Усі дороги — на Ірпінь?

Розмови про перенесення «столиці» області з Києва до якогось із міст–супутників ведуться вже давно. Але тепер справа може зрушити з місця й на ділі. Днями народний депутат від Партії регіонів Петро Мельник зареєстрував у Верховній Раді проект постанови за №6594, в якому, зокрема, пропонує об’єднати п’ять населених пунктів Приірпіння, що під Києвом, у місто Ірпінь та надати йому статусу адміністративного центру області. Крім цього, іншому місту–супутнику Києва — Вишневому — пропонується надати статус адміністративного центру Києво–Святошинського району.

Янукович у суд не прийде

Позавчора в Печерському райсуді столиці відбулося попереднє слухання позовної заяви мешканця Хмельницького, керівника юридичної фірми «Захист» Володимира Волосюка до Президента України Віктора Януковича щодо заперечення останнім Голодомору як геноциду українського народу. Нагадаємо, що позиватися проти глави держави він вирішив після того, як новообраний Президент 27 квітня у Страсбурзі назвав Голодомор «спільною трагедію братських народів» і заперечив його як геноцид, що суперечить чинному законодавству. Тож позивач просить Феміду зобов’язати відповідача привселюдно попросити пробачення перед народом.

СБУ дискредитує Януковича?

Близько десяти годин провів в аеропорту «Бориспіль» керівник київського представництва німецького Фонду Конрада Аденауера Ніко Ланге. Спілкуючись із пресою по телефону в транзитній зоні, пан Ланге казав, що жодних пояснень українська сторона йому не надала. Він прилетів в Україну в суботу по обіді рейсовим літаком із Парижа, але в’їзд йому дозволили лише у неділю — о пів на першу ночі після втручання уряду Німеччини. Прикордонники назвали інцидент «непорозумінням». Перед цим «зелені кашкети» вручили пану Ланге постанову про недопуск на територію України за вказівкою СБУ.

Привид Кучми над Конституцією

Привид Кучми над Конституцією

Леонід Кравчук — єдиний з українських Президентів на час каденції якого не припало як ухвалення Основного закону незалежної України, так і спроби його змінити «під себе». Тож напередодні 14–ї річниці Конституції України украй об’єктивними є його слова: «Нинішня влада, як і попередні, не бажає жити за Конституцією України. Ми жодного дня не жили за Конституцією. Можливо, жив народ, або хтось із громадян, але влада ніколи не жила за Конституцією. Вона жила, живе і збирається жити за політичною доцільністю.Весь 20–річний конституційний процес в Україні залежав від вождів».

Що й казати, вже Леонід Кучма, чий автограф стоїть під текстом Конституції від 28 червня 1996 року, двічі робив спроби змінити Основний закон. Перша спроба у 2000 році, під час так званого референдуму (двопалатний парламент, зменшення кількості народних обранців до 300 з обмеженням депутатської недоторканності), мети не досягла. Друга — наприкінці 2004 року, що отримала назву політичної реформи (перехід від президентсько–парламентської до парламентсько–президентської форми правління, формування уряду коаліцією депутатських фракцій тощо), таки взяла своє за мовчазного спостерігання головних учасників перегонів–2004 — Віктора Ющенка та Віктора Януковича. В подальшому обидва були не проти повернутися до конституційних моделей того ж таки Кучми. Але кожен обрав різні лекала Леоніда Даниловича. Президент Ющенко, за рік до президентських виборів–2010 запропонував свій проект нової Конституції, окремі норми якого дуже вже нагадували питання референдуму–2000. А новообраний Президент Янукович нібито не проти «відмотати» час назад у 2004 рік — повернутися до Конституції часів Кучми із сильними президентськими повноваженнями.

Посидь через газ

Посидь через газ

Позавчора Служба безпеки затримала колишнього голову Державної митної служби 43–річного Анатолія Макаренка як підозрюваного в рамках розслідування кримінальної справи щодо нанесення збитків державі Україна за результатами розгляду позову «РосУкрЕнерго» в Стокгольмському арбітражі. Поки що відомого митника затримано на три доби, тож сьогодні Печерський райсуд столиці має розглянути питання про обрання пану Макаренку запобіжного заходу. Зрозуміло, що СБУ наполягатиме на арешті затриманого на час досудового слідства, натомість екс–Прем’єрка Юлія Тимошенко каже, що її команда «за допомогою кращих правозахисників та адвокатів захищатиме колишнього керманича митниці від свавілля діючої влади». Отож першим завданням для адвокатів на сьогодні є підписка про невиїзд для Макаренка та звільнення під заставу. Раніше на підписку про невиїзд у ході розслідування цієї справи було взято екс–першого заступника глави НАК «Нафтогаз України» Ігоря Діденка.

