Крига скресла, панове балканці

Крига скресла, панове балканці

Після лютих морозів, які в багатьох районах Східної та Центральної Європи били рекорди, цей регіон опинився під загрозою не менш рекордних повеней. Починаючи з минулої неділі, на Балканах почалося стрімке потепління, і на Дунаї та менших річках скресла крига, хоча товщина льодового покриву сягала півметра. У столиці Сербії Белграді льодові маси, що рушили вниз по течії, пошкодили 80 відсотків причалів, столичні набережні, два ресторани на воді та щонайменше 110 човнів і катерів. Деякі з них затонули. Як повідомляє сербська газета «Бліц», учора ще більші маси криги рухалися головною річкою Європи, зносячи все на своєму шлях. «Льодове попередження» оголошено також у сусідній Хорватії, де ще в понеділок стовпчик термометра показував 4 градуси морозу, а вже на найближчу п’ятницю синоптики прогнозують потепління аж до +18(!).

Каліф на два роки

У Ємені вчора відбулися дострокові президентські вибори — уперше за останні 33 роки без участі «вічного президента» Алі Абдалли Салеха. Нагадаємо, в грудні минулого року після кількамісячних протестів опозиції Салех погодився підписати угоду про мирну передачу влади віце–президентові Абд Раббу Мансуру Хаді. Зараз екс–глава держави перебуває у США, де проходить курс лікування.

У Стросса знову стрес

У Стросса знову стрес

Колишнього очільника Міжнародного валютного фонду Домініка Стросс–Кана, який уже поплатився посадою за надмірну любов до прекрасної статі, знову запроторили за ґрати. І знову «шукайте жінку» — навіть не одну. Цього разу Стросс–Кана заарештували в рідній Франції за звинуваченням у... сутенерстві.

Греція залишається в єврозоні

Грецію, яка вже рік балансує на межі фінансової прірви, куди може затягти всю єврозону, таки врятують. Після майже 14–годинного засідання, яке тривало всю ніч із понеділка на вівторок, Єврогрупа (міністри фінансів країн єврозони) узгодила програму екстреної фінансової допомоги Афінам. Країна отримає другий транш кредиту від Міжнародного валютного фонду та Європейського Союзу в розмірі 130 млрд. євро, і ще майже 100 млрд. їй «спишуть» приватні позичальники. У відповідь Греція зобов’язується до 2020 року скоротити свій державний борг до 120,5% внутрішнього валового продукту. Наразі розмір заборгованості становить 160% ВВП. Щоб виконати це непросте зобов’язання, уряд Греції нещодавно затвердив план дуже непопулярних у народі економічних заходів.

Голі i щасливі

Голі i щасливі

Західна Європа, Америка та інші куточки світу, які святкують Великдень за Григоріанським календарем, сьогодні «стоять на вухах». Цей день, останній перед настанням Великого посту (він у західних християн починається з середи), називається «Жирним вівторком» (Mardi Gras). І саме на нього припадає завершення карнавального тижня — останнього приводу повеселитися перед тривалим періодом аскези. Найвідомішим у світі є бразильський карнавал у Ріо–де–Жанейро, який цього року б’є рекорди відвідуваності: подивитися на парад шкіл самби, який є кульмінацією цієї «Масляної», зібралося понад 2,2 мільйона людей.

«Зеленого змія» — в Червону книгу!

Британський прем’єр–міністр Девід Камерон оголосив війну пияцтву. І запропонував запровадити жорсткі заходи у боротьбі зі зловживанням алкоголем. Днями, під час відвідин лікарні міста Ньюкасл, Камерон повідомив, що уряд уже розробляє відповідні зміни до законодавства, якими, зокрема, передбачено встановити нижню межу цін на алкогольні напої й відкрити на території всієї країни розгалужену мережу витверезників. На думку прем’єра, потрібно також надати місцевим радам повноваження зачиняти бари, які створюють проблеми. А випадків, коли відвідувачі пабів «набираються» під зав’язку і починають духопелити одне одного або йдуть громити вітрини, у Британії щовечора не бракує.

«Барліг» на колесах

Шведські медики вражені рекордом, який мимоволі встановив 44–річний Пітер Скіллберг. Як повідомляє Бі–Бі–Сі з посиланням на місцеву поліцію, чоловік два місяці провів у заваленій снігом машині — без їжі та пиття. Його машина застряла на лісовій дорозі за кілометр від автотраси поблизу міста Умео. Минулої п’ятниці неподалік проїздили туристи на снігоходах, яких зацікавив незвичної форми сніговий замет. Розкопавши кучугуру, вони виявили авто, на задньому сидінні якого, закутаний у спальний мішок, спав чоловік. Скіллберг був настільки ослабленим, що спромігся вимовити лише кілька слів. Зокрема, повідомив, що перебуває у сніговому полоні з 19 грудня. Упродовж цього часу він переважно спав, лише інколи прокидаючись, щоб поїсти трохи снігу.

Язик — у роті, а в державі — мова

Державна мова в Латвії єдина — латиська. І, попри активне небажання значної частини латвійського суспільства напружувати мозкові звивини, так залишатиметься й надалі. На референдумі, що відбувся минулої суботи, громадяни Латвії не підтримали ініціативу товариства «Родной язык» і висловилися проти надання російській статусу другої дер­жавної мови. «За» проголосувало менше 25% виборців із тих майже 70%, що прийшли на виборчі дільниці. Щоправда, значна частина російськомовного населення (319 тисяч із 2,1 мільйона, або близько 15% від загальної кількості громадян) країни не має права голосу. Зате ті, хто має, продемонстрували надзвичайно високу явку. Ще б пак, адже «узаконення» російської мови для росіян у країнах Балтії — справа принципу.