Судний день Європи

Судний день Європи

«Судним днем Європи» назвали європейські ЗМІ саміт глав держав ЄС та єврозони, який відбувся вчора увечері у Брюсселі. Від цієї зустрічі очікували чіткої стратегії боротьби з наростанням боргової кризи у низці країн єврозони.

Комфорт в умовах «страшної кризи»

Комфорт в умовах «страшної кризи»

Потрапити до Греції — на землю античних богів та кількох морів із кришталево чистими водами — мріялося віддавна. Цього року у зв’язку з кризою відпочинок на грецьких курортах відчутно подешевшав, тож мрію вдалося реалізувати.

Хоч і не перша, та столиця

Найбільшим портом і транспортним вузлом Греції є місто Салоніки, яке часто називають «другою» чи «північною» столицею. Це місто молоде, бо саме тут зосереджені головні університети Греції, підприємливе, бо впродовж багатьох віків лежало на перехресті торговельних шляхів і було діловим центром Балкан, і різноманітне, адже Македонію, столицею якої воно є, впродовж тисячоліть населяли різні народи.

Шотландці — від Британії, британці — від Європи

Шотландці — від Британії, британці — від Європи

Правляча у Шотландії Шотландська національна партія (ШНП) розпочинає кампанію з підготовки референдуму про незалежність, тобто відділення від Великої Британії. Про це повідомив минулої неділі на закритті партійної конференції в місті Інвернесс лідер партії, перший міністр Шотландії Алекс Селмонд.

Перший демократичний млинець, переможний цап і леді

Перший демократичний млинець, переможний цап і леді

Неділя, 23 жовтня, стала виборчою одразу для кількох держав світу: Аргентина й Болгарія обирали президентів, Швейцарія — парламент. Та чи не найбільше уваги було прикуто до Тунісу, де демократичні вибори відбувалися вперше за 55 років.

Мову втратив, «Нобеля» здобув

Шведська академія у Стокгольмі вчора оголосила ім’я лауреата Нобелівської премії 2011 року в галузі літератури. Прізвище майбутнього лауреата найпрестижнішої літературної нагороди світу до останнього моменту тримають у суворій таємниці. Самі члени Нобелівського комітету під час обговорення кандидатур використовують не справжні прізвища, а вигадані псевдоніми. Наприклад, у англійки Доріс Лессінг було псевдо «Маленька Дорріт», а у француза Жана–Марі Густава Леклезьо — «Шатобріан».

«Обличчю» Чехії — 75

«Обличчю» Чехії — 75

Екс–президент декомунізованої Чехословаччини, перший президент Чехії, колишній дисидент, славетний драматург, письменник, режисер та історик — усе це про Вацлава Гавела, який учора відсвяткував 75–річний ювілей. Гавел ніколи не вирізнявся міцним здоров’ям, кілька разів проходив через складні операції, перебував на межі життя і смерті. Колишній опозиціонер і свій ювілей зустрів скромно, оскільки досі одужує від складного запалення дихальних шляхів, яке переніс у березні. Хоча віднедавна Гавел знову почав з’являтися на різноманітних імпрезах та брати участь у громадських заходах, адже він і надалі залишається одним із найактивніших правозахисників у світі. Привітати визначного діяча з ювілеєм до Праги приїхали колишня держсекретар США Мадлен Олбрайт, польський публіцист Адам Міхник та багато інших відомих політиків, літераторів і правозахисників, які разом із іменинником відкрили у Празі пам’ятник 28–му президенту Сполучених Штатів Вудро Вільсону. Привітання надіслали також Білл та Хілларі Клінтони, канцлер ФРН Ангела Меркель, нинішній президент Чехії Вацлав Клаус тощо.

Квазікристал — це завжди неповторність…

Шведська Королівська академія наук учора назвала прізвище чергового лауреата Нобелівської премії — цього разу з хімії. Ним став 70–річний ізраїльський учений Даніель Шехтман, який працює в Технологічному інституті Хайфи. Нобелівський комітет відзначив науковця за відкриття квазікристалів, яке «фундаментально змінило уявлення про будову постійних тіл».

Всесвіт розширився до «Нобеля»

У Стокгольмі триває Нобелівський тиждень — вчора оголосили лауреатів премії з фізики. Відповідно до розроблених багато років тому правил, Нобелівські премії з фізики та хімії може бути присуджено лише авторам статей, надрукованих у рецензованих наукових виданнях. Окрім того, відкриття має бути дійсно визначним та беззаперечно визнаним науковим співтовариством. Тому практики отримують премії частіше, ніж теоретики, яким «Нобелі» якщо й дістаються, то зазвичай разом з експериментатором, який підтвердив теорію. На додаток, Нобелівський комітет намагається призначати нагороду лише у тому випадку, якщо її присудження не викличе суперечок про пріоритет. Тому лауреатами рідко стають дослідники в тих галузях фізики, де складно вибрати одного чи кількох вчених, які зробили найбільший внесок у розвиток цього напряму.

І нести важко, й кинути не можна

Уряд Греції позавчора затвердив проект бюджету на наступний рік. Ним передбачено скорочення бюджетного дефіциту з нинішніх 8,5% до 6,8% від ВВП, а це означає, що Греція не виконала вимог, які ставили перед нею Євросоюз та Міжнародний валютний фонд. Вони очікували, що в поточному році розмір дефіциту бюджету становитиме 7,6%, а в наступному — 6,5%. Міністерство фінансів Греції підрахувало, що дефіцит бюджету за цей рік сягне 8,5% від ВВП, що в абсолютних цифрах становить 18,69 млрд. євро, а уряд на початку року закладав цифру в 7,8%, або ж 17,1 млрд. євро.