79-те «ні»

79-те «ні»

Піс­ля вчо­раш­ньо­го об­го­во­рен­ня у Ра­ді Без­пе­ки ре­зо­лю­ції ООН iз за­суд­жен­ням Із­ра­ї­лю за вбив­с­т­во у по­не­ді­лок лі­де­ра ра­ди­каль­ної па­лес­тин­сь­кої ор­га­ні­за­ції «Ха­мас», що її зап­ро­по­ну­вав Ал­жир від іме­ні араб­сь­ких кра­їн, Спо­лу­че­ні Шта­ти нак­ла­ли на неї ве­то. США вкот­ре впро­довж 37 ро­ків оку­па­ції Із­ра­ї­лем па­лес­тин­сь­ких те­ре­нів ско­рис­та­ли­ся зі сво­го пра­во ве­то при спро­бі між­на­род­ної спіль­но­ти за­су­ди­ти ак­ти дер­жав­но­го те­ро­риз­му Із­ра­ї­лю. Це при то­му, що те­пе­ріш­ня ва­шин­г­тон­сь­ка ад­мі­ніс­т­ра­ція ста­вить со­бі за зас­лу­гу роз­по­ча­ту нею вій­ну з те­ро­риз­мом. За ре­зо­лю­цію про­го­ло­су­ва­ли 11 з 15 чле­нів РБ ООН: Ки­тай, Ро­сія, Фран­ція, Ан­го­ла, Чи­лі, Іс­па­нія, Па­кис­тан, Ал­жир, Бе­нін, Бра­зи­лія та Фі­ліп­пі­ни. Ве­ли­ка Бри­та­нія, Ні­меч­чи­на та Ру­му­нія ут­ри­ма­ли­ся при го­ло­су­ван­ні.

П'ятирічка смутку

Учора виповнилася п'ята річниця з початку бомбардувань НАТО Югославії та її провінції Косово. В цей день Косово відвідав голова дипломатії ЄС Хав'єр Солана, який, власне, і віддав наказ про бомбардування, бо на той час займав посаду генсека Альянсу. «Прогрес», що за ці роки стався в Косово, шокував Солану. «Для мене це страшне — приїхати до Приштини через п'ять років після введення в Косово міжнародної місії і побачити вбитих, спалені будинки та святині. Я розчарований і вражений», — зізнався Солана на прес-конференції після зустрічі з оонівським адміністратором провінції Гаррі Холкером.

Жалоба з політикою

Учора в Мадриді пройшла жалобна служба на вшанування пам'яті жертв терористичних замахів 11 березня. На службі в кафедральному соборі Альмудена були присутні лідери багатьох країн світу, зокрема іспанська королівська родина, президент Франції Жак Ширак, канцлер Німеччини Герхард Шредер, прем'єр-міністр Великої Британії Тоні Блер, держсекретар США Колін Пауелл, голова уряду Польщі Лешек Міллер, головуючий в ЄС прем'єр-міністр Ірландії Берті Ахерн.

Теракти і Конституція Європи

Дводенний саміт лідерів країн ЄС, який розпочався сьогодні у Брюсселі, затьмарений недавніми терористичними замахами в Мадриді. Багато учасників саміту прибули до Брюсселя з Мадрида, де вчора були присутніми на жалобних урочистостях із вшанування пам'яті жертв замаху. Останні трагічні події в Іспанії внесли зміни у порядок денний саміту. У понеділок міністри закордонних справ Союзу узгодили текст декларації стосовно боротьби з тероризмом. Цей документ буде затверджений на саміті. У декларації міститься заклик до членів ЄС мобілізувати всі сили на боротьбу з тероризмом. Водночас у нiй є застереження до всіх країн, які не належать до ЄС: якщо вони не розпочнуть ефективну боротьбу з цією загрозою, то позбудуться фінансової допомоги Брюсселя. Декларація передбачає створення в ЄС спеціальної посади координатора боротьби з тероризмом. До грудня цього року в ЄС має бути запроваджено обов'язкове зберігання операторами зв'язку даних про всі телефонні та інтернетівські контакти клієнтів.

