Чорно–червоне Різдво

Кривавим стало свято Різдва в Нігерії — одразу в чотирьох містах країни пролунали вибухи, в результаті яких загинуло 40 людей. Теракти в столиці країни Абуджі, а також у Гадаці, Даматуру та Джосі були спрямовані проти християнських храмів. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, найбільше жертв приніс вибух бомби, закладеної в костелі святої Терези у столичному передмісті Мадалія: 36 загиблих та 52 поранених.

Придністровський облизень для Кремля

Придністровський облизень для Кремля

У Придністров’ї відучора — новий президент. Як офіційно повідомив голова ЦВК невизнаної Придністровської Молдавської Республіки Петро Денисенко, у другому турі президентських виборів, що відбувся в неділю, перемогу здобув екс–спікер парламенту Євген Шевчук — він набрав 73,9% голосів. За його головного суперника, спікера парламенту Анатолія Камінського, якого підтриммувала Росія,проголосували 19,7% виборців. Проти всіх проголосували 4,45%.

В Іраку знову гримить

Ранок четверга у Багдаді видався кривавим: у столиці Іраку прогриміла ціла серія вибу­хів. Це — перші скоординовані теракти з моменту виведення з Іраку коаліційних військ, після якого виникла серйозна криза між урядом під проводом шиїтів та лідерами сунітської меншості.

Коли «весна» не тішить

Рік, який у міжнародній політиці чи не найбільше запам’ятався хвилею революцій у країнах Північної Африки та Близького Сходу, добігає кінця. Проте «Арабська весна» завершилася не для всіх: у Сирії та Ємені повстання народу проти президентів–диктаторів досі триває. Особливо складною залишається ситуація в Сирії, яка фактично ізольована від світу. Минулі кілька днів стали найкривавішими з початку народних виступів проти президента Башара Асада. Як повідомляє Бі–Бі–Сі з посиланням на представників сирійської опозиції, лише впродовж 20–21 грудня внаслідок дій силовиків загинуло близько 200 осіб. Серед них — до ста військовослужбовців, які дезертирували з армії, щоб не стріляти у свій народ. За даними правозахисників, сутички повстанців (серед яких багато беззбройних, звичайних людей) з бійцями армії Асада стають дедалі жорстокішими. А офіційний Дамаск стверджує, що бореться не з опозицією, а зі «збройними терористичними бандами».

Обламані пера

Упродовж 2011 року в світі загинуло щонайменше 106 журналістів. Понад 20 із них втратили життя під час висвітлення подій із повстань в арабських країнах, повідомляє організація зі штаб–квартирою в Женеві Press Emblem Campaign (PEC). Ще понад сто журналістів зазнали нападів, залякувань, арештів та поранень у країнах цього регіону: Єгипті, Лівії, Сирії, Тунісі та Ємені. А найбільш небезпечним, судячи зі звіту РЕС, фах журналіста є у Мексиці та Пакистані. У першій із цих країн впродовж року загинуло 12 журналістів, проте насправді ця цифра може бути значно більшою — у Мексиці, охопленій війною між наркомафією й урядовими військами, а також між різними мафіозними кланами, журналісти часто просто зникають безвісти. Щодо Пакистану, то там цього року загинуло 11 представників мас–медіа, більшість із яких працювали поблизу кордону з Афганістаном. У Лівії та Іраку, які поділили третю сходинку, вбито по 7 журналістів.

Кім ІІ помер, хай живе Кім ІІІ

«Лідер КНДР Кім Чен Ір помер у поїзді від надмірного розумового і фізичного перевантаження, викликаного безперервними інспекційними поїздками країною в інтересах будівництва процвітаючої країни», повідомила вчора опівдні (за місцевим часом) офіційна інформагенція тоталітарної Північної Кореї ЦТАК. Оголошуючи новину, вбрана в чорне ведуча корейського телебачення плакала.

Символ помер уві сні

Позавчора у своєму маєтку біля містечка Градечек у Богемії помер уві сні Вацлав Гавел — великий гуманіст, борець за права людини, колишній дисидент, драматург, останній президент Чехословаччини та перший президент Чеської Республіки. У жовтні на тлі тривалої легеневої хвороби він відзначив 75–річчя.

Безсумнівно, Гавел був найвідомішим чеським політиком повоєнного періоду, одним із символів світової демократії, моралі, незламності переконань.

Рік революціонера

Рік революціонера

2011 рік був позначений безпрецедентним вибухом протестних виступів по всьому світу — від «Арабської весни» в країнах Північної Африки та Близького Сходу до соціального руху «Окупуй Уолл–стріт», демонстрацій, пов’язаних з економічною кризою в країнах Європи та нещодавніх мітингів проти фальсифікації виборів у Москві. Тож, обираючи переможця свого традиційного рейтингу «Людина року», редакція журналу «Тайм» вирішила цього разу виділити не конкретну постать, а збірний образ протестувальника (The Protester). «Рейтинговий» номер часопису, обкладинку якого зазвичай прикрашає фото людини, котра мала найбільший вплив на події року, що минає (неважливо, позитивний чи негативний), цього разу вийшов із колажем: закрите до очей обличчя на тлі фрагментів кадрів із різних акцій протесту.

А ти здав тару?

А ти здав тару?

Людство може захлинутися в пластиковому смітті — матеріалі, який так само, як і радіаційні компоненти, роз­кладається у ґрунті тисячоліттями. Розумна і більш далекоглядна частина світу вже почала боротьбу. Про запровадження системи для заохочення громадян здавати пляшки з–під випитої коли чи соку дискутують нині у Польщі.

У Брюсселі по вулицях ходить Медведєв

У Брюсселі вчора стартував дводенний 28–й саміт ЄС—Росія за участю президента Європейської ради Германа Ван Ромпея, голови Єврокомісії Жозе Мануела Баррозу та президента Росії Дмитра Медведєва. Як повідомляє ІТАР–ТАКС, учора ввечері відбулася лише неформальна вечеря учасників, а робоча зустріч пройде сьогодні. Як передбачають оглядачі, російському президентові доведеться вислухати чимало неприємних запитань щодо порушень під час останніх парламентських виборів, які викликали хвилю акцій протесту в Москві та інших великих містах РФ. До слова, вчора Європарламент ухвалив резолюцію, що закликає до проведення нових, вільних виборів у Держдуму Росії, на яких буде зареєстровано всі опозиційні партії. Депутати звернулися до ван Ромпея і Баррозу, а також до єврокомісара із зовнішньої політики Кетрін Ештон із закликом підняти тему виборів на саміті Росія—ЄС.