Бійся друга

Позавчора військові здійснили переворот в африканській країні Мавританія. Це сталося за відсутності президента Маауї ульд Сід'Ахмеда Таї, який відбув на похорони короля Саудівської Аравії Фахда, а на зворотній дорозі завітав iз візитом до Ніамей, столиці Нігеру. Військові (головним чином члени президентської гвардії) діяли швидко і рішуче: зайняли штаб командування армією та державні радіо і телебачення в столиці країни Нуакшот. Вони також заблокували доступ до резиденції президента, звідки було чути гарматні постріли, та урядові будинки. Не відомо, чи були людські жертви, оскільки всі радіостанції та телеканали в години перевороту не діяли. Вулиці столиці заповнені бронетехнікою.

Літаки постраждали, а люди ні

Літаки постраждали, а люди ні

Упродовж учорашнього та позавчорашнього днiв у світі сталися три небезпечні інциденти з літаками, які, на щастя, обійшлися без людських жертв.
Позавчора о 16.03 за місцевим часом (у ніч із вівторка на середу за київським) у міжнародному аеропорту Пірсон канадського міста Торонто зазнав аварії аеробус А340 французької авіакомпанії «Ейр Франс», який здійснював рейс із Парижа.

Материнське (не)щастя

Материнське (не)щастя

26-річна американка з мертвим мозком, яку лікарі шпиталю міста Арлінгтон, штат Вірджинія, впродовж останніх трьох місяців утримують на цьому світі за допомогою спеціальної апаратури, позавчора народила дівчинку. Пологи відбулися на два місяці раніше терміну, з допомогою кесаревого розтину. Дівчинка перебуває тепер у відділенні інтенсивної терапії згаданого шпиталю, почувається добре, і її життю немає жодної загрози.

Залізна «фрау Ангел»

Залізна «фрау Ангел»

Канцлер Німеччини Герхард Шредер на початку липня був змушений вдатися до процедури проходження у парламенті через вотум довіри уряду після того, як 22 травня консервативний Християнсько-демократичний союз (ХДС) переміг його Соціал-демократичну партію (СДП) на місцевих виборах у єдиному на цей час бастіоні есдеків — землі Північний Рейн-Вестфалія. Непроходження вотуму і, як результат, призначення на 18 вересня дострокових парламентських виборів стали логічною констатацією невдоволення німців політикою кабінету Шредера.

Нафтові рекорди

У понеділок світові ціни на нафту сягнули нового рекорду, повідомляє агенція «Рейтер». Новий скачок пов'язують зі смертю короля Саудівської Аравії Фахда та заявою Ірану про відновлення робіт над своєю ядерною програмою. На біржі в Нью-Йорку ціна світлої нафти підвищилася на 1,73 долара до позначки 62,30 долара за барель. Таким чином було побито попередній «світовий рекорд» від 7 липня, який становив 62,10 долара за барель. У Лондоні на Міжнародній нафтовій біржі ціна бареля нафти підскочила на 1,07 долара до позначки 60,44. Щоправда, аналітики ринку нагадують, що останні рекорди вираховуються в абсолютних доларових показниках, але з врахуванням інфляції ціни на нафту в Лондоні впродовж короткого періоду на початку 80-х років сягали 90 доларів за барель. Впродовж цього року ціни на нафту зросли загалом на 40 відсотків, хоча Організація країн-експортерів нафти (ОПЕК) запевняє, що видобуток нафти на цей час ведеться найбільшими за останні 25 років обсягами.

Чорна ненависть

Чорна ненависть

Щонайменше 24 особи загинули під час заворушень, які вибухнули в столиці Судану Хартумі після оголошення позавчора про смерть віце-президента цієї переважно мусульманської країни Джона Гаранга. Вiн, за віросповіданням християнин, розбився в гелікоптері. Минулої суботи Гаранг після закінчення переговорів з президентом Уганди повертався додому на власному гелікоптері Мі-72. За складних погодних умов машина врізалася в гору поблизу судансько-угандійського кордону, і всі 15 осіб, які перебували на її борту, загинули.

Дипломатія тиску

Іранська влада мала намір з 1 серпня відновити роботи над своєю ядерною програмою. Про це заявив позавчора опівдні у виступі по державному телебаченню речник Верховної ради безпеки Ірану Алі Агхамохаммаді, аргументувавши такий крок Тегерана тим, що «Європейський Союз не скористався з наданого йому шансу». Але в результаті миттєвої реакції МАГАТЕ та ЄС Тегеран усе-таки вирішив відкласти відновлення ядерної програми на сьогодні.

Відійшли «батько євро» та «батько саудів»

Відійшли «батько євро» та «батько саудів»

У неділю на своїй віллі поблизу села Фокон, в околицях міста Авіньйон, на південному сході Франції помер за не з'ясованих обставин колишній голова Європейського центрального банку, 70-річний голландець Вім Дуйсенберг. Тіло померлого знайшла опівдні в басейні біля вілли його дружина Грета і відразу ж повідомила про трагічний випадок місцеву жандармерію. Прибулим лікарям залишилося лише констатувати смерть. Поліція висловлює припущення, що причиною смерті могли бути або серцевий приступ, або невдале падіння до басейну.

За метро доведеться відповідати

Британська поліція з початку слідства у справі терористичних замахів у Лондоні 7 та 21 липня затримала у Великій Британії загалом 28 осіб, з яких 12 надалі перебувають під арештом, повідомив минулої суботи Скотланд Ярд. Серед 12 заарештованих осіб, яких допитує британська поліція, трьох підозрюють в організації замахів 21 липня. Йдеться про заарештованого минулої п'ятниці 27-річного Муктара Саїда Ібрагіма, вихідця з Еритреї, якого підозрюють у закладенні бомби в автобусі, та Рамзі Мохаммеда, підозрюваного у закладенні вибухового пристрою на станції метро «Овал». Про його вік та походження не повідомляють.

Привид бродить по Європі:

Привид бродить по Європі:

На початку червня в столиці Польщі у Варшаві пройшла вже третя впродовж двох останніх років акція під назвою «Принеси комунізм до музею!». Як повідомила польська інформагенція ПАП, організатори акцiї звернулися з проханням до мешканців столиці та регіонів приносити до зали «Театру Студіо», який міститься в сумнозвісному «символі» польської столиці — збудованому в стилі сталінської архітектури хмарочосі Палацу культури і науки (ПКіН), будь-які пам'ятки про комуністичні часи 1944-89 років. Вони стануть частиною експозиції музею комунізму «Соцляндія». Музей буде розташовано в підземеллях згаданого палацу, який віддавна є більмом на оці для варшав'ян та гостей столиці, оскільки постійно нагадує їм про приниження Польщі в роки червоної диктатури. Аби знести архітектурного монстра, потрібні велетенські кошти, тому поляки намагаються хоч якось сховати його за велетенськими рекламними полотнами.