Корупція в освіті — кому вигідно?

Корупція в освіті — кому вигідно?

Далекого 1958-го у повстяних капцях на ногах і з дерев'яним чемоданчиком під пахвою мій тато приїхав вступати до Київського університету імені Шевченка. «Куди ти їдеш, сину, — побивалася бабця, — в університети ж беруть тільки за хабарі!». Провінційний юнак iз багатодітної сім'ї хабарів не мав, тож вступив на омріяну «журналістику»... з четвертого разу. Радянські часи змінилися на незалежно-ринкові. Звичаї лишилися незмінними.

Болонський стандарт

Болонський стандарт

19 червня 1999 року розпочався важливий етап у науковому та освітянському житті Європи. Цього дня міністри освіти більшості європейських країн підписали Болонську декларацію. Україна офіційно приєдналася до цього процесу лише у травні 2005 року.

Ініціативний бум

Ініціативний бум

Днями за «круглим столом» Міністерства освіти і науки (а цей стіл, дійсно, не має жодного кута) можна було побачити разом двох міністрів (освіти і науки та у справах сім'ї, молоді та спорту). Навкруги столу влаштувалися студентські лідери, переможці міжнародних олімпіад, ректори університетів, директори департаментів міністерства. Обговорювали участь студентів в управлінні вищими навчальними закладами та шляхи реалізації студентських ініціатив. Цього разу ініціативи крутилася навколо питань забезпечення гуртожитками, безкоштовного проїзду, вчасної видачі студентських квитків, платні за пропущені лекції та вимагання грошей за оцінки.

Тема, благодатна для піару

Напередодні виборів політичні партії глибоко перейнялися студентськими проблемами. І «морозівці», і «діти Литвина», і НСНУ — буквально всі зацікавилися життям пересічного студента. При цьому всі говорять, що дуже важливо розвивати студентське самоврядування. Але коли студентські організації (йдеться про громадські об'єднання, а не про молодіжне крило якоїсь із політичних сил) звертають увагу влади на студентські проблеми, провладні чиновники видають «мудру посмішку», мовляв, все зрозуміло, активізувалися студенти напередодні виборів не без допомоги опозиційних сил, і, мабуть що, за їхні гроші.

Освіта на продаж?

Освіта на продаж?

Молодь бажає суттєвих змін у системі освіти, — вважає експерт з питань молодіжної політики ПРООН Оксана Овчарук. Найбільш значущим пріоритетом у цьому контексті є подальше впровадження Болонської угоди, бо вона надає можливість поєднувати традиційні та інноваційні технології, вважає 68% респондентів, які взяли участь у недавньому соціологічному дослідженні ПРООН. 15 відсотків молодих людей переконані, що далеко не всі рівні освіти є доступними для них.

«Альма-матер» псує корупція

Під час перевірок вищих навчальних закладів з'ясувалося, що суми отриманих хабарів становили від 40 до 150 гр. (в окремих випадках до 500 грн.). Ці правопорушення у переважній більшості ВНЗ не мали системного характеру, стверджує держінспекція. Найпоширенішими були прояви хабарництва та службового зловживання під час здачі заліків та екзаменів студентами молодших курсів денної та заочної форми навчання, в першу чергу з точних наук (фізика, вища математика, нарисна геометрія та ін.).

Університет віртуальний — диплом реальний

Університет віртуальний — диплом реальний

Це не чергова сумна історія про «каліфорнійські університети мистецтв», які начебто закінчував хтось із наших високопоставлених чиновників.
Віртуальна освіта — це заочне чи то пак дистанційне навчання, що відбувається з допомогою інтернету. І воно, як і будь-яке навчання, вимагає справжніх зусиль та дає реальні результати. Алгоритм дистанційного навчання приблизно такий: студент реєструється на сайті віртуального навчального закладу, сплачує певну суму зі своєї кредитної картки чи пересилає гроші на рахунок ВНЗ, і після цього отримує конспекти лекцій на свою електронну скриньку чи код доступу до навчального сайту, на якому можна отримати необхідну інформацію.

Історія — це набір історій, а не нудних фактів

Історія — це набір історій, а не нудних фактів

Історія — це наука, яка не лише розповідає про те, що було колись і давно припало пилом, вона також формує уявлення людини про себе. У недалекому минулому історію безбожно перекручували, бо вона була чинником ідеологічного виховання. Сьогодні ж, з приходом демократії, історія стала багатозначною. Ким насправді були воїни УПА, козаки, Хмельницький — героями, борцями за незалежність чи, може, звичайними розбишаками? За такі «роздуми» вчитель, який прагне виховати патріотів зі своїх учнів, може просто поставити двійку. Допитливий учень більше не буде ризикувати балами, у нього зменшиться довіра до вчителя та предмету, але питанння нікуди не зникне. З часом з нього може вирости ще один деміфологізатор типу Бузини.

Ящик Пандорри

Ящик Пандорри

Валентина Бондаровська очолює Міжнародний гуманітарний центр «Розрада», який займається проблемою комп'ютерної та телевізійної залежності. Особливо страждають від теле- та комп'ютероманії діти. Тому Бондаровська переконана, що не обмежувати час перегляду телепередач дитині можна лише тоді, якщо вона уже не уявляє свого життя... без читання книжок. А сьогодні, на жаль, все більше батьків з розпачем кажуть, що їхніх дітей ... викрав телевізор.

Проти хамовитої директриси скликали сесію райради

Кілька днів бойкотували заняття вчителі та учні школи села Іванівка Теребовлянського району Тернопільської області, тим самим висловлюючи протест проти хамської поведінки та самодурства директора цього навчального закладу Ганни Калініченко. Діти довгий час скаржилися батькам на те, що директор школи грубо з ними розмовляє, принижує і навіть застосовує фізичну силу. Не змогли миритися з нерозумним диктаторством та авторитарним стилем керівництва Ганни Калініченко і педагоги. В результаті районний відділ освіти засипали усними та письмовими скаргами, відтак у квітні цього року скандальну директрису було звільнено з роботи.