Припиніть «серіал жахів»

Припиніть «серіал жахів»

Леся Гонгадзе, мати загиблого десять років тому редактора «Української правди» Георгія Гонгадзе, нарешті зустрілася з новообраним главою держави Віктором Януковичем у присутності заступника голови адміністрації Президента Ганни Герман. Резонансна справа розслідується за каденції вже третього Президента, а віз, як кажуть, і нині там. За цей час пані Леся зустрічалася і з Леонідом Кучмою, неодноразово з Віктором Ющенком, а щодо Віктора Януковича, то ця зустріч стала першою. Леся Гонгадзе наполягла, щоб її спілкування з главою держави відбувалося без преси.

Побили через Леніна?

Минулої суботи у місті Каланчак, що на Херсонщині, стався безпрецедентний випадок: без будь–якого приводу троє чоловіків жорстоко побили 25–річного Олександра Смірнова — рідного брата члена Київської міської організації КУН Юлії Смірнової. Сам хлопець каже, що на нього напали троє правоохоронців (двоє місцевих міліціонерів та один приїжджий із Херсона). Натомість керівництво міліції Херсонщини участь своїх підлеглих у нападі на молодого патріота заперечує.

Улітку — всіх до суду!

На вчорашній зустрічі Генерального прокурора Олександра Медведька з пресою вже традиційно обговорюється хід розслідування резонансних справ — як позаминулих років, у яких слідчі дії відбуваються украй повільно, так і відносно «свіжих». Очільник ГПУ так і не сказав, чи будуть установлені замовники та організатори викрадення та вбивства Георгія Гонгадзе. Натомість опосередковано підтвердив припущення, що головний виконавець — начальник Департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексій Пукач — вочевидь, сяде на лаву підсудних сам, без замовників із вищих ешелонів влади. Адже, за словами пана Медведька, вже впродовж липня–серпня слідчі завершать досудове слідство у справі Гонгадзе. До речі, експерти підтвердили, що останки черепа, знайденого в Таращанському районі Київщини, належать убитому Гії.

У лікарні краще, ніж у СІЗО

Ще в понеділок увечері співробітники Генпрокуратури та СБУ під час одержання хабара в особливо великому розмірі затримали «велику рибу» — заступника міністра охорони навколишнього природного середовища України. Пресі вдалося з’ясувати, що йдеться про 47–річного Богдана Преснера, призначеного на високу посаду у відомстві два місяці тому. Посадовець вимагав 200 тисяч доларів в одного з охочих очолити обласне управління екології. Отже, сам факт затримання підтверджує, що практика продажу посад за великі гроші в Україні нікуди не поділася.

Бліцкригом по Феміді

Лише два місяці знадобилося юридичній команді Януковича, щоб розробити пакет законів щодо судоустрою і статусу суддів, який на Банковій вважають судовою реформою. Ще наприкінці березня Президент створив робочу групу з питань судової реформи (очолив її міністр юстиції Олександр Лавринович, а координатором групи невдовзі став перебіжчик із БЮТ, одіозний правник Андрій Портнов, призначений заступником глави адміністрації Президента), а вже позавчора пропозиції щодо реформи обговорили у присутності глави держави й отримали від нього «одобрямс». Після цього реформаторський бліцкриг правників Януковича продовжився: вже під вечір понеділка законопроект від Президента спішно зареєстрували у Верховній Раді як першочерговий. А вже завтра «регіонали» розраховують ухвалити його в першому читанні. При цьому повного тексту цього «судового» пакета чимало незалежних правників та народних депутатів ще не бачили, тож і не беруться коментувати не відомий їм зміст реформи. Розробники законопроекту нахвалюють лише окремі норми, а їхні опоненти — ці ж норми й критикують або вказують на плагіат: мовляв, правники Януковича чимало позитивного запозичили в правників Ющенка.