Юрій Костенко: Українська демократія ще ходить у памперсах

Юрій Костенко: Українська демократія ще ходить у памперсах

Сьогодні виповниться тиждень, як коаліція живе без двох депутатів. Учинок БЮТівця Ігоря Рибакова та «самоборонівця» Юрія Бута жваво обговорюється в політикумі й обростає новими деталями. Наприклад, народний депутат із блоку «НУНС» Юрій Костенко розповідає, що Бута було включено до квоти «Народної самооборони» через те, що лідера «НС» Юрія Луценка про це попросили в... Російській православній церкві, прибічником якої є колишній громадянин Росії Бут. Виходить, що обидва перебіжчики мають зв’язок із московським «православієм» (адже відомо, що Рибаков підтримує тісні контакти з УПЦ МП і навіть відкрив «храм» Московського патріархату в парламентських приміщеннях).
Загалом, українська політика дедалі глибше занурюється в кризу. Про її обставини ми розмовляли з досвідченим політиком, лідером УНП Юрієм Костенком у середу ввечері, напередодні його дня народження (вчора Юрієві Івановичу виповнилося 57 років).

Кульгава коаліція

Учора по демократичній коаліції було завдано серйозного удару. Двоє народних депутатів — Юрій Бут із «Нашої України — Народної самооборони» та Ігор Рибаков із Блоку Юлії Тимошенко — написали заяви про вихід із більшості та скерували їх до апарату Верховної Ради. Оголошуючи ці заяви, Арсеній Яценюк сказав, що в коаліції відбулася «певна зрада». «Не хотів би давати оцінок. Я єдине, що хочу сказати, — нехай ці люди спам’ятаються», — відзначив спікер. Одразу після цього оголошення заяв Голова ВР закрив засідання. «Розбір польотів» та пошуки відповіді на питання, як жити далі, продовжилися в кабінетах.

Томагавк у спину чи сокиру війни в землю?

Томагавк у спину чи сокиру війни в землю?

Учора напередодні зустрічі Президента з фракцією «НУНС» одна зі складових блоку — «Народна самооборона» — вчинила демарш. Представники «Самооборони» зібралися під стінами секретаріату Президента і заявили про відмову йти на збори на знак протесту проти репресій, які, за словами «самбістів», розгорнуто проти їхньої політичної сили.

Забичкована звичка

Забичкована звичка

Минулої весни, коли я докурював на балконі останню цигарку, мені здавалося, що кинути палити — це майже героїчний вчинок. Спочатку рахував дні, прожиті без сигарет, потім складав їх у тижні та місяці... Пригадався Робінзон Крузо, який щодня робив зарубки на дереві, мордуючись нестерпно повільною ходою часу. Однак дні мої не були одноманітними. Я жив тим самим життям, просто значну частину часу довелося витратити на боротьбу з самим собою. «Майн кампф» пройшла успішно — сьогодні виповнюється рік, два місяці й чотири тижні без цигарок.

Остап Семерак: Дострокові вибори? Можливо, але недоцільно

Остап Семерак: Дострокові вибори? Можливо, але недоцільно

У невдавній статті, розміщеній на сайті «Українська правда», голова президентського секретаріату Віктор Балога піддав БЮТівський проект конституційних змін такій нищівній критиці, що після виходу тієї публікації політики заговорили про останній цвях, забитий у домовину коаліції. Діалог із Блоком Тимошенко «поки не клеїться», зазначав Балога, бо «дуже важко вести розмову, коли твій візаві охоплений істерикою».
Добре, що в «УМ» усе «склеїлося» з народним депутатом від БЮТ Остапом Семераком. Пан Остап був не перший із БЮТ, до кого ми звернулись із пропозицією дати нам інтерв’ю — його колеги відмовляли в тій чи іншій формі, посилаючись, зокрема, на тяжку хворобу, яка прикувала до ліжка, але водночас дозволила дефіле кулуарами Верховної Ради. Це не дріб’язкова деталь, адже злі язики з інших фракцій твердили, що БЮТівцям заборонено давати «конституційні» коментарі. Дивно, бо нічого секретного Семерак не розповів. Він каже, що БЮТ готовий співпрацювати з «НУНС» у питанні змін до Конституції, а от проект як такий представляти ще рано — матеріал і досі сируватий. Заодно ми поговорили і про майбутнє коаліції та підсумки виборів у столиці.

