Сині прапори над Піренеями

Опозиційна Народна партія на чолі з Маріано Рахоєм здобула переконливу перемогу на місцевих виборах, що відбулися в Іспанії минулої неділі. Як повідомляє «Євроньюз», правоцентристська «Партіда популар» (ПП) набрала майже на 10% більше, ніж правлячі соціалісти. «Народники» отримали більшість у 12 із 13 регіональних парламентів. Це найбільша поразка Соціалістичної партії (ПСОЕ) із часу відновлення в країні демократії після падіння 1978 року режиму генерала Франко. Таким чином, іспанські виборці покарали соціалістів за антикризову політику жорсткої економії уряду Хосе Луїса Сапатеро та рекордний для ЄС рівень безробіття. Попри нищівну поразку на місцях, глава кабміну Сапатеро заявив, що не збирається оголошувати дострокові парламентські вибори.

Ісландія знову «дала пилу»

Через виверження вулкана Грімсвотн в Ісландії влада цієї країни вчора закрила міжнародний аеропорт Рейк’явік–Кефлавік, повідомляє агенція «Рейтер». Вулкан розташований на північному сході країни і покритий частиною льодовика Ватнайокютль, тому ісландці також готуються до можливих повеней від талих вод. Стовп диму над вулканом здійнявся вже на висоту 20 км. Наразі зона заборони польотів обмежується радіусом 220 км навколо вулкана. Якщо наступні виверження будуть такими ж сильними, що й перше (минулого четверга), вулканічний пил може загрожувати авіапольотам і над Європою. Наразі хмара пересувається в напрямках Гренландії та Шотландії.

Їхній Майдан

Їхній Майдан

У центрі Мадрида розгорнувся свій Майдан. Тисячі молодих активістів за підтримки пенсіонерів та безробітних п’ятий день поспіль проводять на центральній площі іспанської столиці Пуерта–дель–Соль («Ворота Сонця») мирну акцію протесту. Ночують у наметах. «Рух невдоволених», який об’єднався під гаслами громадської платформи «За реальну демократію», має намір залишатися на майдані до неділі, коли в Іспанії відбудуться місцеві вибори. Хоча Виборча комісія цю акцію «заборонила» — оголосила такою, що може порушити передвиборчу кампанію. У вівторок поліція силою усунула маніфестантів із площі Пуерта–дель–Соль, але на ніч їх прийшло ще більше, і відтоді їх не чіпали.

МВФ без голови

Не очікуючи на вирок суду, який має або виправдати Домініка Стросс–Кана, або визнати його винним у спробі зґвалтувати покоївку нью–йоркського готелю «Софітель», міністри фінансів кількох провідних країн світу висунули вимогу: фігурант сексуального скандалу має залишити посаду директора–розпорядника Міжнародного валютного фонду. І Стросс–Кан її виконав, повідомивши вчора раду директорів МВФ про своє рішення піти у відставку.

На зміну бен Ладену

Терористична організація «Аль–Каїда» обрала нового (поки що тимчасового) голову замість ліквідованого американським спецназом Осами бен Ладена. Як повідомляє пакистанська газета «Ньюз», ним став колишній офіцер єгипетських спецслужб Саїф аль–Адель, який свого часу перейшов на бік екстремістів. Із 2001 року аль–Адель фігурує у списку найбільш небезпечних терористів світу за версією ФБР. За інформацію, яка б допомогла арештувати чи ліквідувати його, визначено винагороду в розмірі п’ять мільйонів доларів.

Бельгія «зав’язує» з рекордом

Бельгія, яка більше року жила без постійного кабінету міністрів і побила за цим показником світовий рекорд, виходить із урядової кризи. Король Альберт ІІ доручив сформувати уряд лідеру валонських соціалістів Еліо ді Рупо. Раніше всі спроби це зробити були марними, оскільки франкомовні валонці та голландськомовні фламандці ніяк не могли дійти згоди. Але цього разу йдеться не про черговий раунд переговорів, а саме про оголошення персонального складу уряду. Якщо ді Рупо вдасться виконати це завдання, він стане першим за останні 40 років франкомовним прем’єр–міністром Бельгії.

«Треба давати дорогу молодим...»

«Треба давати дорогу молодим...»

Що менше часу залишається до березня 2012 року, то більш інтригуючим стає головне питання російської сучасності: хто піде на вибори як кандидат від влади. Чинний президент Дмитро Медведєв чи його попередник і деміург Володимир Путін, який свого часу переходив на посаду прем’єр–міністра нібито лише для того, щоб повернутися? Особливо наївні люди сподівалися почути відповідь на це запитання від самого Медведєва, який учора зібрав журналістів на найбільшу за три роки свого правління прес–конференцію. Більш підковані політично росіяни не сумнівалися, що й цього разу президент прямої відповіді уникне. Так, власне, й сталося.

Напередодні прес–конференції, яку президент вирішив провести у Сколково — російському аналозі каліфорнійської Силіконової долини, прес–секретар Медведєва Наталія Тимонькіна розповіла, що він модеруватиме брифінг сам. А кожному з 815 акредитованих журналістів присвоять номер, під яким вони зможуть надіслати главі держави запитання заздалегідь, аби він особисто міг вибрати й відповісти на найцікавіші — однаково ж за півтори години з усіма не поспілкуєшся. Тим паче що президент попередив: затягувати ефірний час не буде. Тонкий натяк на Володимира Путіна. Той, на відміну від Медведєва, який надає перевагу розширеним підсумковим інтерв’ю, а не прес–конференціям, полюбляє збирати мегабрифінги і затягувати їх на дві з гаком години понад заплановані часові рамки.

Дмитро Анатолійович і справді з’явився перед журналістами без супроводу. Понад дві години брифінгу (затягнули зовсім трошки) президент простояв за «трибуною» й кивав на того чи іншого представника ЗМІ, періодично зазираючи у свій айпод. Було очевидно, що незвичне для нього дійство Медведєва дуже тішить — інколи він ледве стримував задоволену усмішку. От тільки запитань, надісланих акулами пера через інтернет, пролунало зовсім мало. Зате неоригінальним вибір російського лідера назвати складно. Так, серед п’яти зачитаних послань він обрав запитання з редакції видання «Слово тундри» — про цінність оленів як великої рогатої худоби. Попри сміх у залі, Медведєв наголосив, що це дуже серйозна тема й пообіцяв усіляко підтримувати оленярів...

Преміальна репутація

Преміальна репутація

Американський письменник Філіп Рот отримав Міжнародну Букерівську премію. «Книги Філіпа Рота понад 50 років надихали, вели за собою та смішили дедалі більше коло читачів», — пояснив такий вибір Рік Гекоскі, голова міжнародного журі, яке вчора в рамках письменницького фестивалю, що проходить у Сіднеї, оголосило ім’я цьогорічного лауреата. Церемонія вручення премії та чеку на 60 тисяч фунтів стерлінгів (майже 100 тисяч доларів) відбудеться 28 червня у Лондоні.