Україна славна яйцем, Грузія — гранатою

Україна славна яйцем, Грузія — гранатою

Загалом дуже вдалий візит президента США Джорджа Буша 9 та 10 травня до Грузії виявився затьмареним неприємним інцидентом. Під час виступу Буша перед приблизно 120-тисячним натовпом у центрі Тбілісі на площі Свободи (колишня площа Леніна) невідомий з відстані приблизно 30 метрів кинув у напрямку високого гостя невідомий предмет, який нагадував гранату, повідомила агенція «Рейтер».

Писана кров'ю конституція

Парламент Іраку створив позавчора комісію у складі 55 відомих іракських політиків, які займуться написанням постійної конституції країни. Відповідно до плану стабілізації Іраку, нову конституцію треба написати до 15 серпня, а вже у вересні вона має бути затверджена на всенародному референдумі. До конституційної комісії увійшли 28 представників головної політичної сили країни — Об'єднаного іракського союзу, який має 143 з 275 парламентських мандатів і об'єднує в собі провідні шиїтські партії, 15 представників другої за впливами політичної сили — Курдського союзу (77 мандатів), восьмеро — від Іракського списку колишнього прем'єр-міністра Іяда Аллаві (40 мандатів) та чотири — від менших політичних угруповань країни. В комісії мало сунітів, які в своїй більшості відмовляються від співпраці з новою владою, і з їхнього середовища поповнюються лави партизанських загонів.

Невизначена Європа

Невизначена Європа

Коли 1 травня минулого року Європейський Союз розширився за рахунок десяти нових країн Центральної та Південної Європи, то аналітики-песимісти попереджали, що добитися згоди в єдиній європейській сім'ї, яка зросла з 15 до 25 членів, буде значно важче. Але тоді ніхто не міг уявити, що збурювачем незгоди стане один зi «старих» членів родини. Проведені в останній декаді квітня опитування показали, що лише 48 відсотків французів готові схвалити на референдумі, який запланований на 29 травня, нову конституцію ЄС. Європа спочатку з жаху завмерла, а потім дружно взялася за обробку мізків неконтрольованих французів. Головну роботу взяв на себе президент Франції Жак Ширак, який кількаразово звертався до співвітчизників з драматичними зверненнями та проханнями передумати на користь загальноєвропейських вартостей. У телезверненні від 3-го травня Ширак пояснював: «Франція буде ослаблена, а Європейський Союз застрягне у минулому, якщо французькі виборці на референдумі 29 травня відкинуть конституцію ЄС».

Колекціонери «Пальм»

Колекціонери «Пальм»

Сьогодні фактично відкривається святкова фестивальна вітрина, а до цього оргкомітет фестивалю на чолі з його директором Тьєрі Фремо та президентом Жілем Жакобом провів велетенську відбіркову роботу, переглянув 1540 фільмів iз десятків країн світу та відібрав із них 53, які будуть демонструватися в кількох головних фестивальних програмах. У головному конкурсі за найпрестижнішу в світі кінонагороду «Золота пальма» будуть змагатися 20 художніх фільмів із 13 країн світу, включно з Іраном. Роботи провідних майстрів світового кіно буде оцінювати журі у складі дев'яти осіб на чолі з боснійським кінорежисером Еміром Кустуріцею, який матиме честь в останній фестивальний день 22 травня оголосити лауреата «Золотої пальми» та переможців в інших категоріях. Про розмах фестивалю свідчить те, що до Канн зібралися 35 тисяч представників світової кіноіндустрії, роботу форуму будуть висвітлювати чотири тисячі журналістів, а фільми переглянуть приблизно 250 тисяч шанувальників кіно.

Буш і джигіти

Буш і джигіти

Позавчора увечері президент США Джордж Буш прибув до Грузії і відразу ж потрапив «на бал» — організований президентом Михаїлом Саакашвілі та його дружиною на честь високого гостя і «першої леді» грандіозний фольклорний фестиваль. Це перший в історії Грузії візит американського президента, і він, безумовно, є ознакою високої оцінки Вашингтона тих подій більш ніж річної давнини, які призвели до демократизації цієї країни.