Війна теКСтів

Війна теКСтів

Учорашнє засідання уряду Юлія Тимошенко почала з «дуже недоброго повідомлення»: «Те, що ми очікували, проти чого ми боролися в правовій і політичний площині, таки відбулося. Конституційний Суд 22 травня під суттєвим політичним тиском прийняв рішення. Це рішення, яким практично руйнуються всі доходні та видаткові елементи державного бюджету». Тимошенко поскаржилася, що після рішення КС країна фактично залишилася без бюджету.
Тимошенко вважає, що вердикт Конституційного Суду — це свідчення «безпрецедентної боротьби на знищення уряду». «У Конституційному Суді об’єдналися ті люди, які представляють Президента України і Партію регіонів. Практично там спрацювала «широка» коаліція», — вважає Юлія Тимошенко.

«Ми не звірі. Звірі вони»

На першу прес–конференцію в статусі переможця київських виборів Леонід Черновецький прийшов усміхненим, закинувши через плече піджак, — як на рекламних бігбордах. Журналістів знову попросили не фотографувати мера з лівого боку — це йому не подобається. Найперше міський голова висловив задоволення, що «відбулися великі зміни в поглядах киян і в розумінні, що є правда, а що ні». Черновецький поскаржився, що ця кампанія була дуже брудною. «Щодня я прокидався з думкою, що мене заарештують. Це робилося не зовсім, на мою думку, психічно здоровим паном — Луценком. Мені не подобається, коли зловживають своїм становищем. Я навіть відчув себе трохи героєм».

Любов не купиш?

Любов не купиш?

Вибори у Києві пройшли під знаком тих самих порушень, які щоразу фіксують на загальнонаціональних голосуваннях. Були проблеми зі списками, помилки в документах дільничних комісій (мимовільні, а може, й спеціальні), труднощі з підрахунком голосів, заяви про фальсифікації. Тобто якраз той букет, який вміщається у звичну фразу: порушення були, але вони не вплинули на результат виборів. Найбільше порушення — підкуп виборців. Витративши шалені гроші на виборчу кампанію, деякі кандидати не економили й на купівлі чужих голосів. Ціна доходила до 50—80 доларів за душу. Цікаво, чи хоч цього разу когось покарають?

Великий розмін?

У Верховній Раді є традиція — вранці оголошують імена народних депутатів, які відзначають день народження. Вчора таке свято випало в спікера парламенту Арсенія Яценюка. Йому виповнилося 34. «Нашоукраїнка» Ірина Геращенко винесла іменинникові великий букет квітів, нардепи підтримали молодого спікера аплодисментами. Арсеній Петрович пожартував: «Я з задоволенням оголосив би цей день неробочим, але ця пропозиція не була підтримана».

Микола Оніщук: Я за побудову системи чітких розмежувань та противаг

Микола Оніщук: Я за побудову системи чітких розмежувань та противаг

Блок Юлії Тимошенко спробував перехопити конституційну ініціативу. Проект концепції змін до Основного закону, напрацьований БЮТ, передбачає перехід до парламентської моделі влади, з невеликими повноваженнями Президента і сильною роллю правлячої партії. БЮТ сподівався, що їхній проект підтримає Партія регіонів, але, за даними «УМ», «регіонали» вирішили наразі не підігрувати Тимошенко.

Поява альтернативних конституційних проектів іде врозріз із намірами секретаріату Президента. Банкова покладала надії на те, що проект, над яким зараз працює президентська Національна конституційна рада, отримає консолідовану підтримку. Тепер СП змушений реагувати на нові обставини. Міністр юстиції Микола Оніщук, один зі ставлеників президентської сторони, каже в інтерв’ю «УМ»: якщо деякі партії просуватимуть свої проекти, Вікторові Ющенку варто оголосити консультативний референдум для того, щоб з’ясувати, яких змін хоче народ. Оніщук обґрунтовує вагу, зміст та наслідки такого плебісциту.