До арештованих — лише на «ви»

До арештованих — лише на «ви»

Позавчора працівники Державної пенітенціарної служби відзначили 14–ту річницю від дня утворення центрального органу виконавчої влади з питань виконання покарань. Останнім часом робота ДПС постійно перебуває під контролем громадськості. Серед причин і те, що за ґратами утримують окремих колишніх урядовців — Юлію Тимошенко, Юрія Луценка, Валерія Іващенка, Георгія Філіпчука та інших. Оскільки їхні судові процеси відбувалися в Києві, всі вони перебували або перебувають під арештом у столичному СІЗО №13 (відома «Лук’янівка» останнім часом «засвітилася» ще й завдяки резонансному фільму журналіста ТВі Костянтина Усова, що спричинило перевірку ізолятора прокуратурою). Про умови утримання у найвідомішому ізоляторі відомих політиків, арештантський харчовий казан, відеокамери в коридорах та ставлення персоналу до арештантів говоримо з начальником управління ДПСУ у столиці та Київській області Олександром Сайком.

Терористів не пропустять

Чим менше часу залишається до початку проведення фінальної частини Євро–2012, тим напруженішими стають будні вітчизняних і польських спецслужб. Днями СБУ відкрила в Києві Штаб забезпечення міжнародної взаємодії і координації заходів безпеки, створений за рік. Саме стільки часу минуло від указу Президента Януковича щодо утворення штабу та до його «введення в експлуатацію».

Нічний кодекс

Нічний кодекс

Чи можна вважати якісним закон, ухвалений близько 4–ї ранку у Страсну п’ятницю 13–го? Щодо ночі, то свого часу саме під ранок було ухвалено Конституцію України. Якщо ж облишити за дужками забобонні прикмети і судити лише згідно з мовою цифр, то виходить, що близько півсотні народних депутатів, фізично присутніх під куполом ВР, для ухвалення Кримінально–процесуального кодексу недостатньо. Утім на табло висвітився 271 голос «за». Адже коли в кожного обранця–«піаніста» на руках кілька карток своїх колег, можна провести будь–яке рішення за відмашкою руки координатора з ПР Михайла Чечетова. Зрозуміло, що держава вже давно потребує нового КПК. Утім незрозуміло, навіщо більшість так поспішала з його ухваленням у цілому саме до Великодня? Адже Президент Віктор Янукович поки що не збирається підписувати «дітище» своїх юристів. Принаймні доти, доки текст нічного кодексу не перевірять на демократичність міжнародні експерти. Зрозуміло, що в тій самiй Раді Європи не вивчатимуть український КПК практично цілодобово, як це було у Верховній Раді. І сьогодні, і завтра українців ще арештовуватимуть та судитимуть за КПК 1960 року.

«Сідайте» — п’ять

Менш ніж за дві години оголосила вчора вирок колишньому в.о. міністра оборони Валерію Іващенку суддівська колегія на чолі з Сергієм Вовком. Дива не сталося: як і прогнозував підсудний, Печерський суд столиці відміряв йому п’ять років «колючки». Серед пом’якшувальних обставин — позитивні характеристики Іващенка, державні нагороди та поганий стан здоров’я. Після Юлії Тимошенко (сім років), Юрія Луценка (чотири) та Георгія Філіпчука (три) полковник Іващенко став четвертим членом уряду Леді Ю, засудженим до реального терміну позбавлення волі.

Лук’янівку трусить

Уже тиждень Генпрокуратура перевіряє оприлюднені телеканалом ТВі факти щодо жахливих умов утримання під вартою ареш­тантів Київського СІЗО №13. У резонансному журналістському розслідуванні його автор — Костянтин Усов — стверджує, що за ґратами Лук’янівки люди не мають гарячої води, питна вода перенасичена хлором, на стінах слідчого ізолятора — грибок, що може спричинити рак. Тож вітчизняні СІЗО «накрили» не лише численні перевірки, а й фінансування від уряду «заднім числом» та кадрові зміни.

ПОГЛЯД

В останній тиждень Великого посту всі думки віруючих пов’язані з Днем Христового Воскресіння, який уже два тисячоліття засвідчує всеперемагаючу силу Правди, Віри та Добра. За три дні святитимуть паски та крашанки і носії почесних суддівських мантій. Чому носії? Бо далеко не всіх із них повертається язик назвати служителями Феміди, адже, судячи з останніх подій, у торжество правди (а відтак і правосуддя) вони самі не вірять.

Замучений КПК

Запланований Партією регіонів «бліц–криг» щодо ухвалення в другому читанні президентського проекту Кримінально–процесуального кодексу не вдався. Ще позавчора, коли парламентарії лише почали розглядати поправки до проекту КПК, яких аж понад 3700, окремі «регіонали» нахвалялися, що розгляд завершиться того ж дня. Пізно ввечері ті самі особи прогнозували, що копітка робота завершиться глибоко вночі, тож уже в середу країні «подарують» новий КПК.

Ішов собі з ізотопами...

Чотирнадцять кілограмів ізотопу міді вартістю 47,6 мільйона доларів 40–річний киянин перевозив один, без будь–якої охорони. Як розповів «УМ» речник столичної міліції Ігор Михалко, чоловік певний час зберігав дорогоцінні ізотопи у банківському сейфі, а потім вирішив їх забрати. З якою метою, слідство не повідомляє. Відомо лише, що власник завантажив дорогоцінний вантаж до свого авто, аж раптом його зупинили четверо невідомих, які представилися співробітниками міліції та показали посвідчення співробітника внутрішньої безпеки. Вони силоміць забрали у киянина ізотопи та втекли на власному авто.

Дебати у конвойній

Носії мантій вітчизняної Феміди не втомлюються дивувати прецедентами у кримінальному праві. Ще не забулося судове засідання в камері СІЗО у справі Тимошенко, як його перекрило інше «ноу–хау». Судді Печерського райсуду Києва вчора провели процес просто посеред конвойної кімнати. Бо підсудний — колишній тимчасово виконуючий обов’язки міністра оборони Валерій Іващенко — бачте, не міг встати з лікарняних нош через болі у спині. Навіщо ж його лікувати, коли треба пошвидше засудити?

Оцінка ув’язнення

В Україні з візитом перебувають виконавчий директор Freedom House Дейвід Крамер, координатор програм Метью Шааф та інші. Окрім зустрічей iз керівництвом держави, голов­ною метою представників цієї міжнародної правозахисної організації було відвідування за ґратами екс–урядовців Юрія Луценка та Юлії Тимошенко. Сприяння в таких зустрічах із засудженими їм обіцяв Генпрокурор Віктор Пшонка.