У тому ж дусі

У світі активно коментують московські урочистості 9 Травня з нагоди 60-ї річниці перемоги над фашизмом — як самі формальні події (включно з військовим парадом та проїздом Червоною площею вантажівок ЗІС-5 зразка воєнних рокiв із 2,5 тис. ветеранів у кузовах), так і відтворений радянський дух цього свята.

Британія: перемога працi

Правляча Лейбористська партія (Партія праці) прем'єр-міністра Тоні Блера перемогла на позавчорашніх парламентських виборах і залишається при владі на третій чотирирічний термін. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, учора в першій половині дня були відомі прізвища власників 621 з 646 депутатських мандатів. Затримка з оприлюдненням остаточних результатів виборів пояснюється не проблемами в роботі британської ЦВК, а тим, що 6 iз 44 мільйонів виборців скористалися своїм правом і проголосували через пошту. Повні результати мали бути оголошені вчора пізно увечері. Але загальна картина вже відома, і вона вже не зазнає значних змін.

Белка вискакує з урядового колеса

Белка вискакує з урядового колеса

Учора прем'єр-міністр Польщі Марек Белка склав президенту Олександру Кваснєвському подання про відставку уряду, повідомив Інформаційний центр уряду Польщі. Урядова криза визрівала кілька місяців. Президент в останні дні неодноразово повторював, що не прийме відставку, оскільки вважає, що кабінет міністрів повинен діяти до чергових виборів, які відбудуться восени. Белка перед поданням заявив, що не хоче випереджати рішення глави держави, але при цьому зазначив, що у випадку якщо президент не прийме відставки, країна не залишиться без уряду, тобто натякнув на можливість продовження роботи діючого кабінету. Якщо Александр Кваснєвський усе-таки прийняв би відставку уряду, то Польщі довелося б негайно вступити в епопею дострокових парламентських виборів (їх би, в такому разі, призначили на червень).

Вiкторiя Володимира

Вiкторiя Володимира

«Столиця Росії готується до святкування 60-ї річниці закінчення війни, як до самої війни», — сумно пожартував у репортажі з Москви кореспондент польської «Газети виборчої». З 7 по 10 травня, на вихідні, більше половини мешканців 12-мільйонної Москви «евакуюються» з міста, в якому буде влаштовано показове свято, здебільшого —для закордонних гостей (у неділю відбудеться саміт СНД, у понеділок - військовий парад за участі 53 президентів та голів урядів різних держав світу, у вівторок — саміт Росія—ЄС). Москвичі не зможуть потрапити не лише на парад Перемоги, але навіть у центр міста, куди можна буде пройти лише за спеціальними перепустками. Від сьогодні повністю перекривається доступ на сусідні з Кремлем площі — Красну, Театральну, Революції — та на всі прилеглі до Кремля бульвари над Москва-рікою. У неділю «заборонена зона» розшириться на увесь центр у межах Бульварного кільця, а 9 травня без спецперепусток не можна буде вийти навіть на прилеглих до нього станціях метро.

Велике полювання

В Іраку заарештовано родича поваленого 2003 року іракського диктатора Аймана Сабаві, сина Сабаві Ібрагіма аль-Тікріті, котрий є рідним братом Саддама Хусейна. Його затримали служби безпеки під час операції північніше міста Тікріт, свідчить комюніке влади року. 10 квітня іракська влада повідомила про затримання його брата — Ібрагіма Сабаві. Їхнього батька Ібрагіма аль-Тікріті, який нібито фінансово підтримував діяльність антиамериканських повстанців у Іраку, було заарештовано наприкінці лютого. Ібрагім Сабаві-старший свого часу був членом керівництва саддамівського режиму, зокрема відповідав за фінансування терористичної діяльності. Він значився під номером 36 в американському списку 55-ти найбільш небезпечних представників поваленого режиму.