Мукачівський синдром

Мукачівський синдром

Недаремно тернопільські вибори порівнюють за значимістю й характером перебігу з виборами–2004 в Мукачеві. Спільних рис вистачає. Так само ця місцева кампанія відкриває рік президентських виборів. Так само має показати співвідношення політичних сил та адмінресурсів у західному регіоні. Так само одна політична сила (тоді — СДПУ(о), тепер — БЮТ) намагається відстояти свою владу. І так само протистояння дійшло до бійок.
Чи не найгострішим епізодом тернопільських виборів стала сутичка пізно ввечері в п’ятницю біля обласного видавництва «Збруч», звідки мали вивозити надруковані бюлетені. Більше десятка автомобілів із бюлетенями майже дві години не могли виїхати з території друкарні, позаяк виїзд своїми машинами та «живим ланцюгом» перекрили представники БЮТ; серед них — депутати всіх рівнів на чолі з лідером тернопільських «тимошенківців», нардепом Василем Деревляним. Визволяти бюлетені прибули представники «Свободи», «Пори», «Єдиного центру» та інших політичних сил. Ситуація була дуже напруженою, з ламанням мегафонів і перекиданням авто, але завдяки хоч і дещо запізнілому, але активному втручанню міліції серйозних наслідків вдалося уникнути.
Як і в Мукачеві, той, хто намагався застосувати грубу силу, програв.
До речі, є у двох виборів ще одна спільна ознака: і тут тепер, і там тоді фігурували люди Балоги. П’ять років тому есдеків подолав сам Віктор Балога (як кандидат у мери Мукачева), а позавчора Баложин «Єдиний центр» на Тернопільщині посів неочікувано високе друге місце. Багато хто пояснює це застосуванням адмінресурсу й маніпуляціями, але обізнані люди говорять про хороше реноме лідера списку «ЄЦ» «губернатора» Чижмаря та цілком обґрунтований вибір тернополян, які розчарувалися в БЮТ, на користь «меншого з лих», що зібрало під своїм прапором багатьох шанованих в області людей.
Тріумфувала ж — уперше на виборах такого рівня в Україні — націоналістична «Свобода» з третиною голосів. Це прецедент, який свідчить, що маятник у нас хитнувся за європейським зразком: зліва різко направо.

Західний фронт

Західний фронт

Учорашня поїздка Президента Віктора Ющенка до Тернополя засвідчила, наскільки принциповим для Банкової є проведення виборів до Тернопільської облради, яких так не хоче БЮТ (напередодні ввечері Окружний адміністративний суд Києва заборонив Державному казначейству здійснювати фінансування виборчої кампа­нії). Президентський десант у регіоні вчора підсилили глава Мін’юсту Микола Оніщук та заступник голови СП Марина Ставнійчук. Напередодні ширилися чутки, що Президент їде до Тернополя насамперед для того, аби розрулити вкрай заплутану ситуацію буквально за день до виборів. І він говорив саме про це.

Підвішені в безвиході

Боротьба за вибори на Тернопільщині, скасовані Верховною Радою, виходить на новий виток напруженості. Як уже повідомляла «УМ», позавчора Окружний Адміністративний суд Тернопільської області задовольнив позов обласних організацій ВО «Свобода», «Єдиного центру» і «Пори» про визнання рішення територіальної виборчої комісії протиправним і зобов’язав ТВК провести вибори до обласної ради 15 березня 2009 року — як, власне, й планувалося спершу. Однак це зовсім не вирішило проблему, а лише завело її у лабіринт безпрецедентної юридичної колізії.

«Віддайте наші вибори!»

Близько чотирьох тисяч людей взяли участь у вічі «Проти свавілля», яке відбулося 8 березня на центральному майдані Тернополя з ініціативи ВО «Свобода». Зібрання стало реакцією на скасування парламентом позачергових виборів до обласної ради. Нагадаємо, виборча кампанія в регіоні тривала повним ходом, голосування було призначене на 15 березня.

