Китайці перебираються в міста

Уперше в історії Китаю кількість міського населення перевищила кількість сільського. Такі дані оприлюднило Державне статистичне управління КНР, яке публікує низку звітів про стан справ у найбільш заселеній країні світу. Згідно з цією статистикою, впродовж минулого року городян у Китаї стало більше на 21 мільйон осіб. На початок 2012–го у містах мешкало 690,56 мільйона китайців, що становить 51,27% від усього населення Піднебесної. Натомість кількість сільських мешканців скоротилася до 656,56 мільйона. Загалом, населення Китаю за минулий рік зросло на 6 мільйонів 440 тисяч і на початок цього року становило 1,34 мільярда осіб. Із них близько мільярда — люди працездатного віку, від 15 до 64 років.

Дипломатія з погрозами

Білий дім закликає Тегеран розпочати прямі переговори і попереджає про негативні наслідки у випадку блокування Іраном Ормузької протоки. Таку позицію Вашингтона виклав президент США Барак Обама у посланні до верховного лідера Ісламської Республіки аятоли Алі Хаменеї. Офіційний представник МЗС Ірану Рамін Мехманпараст учора підтвердив: такий лист було отримано, варіанти відповіді «розглядаються». За інформацією іранської інформагенції «Фарс», перша частина листа містить погрози, а друга — пропозицію про діалог.

Брюссель судитиметься з Будапештом,

Єврокомісія ініціює судовий процес проти Угорщини, яку звинувачують у порушенні законодавства ЄС, обмеженні незалежності Центрального банку та Управління у справах захисту особистих даних і пониженні обов’язкового на всій території Євросоюзу пенсійного віку суддів. «Ми мали надію, що угорська влада запровадить необхідні зміни, щоб гарантувати дотримання законодавства ЄС. Але цього не сталося, тому ми постановили розпочати судове слідство у справі порушення союзних законів», — заявив глава Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу. Він пояснив, що рішення про початок судового розслідування було ухвалено після ретельного вивчення та аналізу нового угорського законодав­ства та Конституції, затвердженої правлячою партією ФІДЕС.

«Коронація» в оплоті демократії

«Коронація» в оплоті демократії

За статутом, упродовж однієї п’ятирічної каденції Європарламент мають по черзі очолювати представники двох різних фракцій. Тож учора, після двох із половиною років головування поляка Єжи Бузека, європейські парламентарії обрали нового спікера. Хоч у документах ЄС такої норми не прописано, за неформальною домовленістю двох найбільших парламентських фракцій — соціалістів і християнських демократів — у Європарламенті по черзі головують їхні представники. Це дуже не подобається меншим парламентським групам, але іншого виходу, окрім як миритися із двопартійною системою, в них немає.

Нижчий рейтинг — менше грошей

Міжнародна рейтингова агенція Standard & Poor’s завдала нищівного удару по єврозоні. Позавчора S&P знизила кредитний рейтинг Європейського фонду фінансової стабільності (ЄФФС) з найвищого ААА до на сходинку нижчого ступеня АА+. Фахівці агенції вважають, що європейські політики докладають недостатньо зусиль для виходу з кризи.

Мода на ностальгiю

Мода на ностальгiю

Позавчора ввечері (вчора вночі за київським часом) у Лос–Анджелесі відбулася 69–та щорічна церемонія вручення «Золотих глобусів», других за значимістю після «Оскарів» кінематографічних нагород Америки. Лауреатів визначають 90 акредитованих у Голлівуді кіножурналістів iз рiзних країн світу, які є членами Асоціації закордонної преси. Кінематографісти у спробах відійти від рутинного виробництва ведуть пошук нових шляхів i способів звернення до глядічів з екрана й, принагідно, здобуття визнання у критиків. На цьогорічній церемонії тріумфував фільм «Артист» режисера Мішеля Хазанавічюса, який дійсно вразив публіку та критиків, оскільки йдеться про чорно–білу та ще й... німу стрічку. Фільм мав шість номінацій, які матеріалізувалися у три нагороди. Цю щиру та зворушливу посвяту добі німого кіно визнано найкращим фільмом у категорії комедії чи мюзиклу. «Золоті глобуси» також отримали виконавець головної ролі Жан Дюжарден та автор музики Людовік Бурсе.

Мажиліс, зметикований на трьох

Мажиліс, зметикований на трьох

Від позачергових парламентських виборів, які минулої неділі відбулися в Казахстані, жодних несподіванок не очікувалося. Власне, так і сталося: прогнозовану перемогу здобула партія казахського «вічного президента» Нурсултана Назарбаєва «Нур Отан»( «Світло Вітчизни»). Однак без маленької сенсації все ж не обійшлося: подолавши 7–відсотковий бар’єр, третьою до парламенту пройшла партія так званих народних комуністів. Щодо другого місця, то тут також без сюрпризів: його «планово» посіла пропрезидентська партія бізнесменів «Ак жол» («Ясна дорога»). Її завданням було створити видимість альтернативи правлячій силі, щоб упередити звинувачення опозиції й Заходу, нібито в Казахстані немає багатопартійної демократії.

Облога Будапешта

Єврокомісія посилює тиск на уряд прем’єр–міністра Угорщини Віктора Орбана. Брюссель погрожує розпочати судову справу, якщо Будапешт не перегляне статті Конституції, які обмежують незалежність Центробанку і судочинства. Як повідомляє «Євроньюз», єврокомісари вже завершують аналіз угорського основного закону, щоб переконатися, чи відповідає національне законодавство стандартам ЄС. Нагадаємо, минулого тижня десятки тисяч угорців протестували проти оновленої Конституції, вважаючи її недемократичною. Через суперечливі положення реформованого основного закону в грудні достроково завершилися попередні переговори щодо фінансової допомоги Угорщині у розмірі 15—20 млрд. євро від ЄС та Міжнародного валютного фонду.

Вибуховий уран

Вибуховий уран

Новина про пожвавлення іранської ядерної програми викликала неабиякий резонанс у міжнародній політиці та інформаційному просторі. І поки політики видають обурені заяви та дискутують на тему нових санкцій для Ірану, практики діють. Учора в столиці країни було здійснено зухвалий теракт: заміноване авто вибухнуло поблизу Тегеранського технічного університету. Загинув професор цього навчального закладу, спеціаліст із ядерної фізики Мустафа Ахмаді Рошан, ще двоє людей отримали поранення. Як повідомляє іранська інформагенція Мехр, мотоцикліст, проїжджаючи повз припаркований автомобіль ученого, закинув усередину вибуховий пристрій.

Що для польського хабарника рекорд, для українського — норма

Колишньому директору Центру інформаційних проектів МВС Польщі Анджею М. висунуто звинувачення в отриманні найбільшого в історії польської судової системи хабаря. Як повідомляє польська «Щоденна правова газета», за гарантовану перемогу конкретних фірм у фіктивних тендерах цей чоловік узяв «на лапу» п’ять мільйонів злотих — це близько 1 мільйона євро. За інформацією заступника голови Варшавської прокуратури Вальдемара Тила, обвинувачення також висунуто сестрі хабарника, яка мешкає в Німеччині й допомагала йому переводити туди гроші, та ще двом членам родини. Заарештовано й представників компаній, які давали хабарі за перемогу в «липових» конкурсах.