Бійся, контрабандисте, «васі»

У п'ятницю Надзвичайний і Повноважний посол США в Україні Джон Гербст урочисто передав на Одеському морвокзалі голові Державної митної служби України Миколі Каленському високотехнологічну гамма-установку Mobile VACIS, змонтовану на автомашині, що спроможна розпізнавати приховані (читай — контрабандні) вантажі в автопричепах і морських контейнерах. Висловивши подяку за передану урядом США «новітню систему для боротьби з переміщенням небезпечних контрабандних вантажів через кордони України», головний митник Микола Каленський зазначив, що Держмитслужба України використовуватиме гамма-установку передусім на контрольних пунктах у морських портах Одещини і на кордоні з Молдовою.

Заслони на дорогах

Активісти облорганізацій партій блоку «Наша Україна», БЮТі, Соцпартії та КПУ вдруге протягом останніх двох тижнів провели пікетування владних структур, протестуючи проти підвищення цін на хліб, тарифів на водопостачання та житлово-комунальні послуги, а також передачі у довгострокову оренду комунального підприємства «Одесводоканал». Частина учасників акції протесту (а всього у пікетуванні взяли участь близько 300 одеситів) майже на годину перекрила рух транспорту на одній з найбільш пожвавлених автомагістралей облцентру — проспекті Шевченка, де знаходиться Одеська обласна держадміністрація.

Виступлять і Молдаванка, і Пересип?

Приблизно півтори тисячі активістів партій, що входять до Коаліції демократичних сил Одещини, провели минулої суботи на Думській площі мітинг протесту проти здійснюваної урядом Віктора Януковича «соціально-економічної політики, яка призвела до зростання цін на хліб та інші товари першої необхідності і зниження рівня мінімальної зарплатні». Лідери одеської опозиції — Володимир Курінний, Микола Копит, Олег Афонін та інші — також піддали різкій критиці діяльність міськвиконкому, очолюваного Русланом Боделаном, «за незаконну приватизацію значних масивів рекреаційних земель міста, спробу приватизації шляхом передачі в довгострокову оренду комунального підприємства «Одесводоканал» тощо.

Затоварилися, наїлися, позганяли кілограми

Ми­ну­лої су­бо­ти на ро­зі одесь­ких ву­лиць Ака­де­мі­ка За­бо­лот­но­го і Дніп­ро­пет­ров­сь­ка до­ро­га від­к­ри­то най­біль­ший в Ук­ра­ї­ні тор­го­вель­ний центр «Сім'я» за­галь­ною пло­щею 16 ти­сяч квад­рат­них мет­рів, пер­со­нал яко­го здат­ний вод­но­час об­с­лу­жи­ти до 5 ти­сяч від­ві­ду­ва­чів. Як заз­на­чив ко­мер­цій­ний ди­рек­тор тор­го­вель­ної гру­пи «Ро­рус» Олек­сандр Ма­лін, «у ме­жах цен­т­ру фун­к­ці­о­ну­ють 80 ма­га­зи­нів, в яких є най­біль­ший асор­ти­мент то­ва­рів — як про­до­воль­чих, так і про­мис­ло­вих — по­бу­то­вої тех­ні­ки, одя­гу, взут­тя, кош­тов­нос­тей то­що».

Віч-на-віч із тигром

Позавчора в Одеському цирку сталася трагедія: 2-річний тигр, доставлений сюди для участі в гастрольній програмі Російського цирку, на початку 21-ї год. зненацька напав на приборкувачку і стиснув різці на шиї жінки. «Асистенти приборкувачки на якусь мить спізнились, — уточнив в інтерв'ю «УМ» директор Одеського цирку Олексій Купін, — і цього вистачило для летального кінця однієї з учасниць гастролей — громадянки Казахстану Сніжани Даутової». За його словами, «трапилось це на першій хвилині несанкціонованої репетиції Даутової та її асистентів з групою тигрів напередодні від'їзду з Одеси до Львова, де передбачалося ввести небезпечний номер «Тигри і леопарди на свободі» до гастрольної програми Російського цирку».

Не впізнаю — не повірю

Одеська міліція вважає розкритим злочин проти власного кореспондента газети «Факты и комментарии» Олександра Левіта (учора «УМ» повідомляла про затримання двох підозрюваних, які зізналися у нападі на журналіста). Затримані в ході міліцейської операції, уточнив на прес-конференції начальник Управління міліції в Одеській області Григорій Єпур, «два брати, що працюють вантажниками на ринку «Привоз», які напали на Левіта з хуліганських мотивів, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння».

