Чотири роки ще суворішого режиму

Чотири роки ще суворішого режиму

17 лютого у Фрунзенському суді Мінська відбулося засідання у справі першого обвинуваченого у справі про масові заворушення. Судили Василя Парфенкова, відомого як представника незареєстрованої в мін’юсті Партії свободи (сам факт нереєстрації діючої організації вважається владою Білорусі злочином, що підпадає під статтю Кримінального кодексу). За участь у мітингу незгодних із тріумфально переможними для Олександра Лукашенка результатами президентських виборів хлопця, який 2004 року був активним учасником і київського Майдану, засудили до чотирьох років ув’язнення в колонії суворого режиму. Адвокати мають намір оскаржити це рішення, хоча добре розуміють, що в таких справах долі обвинувачених вершать значно вище, ніж навіть у Верховному суді.

Ліки, які калічать

Європарламент схвалив нову директиву з протидії поширенню на території ЄС контрафактних медпрепаратів. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, нові правила мають краще захищати європейців від підробних лікарських препаратів, зокрема шляхом розміщення додаткових захисних знаків на упаковці та самих ліках. Також встановлено більш жорсткі правила продажу лікарських препаратів через інтернет, який є головним джерелом поширення підробок.

Дні арабського гніву

Дні арабського гніву

Збуджений подіями в Тунісі та Єгипті, арабський мурашник продовжує вирувати. Позавчора в сутичках із поліцією в місті Ель–Байда на сході Лівії загинуло чотири людини. А в другому за кількістю населення місті Бенгазі, що з 1000 кілометрів на схід від столиці Тріполі, 38 учасників акцій протесту проти лівійського лідера Муаммара Каддафі отримали поранення. Ситуація в Лівії може обернутися громадянською війною, оскільки паралельно організовуються демонстрації прибічників Каддафі. У полковника, який незмінно править країною з часу Вересневої революції 1969 року, і справді вистачає палких шанувальників. Але є й опозиція, яка вчора через соціальні мережі в інтернеті закликала лівійську молодь влаштувати в країні «День гніву».

Перегнати Ірак

Бельгія побила світовий рекорд: іще жодна держава в новітній історії не жила без повноцінного уряду впродовж такого тривалого часу. Попереднє «досягнення» належало охопленому війною Іраку — минулого року окупована країна не могла сформувати кабінет упродовж 249 днів. Брюссель, який називають столицею Європи, зрівнявся з Багдадом минулої середи. А відучора вдягнув майку сумнівного лідера.

Ой сонечко ясне, чи ти розгнівилось?

Ой сонечко ясне, чи ти розгнівилось?

Останніми днями багато хто скаржиться на погіршення самопочуття — головний біль, слабкість, запаморочення тощо. Як з’ясувалося, на те є причина. 15 лютого о 3.56 ночі за київським часом астрономи зареєстрували винятково сильний вибух на Сонці — так званий сонячний спалах класу Х, який став найпотужнішим за останні чотири роки. Загалом, сонячні спалахи поділяють за їхньою потужністю на п’ять класів: А, В, С, М та Х. Пік потужності кожного з наступного класу в 10 разів перевищує попередній.

Вирок виніс Кремль

Вирок виніс Кремль

Вирок опальному російському екс–олігарху Михайлу Ходорковському, який виголосив суддя Віктор Данилкін, насправді був написаний «нагорі». Таку резонансну заяву зробила Наталія Васильєва — помічниця судді та прес–аташе Хамовнічеського районного суду Москви, який нещодавно засудив Ходорковського та його бізнес–партнера Платона Лебедєва до нового терміну ув’язнення. В інтерв’ю російському інтернет–порталу Газета.ру Васильєва повідомила, що текст вироку Данилкіну, який упродовж усього судового процесу перебував під тиском, привезли в папці вже готовим.

Іран хоче смерті

Успішні революції в Тунісі та Єгипті надихнули на нові протестні виступи й опозицію Ірану. Позавчора в Тегерані та кількох інших містах країни відбулися масові антиурядові демонстрації під гаслами «Смерть диктатору!», адресованими президенту Махмуду Ахмадінеджаду. Як повідомляє «Рейтер», у столиці Ірану тисячі маніфестантів пройшли вулицями до площі Азаді (Свободи), — традиційного місця протестів. Там, а також поблизу Тегеранського університету, відбулися сутички учасників мітингу з поліцією, в яких одна людина загинула та багато отримали поранення. Кілька десятків демонстрантів було заарештовано. Це найбільші виступи опозиції з літа 2009 року, коли влада жорстко придушила паростки революції, кинувши за ґрати тисячі незгодних.

Засмагай ільно, купайся «революційно»!

На маленькому італійському острові Лампедуза у Середземному морі оголошено надзвичайний стан. Через масовий наплив утікачів із Тунісу влада Італії була змушена звернутися до Євросоюзу з проханням терміново надати допомогу в розмірі 100 мільйонів євро. Вчора на Сицилію, куди у спеціальні табори переправляють нелегальних іммігрантів з Лампедузи, приїхав прем’єр–міністр Італії Сильвіо Берлусконі — щоб на місці ознайомитися із ситуацією. Водночас голова італійського МЗС Франко Фраттіні вирушив до Тунісу — для переговорів із тамтешньою новою владою про спільне патрулювання морських кордонів. За старого керівництва Тунісу біля африканського узбережжя чергували італійські військові кораблі, але новий уряд на прохання Італії поновити цю практику відповів відмовою.

Прем’єр — убивця, президент — корупціонер

Через два місяці після проведення парламентських виборів у Косовi прем’єр–міністр цього «недовизнаного» державного утворення Хашим Тачі оголосив про те, що їх переможці досягли домовленості про створення коаліційного уряду. Очолювана Тачі Демократична партія Косова (ДПК), яка отримала на виборах найбільшу кількість голосів — 32 відсотки, — домовилася про розподіл влади з «Альянсом за нове Косово» (ця політична сила має найменшу фракцію у парламенті). Лідер «Альянсу» Беджет Паколлі отримує президентське крісло, а Тачі, відмовившись від претензій на цю посаду, й надалі очолюватиме уряд. Президента Косова обирає парламент, перше засідання якого в новому складі відбудеться 24 лютого.