«Аль-Каїда» привокзальна

«Аль-Каїда» привокзальна

Центральне слідче бюро Польщі перевіряє, чи затримані в неділю у Варшаві троє пакистанців та один громадянин України мають якісь зв'язки з терористичними організаціями. Втім уже зараз «терористична історія», породжена, вочевидь, острахом поляків після жахливих замахів у Мадриді, видається більшості тамтешнього люду дещо анекдотичною.

Хроніка відкушених вух

«УМ» вирішила дослідити, наскільки поширеним є непарламентське спілкування між депутатами в інших країнах світу, а також віднайти приклади запровадження чогось на зразок внутрішньої поліції у стінах законодавчого органу. З’ясувати вдалося наступне. Випадки порушення депутатської етики у вигляді нетипової чи хуліганської поведінки, нецензурної лексики та блокування роботи парламенту, як правило, не регулюються окремими законами чи нормами. Вони підпадають або під традиційно наявні у будь-якому парламенті «Засади депутатської етики», або під Кримінальне законодавство. У системах парламентського права наших найближчих сусідів — Росії та Польщі — елементи депутатської етики окреслюються наступними документами: Конституцією, виборчим законодавством, законами про виконання депутатами своїх обов'язків, регламентом парламенту.

Ізраїль відчинив ворота пекла

Учора у місті Газа загинув духовний лідер палестинської організації «Хамас» шейх Ахмед Ясін. 67-річного сліпого, напівглухого та паралізованого чоловіка було вбито ракетою з ізраїльського гелікоптера, коли разом із синами він виходив з мечеті після вранішньої молитви. Загинули також два його охоронці та кілька випадкових перехожих — загалом восьмеро осіб.

ХХI з'їзд обрав нового генсека партії.Німецької

ХХI з'їзд обрав нового генсека партії.Німецької

64-річний Франц Мюнтеферінг став новим генеральним секретарем Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН). У неділю на ХХІ позачерговому з'їзді партії в Берліні за нього проголосували 448 з 471 делегата з'їзду, тобто понад 95 відсотків. Мюнтеферінг змінить на посаді голови партії канцлера ФРН Герхарда Шредера, який на початку лютого цього року вирішив відмовитися від керівництва СДПН і зосередитися на управлінні роботою уряду, що розпочав упроваджувати в життя масштабну програму суспільних та економічних реформ під назвою «Агенда 2010».

Друга пішла?

Президент Польщі Олександр Кваснєвський позавчора під час зустрічі з закордонними журналістами заявив: «Я вважаю, що Ірак тепер, без Саддама Хусейна, є дійсно кращим Іраком, ніж із Саддамом Хусейном, але, звичайно, я також відчуваю дискомфорт у зв'язку з тим, що нас обманули з інформацією про зброю масового знищення». До цього часу Польща жодного разу не піддавала сумнівам аргументи про зброю масового знищення, які формально стали приводом для інтервенції до Іраку — нагадує польська інформагенція ПАП. Президент Кваснєвський також заявив, що Польща може вивести свої війська з Іраку вже на початку 2005 року, якщо відбудеться поліпшення ситуації в цій країні. Всі закордонні ЗМІ звернули увагу на те, що до цього часу Польща планувала тримати свої війська в Іраку принаймні до середини 2005 року.

Стара ненависть не іржавіє

Стара ненависть не іржавіє

Щонайменше 18 осіб загинули та приблизно 500 отримали поранення позавчора під час сутичок між сербами та албанцями у Косові, повідомила сербська інформагенція БЕТА. Це найбільше загострення конфлікту між албанською більшістю провінції та її сербською меншиною з часу військового конфлікту 1998-99 років та переходу влітку 1999 року провінції під контроль НАТО та ООН. Речник поліції ООН у Косові (UNMIK) Дерек Чепелл повідомив агенції «Рейтер», що вчора кількість жертв сутичок зросла до 22. Він додав, що серед убитих є як серби, так і албанці, але відмовився надати інші подробиці.