«Диктатура від БЮТ»

«Диктатура від БЮТ»

Скасування Верховною Радою дострокових виборів до Тернопільської обласної ради буквально за лічені дні до того, як вони мали відбутися, спричинило однозначну реакцію учасників виборчого процесу. На прес–конференції у тернопільському прес–клубі представники об’єднання «Свобода», партії «Єдиний центр» та «Пори» були єдиними у своєму твердженні: причиною став страх Блоку Тимошенко зазнати на цих виборах нищівної поразки, а отже, визнати стрімке падіння свого рейтингу на Західній Україні.

Вершки для «фронтмена»

Учора в Тернополі (вслід за Івано–Франківськом) відбулася презентація регіональної організації громадського «Фронту змін» екс–спікера Верховної Ради Арсенія Яценюка, в якій взяв участь сам лідер. Представлялися не люди чи програма діяльності, а бачення Арсенієм Петровичем того, якими вони мають бути. А бачить він своє дітище як організацію, сформовану винятково «рухом знизу», за ініціативою на місцях.

Бій за тепло

З 1 березня для тернополян суттєво подорожчають опалення та гаряча вода. Якщо досі вартість тепла з розрахунку на квадратний метр житла становила 3,87 грн., то тепер зросте до 4,84 грн. Гаряча ж вода обходитиметься кожному мешканцю у 37,49 грн. замість 27,58, як це було раніше. Старі ціни не протримались, до речі, й року. А прийняття виконкомом Тернопільської міськради рішення про чергове подорожчання чиновники пояснюють підвищенням ціни на газ. У зв’язку з тим, що місто має понад двадцять мільйонів боргу перед газопостачальниками та щоб дещо пом’якшити черговий фінансовий удар, у міськраді запропонували своєрідну поступку. З усіх, хто ще до 1 березня повністю покриє свою заборгованість за газ чи заплатить за тепло та гарячу воду наперед до кінця цього опалювального сезону, обіцяно взяти плату ще за старими тарифами. І, треба сказати, бажаючих зекономити таким чином виявилося чимало, бо до віконечок кас відразу вишикувались черги.

Вкрадена екзотика

Вкрадена екзотика

Огороджений металевою сіткою шматок гідропарку, де живуть різні тварини та птахи, користується величезною популярністю як у тернополян, так і у гостей міста. При цьому і проблем у зоомістечка вистачає — коштів на харчування його мешканців постійно бракує, тож співчутливі відвідувачі не раз приносять більше, аніж «у кишені, щоб з руки погодувати».

Ганьба у кіловатах

Безпрецедентний досі для області випадок зареєструвала днями відповідна служба відкритого акціонерного товариства «Тернопільобленерго». Контролери Збаразьких електромереж спіймали «на гарячому» не будь–кого, а самого голову місцевої районної ради Зеновія Ляха (до райради пройшов за списками БЮТ. — Авт.). Як повідомили «УМ» у відділі роботи з громадськістю ВАТ «Тернопільобленерго», непорозуміння з енергетиками виникали в цього пана й раніше. Уперше у крадіжках електроенергії його запідозрили у 2004 році, але тоді він зумів викрутитися, встигнувши зірвати встановлений на лічильнику «жучок», коли контролери районних електромереж вже стояли на порозі. Але висновків, очевидно, не зробив.

Останній рейс «ПАЗика»

Останній рейс «ПАЗика»

Ніщо не віщувало біди, коли в суботу з приміської автостанції Тернополя вирушив у звичний ранковий рейс невеликий приватний автобус. Від Тернополя до села Скоморохи, куди він прямував, — якихось півгодини їзди цілком безпечною дорогою, але саме на ній трапилося непоправне і поки що не зрозуміле. О пів на десяту ранку ПАЗ–32053 із 25 пасажирами наблизився до нерегульованого залізничного переїзду поблизу села Прошова, куди з боку Тернополя якраз у цей час прибував пасажирський дизель–поїзд. Як повідомили «УМ» в обласній Державтоінспекції, світловою та звуковою сигналізацією переїзд обладнаний, навіть якби вона не спрацювала — видимість у тому місці цілком достатня, аби вчасно побачити і почути наближення потяга, машиніст якого сигналив. Тим паче надворі стояв білий день і була нормальна погода.