

Пра­во­за­хист у польо­вих умо­вах

Пра­во­за­хист у польо­вих умо­вах

В ук­ра­їн­сь­ко­го се­ла, по­рів­ня­но з реш­тою кра­ї­ни, — якийсь ос­лаб­ле­ний со­ці­аль­но-еко­но­міч­ний іму­ні­тет. Або, ска­за­ти точ­ні­ше, ге­мо­фі­лія. Те, що в міс­ті мог­ло б ви­да­ти­ся лег­кою под­ря­пи­ною від чер­го­во­го еко­но­міч­но­го «ек­с­пе­ри­мен­ту», для се­ла зап­рос­то стає ра­ною, що вже ні­ко­ли не за­го­їть­ся. І те­чуть че­рез цю ра­ну кров і сіль зем­лі на­шої. Як­що це, зви­чай­но, не вик­рив­ле­ний пог­ляд не­до­лу­го­го го­ро­дя­ни­на в яко­мусь там по­ко­лін­ні. Хоч би як там не бу­ло, але чер­го­ва не­дов­га зус­т­річ із се­лом оп­ти­міз­му го­ро­дя­ни­ну не до­да­ла.

Формула «10+90»

Формула «10+90»

...Гуртожиток у селі П'ятихатка Красноперекопського району, що в Криму, — двоповерховий і доволі комфортний. Але охочих мешкати в ньому, як не дивно, досить мало. Втім навіть корінні мешканці села, власники міцних приватних будинків, упродовж останніх років один за одним закривали свою нерухомість на міцний залізний замок і, зібравши пожитки, масово вирушали у більш придатні для життя населені пункти. Причина одна — у селі немає води. Централізований водогін традиційно поїв солонуватою, бурою на колір рідиною тільки декілька хатин при в'їзді. Решта ж селян була змушена заощаджувати кожну краплю, дуже яскраво відчуваючи при цьому подих навколишього степу: влітку він аж розпікає білим сонцем без найменшої хмарки на горизонті, а взимку — пробирає до кісток різким льодяним вітром.

Відгодовуйте свиней комбікормом

Почнемо з серйозного питання: як виявити, чи не фальшива ваша гривня? Берете шмат сала і водите ним перед, скажiмо, купюрою номiналом 100 грн.. І спостерігаєте: якщо Шевченко починає сльозити за салом — справжня. Якщо ж сало не справило ефекту — купюра фальшива! Жарт — та в ньому натяк...
Сало і м'ясо свиней можна сміливо ототожнювати з грошима. А якщо ви хочете, щоб ваші свинки стали товстенькими і прибутковими, дозвольте ознайомити з секретами і передовими технологіями їхнього вирощування.

«У вас є насіння ранніх кокосів?»

«У вас є насіння ранніх кокосів?»

Нинішня посуха, яка призвела до значних втрат врожаю, змусила науковців-аграріїв замислитися: а, може, нашим селянам, аби і надалі не залишатися біля розбитого корита, варто робити ставку на інші сорти рослин? Тим паче, що науковці всього світу одностайні — клімат мінятиметься й надалі. Серед зернових культур експерти радять надати перевагу олійним, а в МінАП заохочують зрошувати свої врожаї. Навіть незважаючи на те, що задоволення це не з дешевих.

Їхні гроші дуже пахнуть!

«Комусь весілля, а півневі — смерть!» — ця приказка чудово підходить до ситуації, що склалася із нарощуванням виробництва потужного свинокомплексу в Запорізькій області. Нині ВАТ «Агропромислова компанія» відгодовує тут уже понад 20 тисяч поросят. Постачання живності на не менш «розкручений» Мелітопольський м'ясокомбінат приносить акціонерам пристойні дивіденди, і ці гроші дійсно не пахнуть!.. «Це тільки для «свинячих» бізнесменів», — зло уточнюють мешканці навколишніх сіл. А нам, «маленьким українцям», мовляв, дістається такий сморід, що не знаєш, куди й подітися від нього! Люди закривають, у прямому розумінні, носи і спорадично зчиняють галас, акціонери ж відмахуються від претензій контрольним пакетом акцій і, закривши очі й вуха, нарощують свій воістину свинячий бізнес.