Європравиця

Європравиця

Трохи більше 44 відсотків — така середня активність виборців 25 країн розширеного ЄС на виборах до Європарламенту, які відбулися 10—13 червня. Це найнижчий показник за останні 25 років, тобто від часу проведення перших загальних і прямих виборів до Європарламенту. В десяти нових країнах ЄС не спрацювали ентузіазм та елемент новизни, на який розраховували апологети євроінтеграції. Навпаки, явка виборців «старої» Європи була заначно вищою. Найганебніше повелися громадяни Словаччини та Польщі, де до дільниць навідалися лише, відповідно, 17 і 20 відсотків виборців. Президент Польщі Александр Кваснєвський вважає брак інтересу виборців своєї країни до виборів у керівні органи ЄС доказом громадянської незрілості та браку відповідальності у своїх співвітчизників. А голова Сейму Польщі Юзеф Олекси вважає, що низька активність є результатом розчарування поляків ситуацією в країні: люди наразі побачили результати вступу до ЄС у вигляді зростання цін, але ще не встигли відчути на собі переваг членства в ЄС.

Усi сили — Африцi

Усi сили — Африцi

Позавчора на американському острові-курорті Сі Айленд закінчився щорічний триденний саміт «великої вісімки» (семи індустріально розвинених країн світу та Росії). Не виключено, що в наступні роки ця група розростеться до «великої дев'ятки» чи «великої десятки», оскільки Китай та Індія також претендують на участь у таких зустрічах, які, без усякого сумніву, визначають шляхи розвитку та майбутнє нашого світу.

Він народився з музикою всередині

Він народився з музикою всередині

Позавчора у своєму будинку в Беверлі Хіллз, штат Каліфорнія, помер у віці 73 років один із найвидатніших співаків, музикантів та композиторів США ХХ століття Рей Чарльз. Він був одним із найбільших музичних новаторів Америки, який поєднав негритянський стиль церковного співу госпел з чуттєвістю світського негритянського музичного стилю блюз та таким чином створив нову якість — емоційний музичний жанр під назвою соул («душа»). Інший легендарний американський співак ХХ століття Френк Сінатра якось визнав: «Він є єдиним генієм у нашому бізнесі». Джазовий піаніст Арт Тейтум назвав Чарльза «Ейнштейном музики». Що б Рей Чарльз не виконував, блюз чи джаз, балади чи кантрі-енд-вестерн, він завжди при цьому комбінував емоційність негритянської музики госпел зі зрілим досвідом людини з класичною музичною освітою, яка захоплювалася музикою Сібеліуса та Шопена. Музика Рея Чарльза сприяла народженню іншого музичного стилю, який нам тепер відомий під назвою рок-н-рол чи просто рок, сприяла ліквідації бар'єру між музикою «білої» і «чорної» Америк.

Нові депутати нової Європи

Нові депутати нової Європи

У ці вихідні Європа буде жити виборами. З 10 по 13 червня мешканці 25 країн нещодавно розширеного Європейського Союзу мають за завдання обрати 732 депутати Європейського парламенту. Для мешканців «старої» Європи вибори до Європарламенту вже перетворилися на рутину, через яку потрібно проходити кожні п'ять років. Активність виборців щоразу помiтно падає. Якщо 1979 року на виборчі дільниці з'явилися 63 відсотки громадян Європи з правом голосу, то 1999 — лише 49 відсотків. Щоправда, це середні показники по Європі, а якщо брати окремі країни, то 1999 року найпасивнiшими були британці (явка — 24 відсотки), а найсвідомiшими — бельгійці (явка — 91 відсоток).

Окупацiя дарує демократiю

Окупацiя дарує демократiю

Позавчора пізно увечері за київським часом Рада безпеки ООН одноголосно прийняла запропоновану США та Великою Британією резолюцію стосовно передачі влади іракцям. Нарешті, через 14 місяців після повалення режиму Саддама Хусейна, військова операція в Іраку отримала мандат міжнародної спільноти і надалі буде проводитися вже на легальних підставах. Резолюцією передбачається, що теперішня тимчасова адміністрація Іраку 30 червня передасть суверенну владу в країні вже створеному тимчасовому іракському уряду. До 31 січня 2005 року відбудуться загальні вибори, і влада вперше в історії Іраку перейде в руки уряду, який буде обраний шляхом демократичного голосування.

«Чудова вісімка»

Учора на розташованому в Атлантичному океані біля узбережжя американського штату Джорджiя острові Сі Айленд розпочався триденний саміт «великої вісімки», семи найбільш індустріально розвинених країн світу та Росії. Сі Айленд (назва перекладається з англійської як Морський острів) — це розкішний американський курорт, який на час саміту найсильніших світу цього перетворено на неприступну для терористів та бажаючих «попротестувати» фортецю.

Смерть приходить уранці

Смерть приходить уранці

Учора під час проведення робіт з розмінування в контрольованій українськими військами іракській провінції Васіт, яка належить до польської стабілізаційної зони, стався нещасний випадок, у результаті якого п'ятеро бійців міжнародних стабілізаційних сил загинули та шестеро отримали поранення, повідомила агенція «Рейтер» з посиланням на речника Генштабу Війська Польського полковника Здіслава Гнатовського. Серед загиблих — двоє поляків, двоє словаків та один латиш, а про національність поранених не повідомляють. Неконтрольований вибух стався о дев'ятій ранку за місцевим часом у складі амуніції та вибухових матеріалів поблизу міста аль-Суварія. На місце події відразу ж прибула спеціальна комісія, створена командуванням польської дивізії. Вона з'ясує обставини та причини цього трагічного інциденту.

Вмирання Мертвого

Вмирання Мертвого

З огляду на все менше надходження річкових вод та у зв'язку з глобальним потеплінням клімату катастрофічно швидко висихає Мертве море. Без втручання людей воно повністю зникне через 50 років, а його роль як туристичної принади та морського курорту може скінчитися вже у найближчі роки. У зв'язку з цим Йорданія закликала міжнародну спільноту допомогти врятувати це внутрішнє водоймище з найсолонішою у світі водою. Впродовж останніх 20 років рівень Мертвого моря щороку падає на один метр.

Смерть ліквідатора «холодної війни»

Смерть ліквідатора «холодної війни»

У суботу в своїй резиденції в Бель-Ейр у Каліфорнії помер 40-й президент США, 93-рiчний Рональд Вілсон Рейган. Причиною смерті стала пневмонія та інші ускладнення від невиліковної хвороби Альцгеймера, від якої він страждав останні десять років.Завтра труну з тілом екс-президента доправлять військовим літаком до Вашингтона, де у п'ятницю відбудеться офіційна церемонія прощання за участі багатьох світових лідерів. Потому труну знову перевезуть до Каліфорнії, де Рональда Рейгана поховають за скромної приватної церемонії під час заходу сонця в долині Сімі. Це буде перше поховання президента США з 1973 року, коли помер Ліндон Б. Джонсон.

Друга висадка союзників у Нормандії

Друга висадка союзників у Нормандії

Минулої неділі Європа та Америка відзначали 60-ту річницю однієї з найбільш епохальних подій Другої світової війни — висадку союзних військ західної антигітлерівської коаліції у Франції. 6 червня 1944 року десант зі 132 тис. 500 військовослужбовців із 14 країн світу висадився на узбережжі Нормандії і розпочав створювати західний плацдарм для визволення Західної Європи від нацистів.