Тридцять років по війні

30 років тому комуністична влада Польщі, прагнучи придушити масові народні протести, запровадила воєнний стан. Цими днями по всій країні відбуваються заходи в пам’ять про ті напружені дні, а вчора як антикомуністичні, так і «ностальгуючі» сили проводили багатотисячні демонстрації.

Євросоюз не розпадеться

«Чутки про ізоляцію Британії у Євросоюзі сильно перебільшені. Ми є членом ЄС, хочемо бути ним і надалі, й останній саміт нічого в цьому сенсі не змінив», — так прем’єр Девід Камерон захищав позавчора у британському парламенті своє рішення не підписувати нову європейську фіскальну угоду. Виступивши проти посилення фінансового контролю в Європі, політик, на його думку, намагався захистити національні інтереси власної країни й насамперед її фінансового сектору від втручання Брюсселя. «Я чітко пояснив, що можна бути повноправним, ідейним та впливовим членом ЄС і водночас залишатися осторонь від домовленостей, які не захищають наші інтереси», — наголосив Камерон.

Європу образив. А батьківщину захистив?

Європу образив. А батьківщину захистив?

Політичним підсумком дводенного саміту Європейського Союзу, що завершився 9 грудня в Брюсселі, стала перемога франко–німецького дуету Ніколя Саркозі та Ангели Меркель. Ця «солодка парочка», яку в Європі через частоту зустрічей охрестили Меркозі, таки відстояла свій план виходу з європейської боргової кризи. Хоча радість перемоги Парижа й Берліна затьмарив демарш Лондона: прем’єр–міністр Великої Британії Девід Камерон заблокував спільну пропозицію Франції та Німеччини про внесення поправок до установчих документів ЄС, оскільки вони «не відповідають національним інтересам» його країни.

Градусник для атмосфери

Двотижнева кліматична конференція ООН, що проходила в Дурбані (Південно–Африканська Республіка), завершилася на 36 годин пізніше від запланованого. Лише під ранок минулої неділі учасникам саміту таки вдалося досягнути згоди щодо головного питання: розробки дорожньої карти для створення до 2015 року нової глобальної кліматичної угоди на зміну Кіотському протоколу. Дорожня карта — це пакет документів, який, згідно з рішенням конференції, матиме юридично зобов’язуючу силу для всіх країн світу. На цьому наполіг Євросоюз. Найскладніше було переконати в необхідності підписання обов’язкового для виконання пакету документів найбільших світових забруднювачів атмосфери двоокисом вуглецю: США, Китай та Індію.

Мафiозi витягли з–пiд землi

Мафiозi витягли з–пiд землi

Італійська поліція позавчора заарештувала Мікеле Загарію, якого вважають найвпливовішою особою у складі неаполітанської мафії «Каморра». Загарію вполювали у бункері з залізобетонною стелею товщиною п’ять метрів (!) та загальною «житловою» площею у 50 квадратних метрів, розташованому в його рідному містечку Казапезенна неподалік Неаполя. Він просидів там близько року. Загалом впливовий мафіозі та бізнесмен переховувався від правосуддя з 1995 року.

«Фукусіма–2» над Чорним морем

«Фукусіма–2» над Чорним морем

Уряд Туреччини має намір у співпраці з Японією побудувати свою першу атомну електростанцію у місті Сіноп на узбережжі Чорного моря, повідомляє ІТАР–ТАКС. «Ми хочемо, щоб її будувала японська компанія з використанням японських технологій», — заявив учора в інтерв’ю японській інформагенції «Кіодо» віце–прем’єр Туреччини Алі Бабаджан. Він висловився за найшвидше відновлення переговорів щодо цього проекту, які розпочалися ще наприкінці минулого року, але були перервані після аварії на японській АЕС «Фукусіма–1» у березнi. За даними з японських джерел, інтерес до підписання контракту з турками виявляє машинобудівна компанія «Міцубісі хеві індастріз».

Союз непорушний?

Під час позавчорашньої зустрічі у Парижі президент Франції Нiколя Саркозi та канцлер Німеччини Ангела Меркель узгодили низку пропозицiй iз радикального реформування Євросоюзу та зміцнення зони євро. Їхнi рекомендації будуть подані на розгляд саміту ЄС, який відбудеться 8–9 грудня. Суть пропозицiй така. 17 країн, які на цей час утворюють зону євро, мають до березня 2012 року підписати нову угоду. Цей союз у Союзi буде відкритий для приєднання до нього інших країн. Дефіцит бюджету країн нового об’єднання не може перевищувати три відсотки від ВВП. У разі недотримання цієї норми країна–порушник буде каратися. Також буде зменшено можливість для кожної окремої країни нарощувати борги. У законодавство всіх країн зони євро повинно бути внесене так зване золоте правило, тобто засади утримання в рамках бюджетного балансу цієї країни.

Під сонячним вітрилом

MS Turanor PlanetSolar — така повна назва корабля на сонячних батареях, який розробили швейцарськi вченi, а виготовили на судноверфі в німецькому місті Кіль. Перед словами «Сонячна планета» у назві корабля міститься слово Turanor, яке запозичене з футуристичної саги письменника–фантаста Толкієна «Володар кілець» і означає «сила сонця» та «перемога». Після кількамісячного періоду обкатки судно 27 вересня 2010 року стартувало з порту Монако у кругосвітню подорож. Прес–служба проекту «Сонячна планета», яка міститься у швейцарському місті Івердон, днями інформувала «УМ», що катамаран першу річницю своєї навколосвітньої подорожі зустрів у Сінгапурі.

Хорватія проспівала «Кукуріку»,

Хорватія проспівала «Кукуріку»,

На парламентських виборах у Хорватії минулої неділі переконливу перемогу здобув опозиційний коаліційний блок «Кукуріку». Таку назву союз лівоцентристів запозичив у загребського ресторану, де 2010 року велися переговори про об’єднання. «Пiвняча» опозиція здобула 80 зi 151 парламентського місця, тобто необхідну більшість для самостійного формування нового уряду країни. Правляча консервативна партія Хорватський демократичний союз (ХДС) на чолі з прем’єр–міністром Ядранкою Косор змогла заручитися лише 47 мандатами. Консерватори були при владі 16 iз 20 років незалежності країни. Їхня популярність впала під тиском економічної скрути та корупційних звинувачень. Колишній лідер консерваторів екс–прем’єр Іво Санадер перебуває під слідством у численних справах про корупцію, а безробіття у країні перевищує 17 відсотків.

Словенська несподіванка

Абсолютно неочікуваний і шокуючий результат дострокових парламентських виборів у Словенії: перемогу здобули лівоцентристи на чолі з мером Любляни Зораном Янковичем. За всіма передвиборчими опитуваннями та прогнозами, лідирувала правоцентристська партія Янеза Янши, який очолював уряд у 2004—2008 роках. Лівоцентристське угруповання Янковича «Позитивна Словенія», створене лише за два місяці до виборів спеціально для участі у них, здобуло 28,53 відсотка голосів виборців, повідомила вчора ЦВК Словенії. На другому місці — правоцентристська Словенська демократична партія екс–прем’єра Янши — 26,24 відсотка голосів виборців. А правляча партія «Соціальні демократи» дотеперішнього глави уряду Пахора — лише на третьому місці з 10,48 відсотка. До Національних зборів (парламенту) також пройшли «Громадянський список Грегора Віранта» (8,42%), Демократична партія пенсіонерів Словенії (6,97%), Словенська народна партія (6,89%) та Нова Словенія (4,8%).