Козацька трапеза

Усі пам’ятають вислів: «Хліб та вода — козацька їда». Проте такий аскетизм у поборників свободи і незалежності, що свого часу опинилися за порогами Дніпра, був не завжди. Козацька трапеза часто включала більший набір страв — із борошна, круп, виловленої риби та упольованих звірів. Саламаха, тетеря — це архаїчні назви уже архаїчних страв часів козацтва. Душенина, печеня — те, що ми взяли з кулінарної спадщини предків, але назвали по–сучасному. У часи козацтва на Січі, зрозуміло, куховарили тільки чоловіки. Крім кашоварів, у тих «відомчих їдальнях» працювали пшономиї, різники, пекарі, хлібодари і навіть салотовки — умільці, що добре вміли товкти солоне свиняче сало для каші й галушок.

Коли почервоніють раки

Найкращий період, коли можна смакувати раками з вітчизняних водоймищ, — травень, червень та липень. Отже, саме час дізнатися, як цих членистоногих краще приготувати. До речі, їли цей делікатес українці здавна.

Корисне — то зелене

Одні з найпоширеніших окультурених для приготування їжі — листочки шпинату. Історія свідчить, що цю рослину — свіжу чи відварену і сформовану в кульки — продавали ще у часи Середньовіччя. Майже п’ять століть тому люди вирощували вже кілька сортів цієї «свійської» рослини. Спритні українські господині вже встигли у теплицях зібрати перший урожай шпинату. А хто не переймається, як сіяти цю рослину, — може купити її у супермаркеті чи на базарі. Тому пропонуємо рецепти із цим джерелом вітамінів — від простих (а отже, максимально корисних) до вишуканих (де шпинат — як один зі штрихів у складному букеті інгредієнтів).

Овоч–квітка

Овоч–квітка

У житті бажано попробувати якомога більше всього смачного — особливо незвичайного. Одна з таких кулінарних «родзинок» — артишок. Якщо ви його не купували і не готували — зайдіть у супермаркет і дозвольте собі витратитися на відчуття нового смаку. А якщо у вас є присадибна ділянка — загляньте у насіннєвий відділ і придбайте там пакетик із написом «артишок» і вже під осінь, найімовірніше, якщо правильно поводитиметеся з теплолюбивою і досить примхливою рослиною, ви зберете врожай дивовижних бутонів. (У Київській області артишоки точно ростуть і «плодоносять»). Суцвіття цих екзотів зовні трохи нагадують ті, які мають... будяки. Це тому, що обидві рослини — з групи чортополохів. Проте це лише форма, зміст — абсолютно інший. На смак суцвіття артишоків трохи нагадують волоські горіхи. Але і це порівняння аж ніяк не виражає вишуканої суті.

Поклик природи

Поклик природи

Традиційно на травневі свята починається сезон масових виїздів на природу. У кожній компанії, як правило, є свій майстер «по шашликах» із фірмовим рецептом. Проте ніколи не пізно спробувати щось нове.

Пісні шашлики

Пісні шашлики

Якщо ви — вегетаріанець і принципово не їсте м’яса, не варто відмовлятися від приготування страв на природі. І навіть м’ясоїдам — заради цікавості і щоб урізноманітнити свято вилазки – можна зорганізувати винятково вегетаріанський пікнік або включити у традиційне меню пісні шашлики.

ЗІРКОВА КУХНЯ

Юрко ЖУРАВЕЛЬ,
соліст гурту «От вінта»

— На жаль, із кожним роком часу на те, щоб виїжджати на шашлики, усе менше й менше. Але маю великий досвід у цій справі, тому можу ним поділитися.

Коли ніхто нікуди не йде

Вишукані шашлички з креветок у беконі для тих, хто вибиратися на природу не хоче чи не може, — бо цей делікатес можна приготувати винятково в цивілізованих умовах домашньої кухні, оснащеної побутовою технікою. Чаклувати над стравою доведеться близько години (якщо ви візьмете нечищені креветки). Проте надзвичайні смакові відчуття вам гарантовані.

Хміль і ячмінний солод

Хміль і ячмінний солод

Уже давно всі зрозуміли, що суть кулінарної майстерності — у вмінні приправляти і поєднувати. Якщо ви не можете вирішити, що в тисячний раз робити з м’ясом, спробуйте приготувати його у... пиві. І не відкладайте рецепти, якщо ви не прихильник цього слабоалкогольного напою. Бо поєднання його, наприклад, із часточками ананасу нейтралізує не всім приємний пивний запах і дає об’єктивно гармонійний смак.

Різотто у шампанському

Різотто у шампанському

Різотто — це зернинки рису, що не втратили форму, навколо яких — кремоподібний соус із додатками або майже зовсім без них. Нерідко для приготування своєї національної страви з рису італійці використовують вино.