Хопа, попливли!

У квітні 2004 року карту чорноморських поромних ліній, що поєднують Іллічівськ, Варну та інші порти Європи з торговельними центрами Середньої та Східної Азії, поповнить ще одна: Іллічівськ — турецький порт Хопа, що розташований неподалік від турецько-грузинського кордону. Проект поромного моста здійснений фахівцями судноплавної компанії «Укрферрі» на замовлення турецької фірми Park denizcilik. Про це розповів на зустрічі з журналістами, присвяченій 25-річчю відкриття поромної переправи між Болгарією та Україною, президент СК «Укрферрі» Олександр Курлянд, наголосивши, що це «вже друга поромна лінія, яка поєднає торговельні гавані України і Туреччини». У результаті наведення морської переправи «Іллічівськ-Дерінже» товарооборот між двома державами зріс майже на третину. А річний вантажооборот на маршрутах «Хопа-Іллічівськ» та «Хопа-Варна», за прогнозами аналітиків, може досягти півмільйона тонн.

Акції по ранжиру

Двома універсальними перевантажувальними комплексами поповниться наступного року морський торговельний порт, наростивши таким чином загальну потужність перевалки вантажів протягом 2003—2004 років на 4 мільйони тонн. Про це заявив на прес-конференції начальник порту Андрій Єгоров, зазначивши, що«нарощування потужностей порту здійснюється передусім за рахунок переданих йому Міністерством транспорту трьох причалів СРЗ «Україна». Новий олієперевалочний комплекс потужністю 400 тисяч тонн, уточнив пан Єгоров, уже прийняв перші судна, а будівництво двох універсальних причалів триває. Крім того, планується перепрофілювати на перевантаження зерна комплекс із перевалки мінеральних добрив у вільній економічній зоні «Порто франко». Це викликано змінами кон'юнктури ринку, зокрема падінням попиту на мінеральні добрива. Усього в розвиток власних виробничих потужностей керівництво порту має намір інвестувати в наступному році 15 мільйонів гривень.

Карткова система — ознака року виборів?

В Одесі вдруге протягом осені подорожчав хліб, який випускає найбільший виробник — ВАТ «Одеський коровай». З 28 листопада хлібина популярного «Обіднього» з борошна вищого сорту коштує від 2 грн. 30 коп. до 2 грн. 35 коп (до 16 жовтня «Обідній» обходився покупцям у 1 грн. 40. коп.). Причому вартість продукту першої необхідності зросла і в муніципальній торговельній мережі. А керівництво «Одеського короваю» пояснило новий виток цін подорожчанням зерна і борошна. Водночас хлібопекарне підприємство почало поставки до магазинів двох нових види хліба — «Чорноморського» — з борошна вищого сорту і «Південного» — з борошна першого сорту. Вартість виробів, відповідно, 1 грн. 70 коп. і 1 грн. 44 коп. Батон «Переяславського» з борошна вищого сорту продають за 1 грн. 60 коп. І тільки на два види хліба, що визнані міськвиконкомом «соціально значимими», зокрема, «Переяславский» (із суміші житнього і пшеничного борошна) та «Хліб білий» (з пшеничного борошна першого сорту), ціна в кіосках муніципальної торговельної мережі залишилася попередньою — відповідно, 1 грн. 4 коп. та 96 коп. Через це біля муніципальних хлібних кіосків відразу виникли величезні черги малозабезпечених одеситів, яких навіть не попередили про подорожчання хлібобулочних виробів заздалегідь — як завжди, поставили перед фактом.

Як живеш, «маленький одесите»?

Доходи 56 відсотків одеських родин нижчі від прожиткового мінімуму. Так оцінюють жителі облцентру свій фінансовий стан, згідно з даними останнього соцопитування. І лише 10 відсотків опитаних у ході дослідження, здійсненого на замовлення міськвиконкому, вважають рівень добробуту власних родин «вищим від прожиткового мінімуму». Ці дані оприлюднив на прес-конференції співробітник Одеського дослідницького центру «Пульс» Михайло Кунявський, зазначивши водночас, що «протягом останнього півроку частка городян, що мають доходи, нижчі прожиткового мінімуму, дещо зменшилася». У березні поточного року, стверджує соціолог, «тих, що вважали рівень своїх доходів нижчим від прожиткового мінімуму, було 64 відсотки». Хоча, варто зауважити, інформацію про результати опитувань соціологи «Пульсу» протягом поточного року не оприлюднювали.