Ракети iз секретом

Ракети iз секретом

Дивна річ відбулася з нашою країною: ще двадцять років тому сотні тисяч українців не відали, що підозрілі курники, пансіонати абощо на околицях їхніх військових містечок насправді — надсекретні об'єкти стратегічного призначення, де офіцери тримали напоготові ядерні ракети. Тепер кожен охочий може побачити на власні очі те, що упродовж багатьох років країна старанно приховувала: ракетний полк 46-ї ракетної дивiзiї 43-ї ракетної армії, який розташований за 30 кілометрів від Первомайська Миколаївської області, нині — Музей ракетних вiйськ стратегiчного призначення. Виявляється, наша держава — унікальний вiйськовий об'єкт, що зберiгся i став доступним для вiдвiдувачiв, вiдколи Україна скоротила свiй ядерний арсенал. У світі таких музеїв існує всього три (один — наш, другий — американський, ще один мають німці).

Під білий вельон, під фату...

Охочих створити сімейне кубельце восени традиційно більшає: так, протягом серпня-вересня органами реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції України було зафіксовано середньомісячну кількість шлюбів, що вдвічі перевищує показники першого півріччя 2004 року. Якщо з січня по липень в Україні щомісячно реєструвалося в середньому 16 тисяч шлюбів, то, починаючи з серпня, цей показник зріс близько до 30 тисяч шлюбів на місяць, повідомили «УМ» у прес-службі Мін’юсту. Як зазначила директор Департаменту нотаріату та органів реєстрації актів цивільного стану Мін'юсту України Людмила Павлова, осінь є традиційно шлюбною порою за споконвічною українською традицією: ріст кількості шлюбів у цей період пов'язаний із закінченням сільськогосподарських робіт.

Шкільна революція

Голодування учителів на Кіровоградщині й досі триває: троє викладачів Олександрійської школи № 5, що протестують проти закриття свого навчального закладу, — Надія Лелека, Любов Подпарінова та Надія Панченко — одинадцятий день відмовляються від їжі, вимагаючи поновити навчання у закритій школі. Акцію протесту підтримали ще дві жінки — Лідія Осип'ян та Світлана Бабич — працівники дитячого навчального закладу «Берізка», який начебто теж реорганізовують. Підтримує протестантів новостворена Конфедерація вільних профспілок України (КВПУ). Тепер же акція протесту набирає більших розмахів: із Олександрії до Києва у вівторок почали піший похід 8 осіб. А до голодуючих шкільних вчительок долучилися ще 11 викладачів Олександрійської жіночої гімназії (вони голодують сьомий день). Про це «УМ» повідомили в прес-службі Конфедерації вільних профспілок України.

«Не заганяйте нас у тінь!»

«Не заганяйте нас у тінь!»

Такого ескорту в центрі Києва, напевно, давно не було, — сотні таксі з синьо-жовтими стрічками на антенах (ознака участі у всеукраїнській акції протесту) просто-таки заполонили столицю. Їх було чути здалеку, позаяк усі таксисти увімкнули сирени — від того вереску під стінами Верховної Ради України було не до роботи. Близько тисячі представників Профспілки таксистів з усіх регіонів держави пікетували вчора парламент та Міністерство транспорту України. Причому акція не пройшла непоміченою і на околицях Києва — усюди по місту рух транспорту був ускладнений, раз по раз виникали затори.

Граніт науки — на голодний шлунок

Відчайдушні вчительки молодших класів Надія Лелека, Любов Подпарінова та викладачка російської мови Надія Панченко з початком нового навчального року працюють за дивним графіком у своїй рідній Олександрійській школі № 5. Зранку, як і багато років до цього, вони приходять на роботу, а після — пікетують аж до вечора під стінами вже офіційно зачиненого навчального закладу. Біля школи жінки розгорнули намети й оголосили голодування (вчительки вже шість днів нічого не їли!), тим самим протестуючи проти ліквідації школи. Ще минулого року в цьому закладі навчалося 360 учнів і працювало 32 викладачі, тепер же школу зачиняють — у мікрорайоні нещодавно відкрили два нових заклади освіти (це одна з причин розформування 5-ї школи), усіх учнів перевели в інші заклади, вчителів забезпечили новими місцями роботи. Кажуть, після закриття і «реставрації» тут буде Будинок школяра. Однак не всі погодилися залишити рідну школу. «Це їхнє право, — каже секретар школи Галина Іванівна, — вони хочуть працювати тут».

На митниці — зелене світло

Україна стала привабливішою для іноземців, позаяк потрапити до неї стало легше. Лише за три літні місяці 2004 року, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, кількість іноземних транспортних засобів, що перетнули митний кордон України, збільшилася майже на чверть, а кількість іноземців, які завітали до нашої країни, збільшилася на 35 відсотків. Митники кажуть, що цьому сприяло зменшення бюрократизму на кордоні. Мовляв, доведення українського митного законодавства до світових стандартів уже приносить свої результати. Вже другий рік Державна митна служба України працює над скороченням паперової тяганини на кордоні, спрощує процес його проходження.

Заповідник «відкоркували»

Заповідник «відкоркували»

У серці Дунайського заповідника таки прорили судноплавний канал. Як і обіцяв міністр транспорту Георгій Кірпа, сумнозвісний хід «Дунай—Чорне море» вікрили незабаром після Дня незалежності — у четвер на Одещину з’їхалися «вершки» держави. Аби представити канал усьому світові, у Вилкове прибув сам Президент України Леонід Кучма. З усіма почестями відкрили у місті офіс компанії «Дельта-Лоцман», яка й займалася проектом каналу, випустили в повітря три зелені ракети, які ознаменували відкриття каналу, одразу після чого п'ять суден класу «річка-море» підняли якорі й відправилися вгору каналом, пише УНІАН. За повідомленням прес-служби Президента України, на сьогодні завершено перший етап будівництва каналу «Дунай—Чорне море», завершення ж будівництва каналу планують восени наступного року. За цей час буде добудовано захисну дамбу та ще більше поглиблено канал.

Cуверенно-cувенірна Україна

Cуверенно-cувенірна Україна

Більшість подорожуючих дотримуються гарної «плюшкінської» традиції — відвідуючи якесь місто чи країну, обов'язково захопити звідти на пам'ять якийсь сувенір. Що в цьому плані може запропонувати Україна і, зокрема, Київ? Адже на День незалежності столицю заполонять десятки тисяч гостей. Тож у переддень урочистостей ми вирішили влізти в шкіру туриста і пройшлися місцями «сувенірної слави». А водночас дослідили, чим живе і дихає в Україні ця залузь.

Після «Банана» у гіпсі

Сумно закінчилися розваги на воді для дев'яти відпочивальників Євпаторії з Луганська, Львова, Севастополя, Москви та Варшави. Молоді люди (серед них було шестеро дітей віком від 9 до 16 років) вирішили покататися на надувному «Банані». Водночас двоє розважалися за кілометр від берега на водному мотоциклі. 27-річний росіянин не впорався із керуванням і попрямував «на всіх парах» у човен із відпочивальниками.

Іти до переможного кінця

Активісти студентської акції протесту проти об'єднання трьох сумських університетів в один не впевнені, що скасування указу Президента України вирішить проблему, яка склалася у Сумах. Однак основна вимога протестантів виконана, і тепер вони визначаються у головному: йти, як обіцяли, на Київ чи повертатися додому. Ще вчора студентське віче, яке проходило на півдорозі у Пирятині, не винесло остаточного вердикту. Так чи інакше, здаватися студенти не збираються.