Порозумітися у Вавилоні

Порозумітися у Вавилоні

26 вересня на нашому континенті відзначався Європейський день мов. Дивно, але в Україні він пройшов непомітно, ніби в нас не існує мовних проблем.
Європейський день мов був заснований 2001 року Радою Європи з метою пропагування вивчення інших мов серед усіх вікових груп та піднесення значущості мовної різноманітності. Ця ініціатива знайшла широкий відгук у ЄС, де щороку на вивчення мов виділяється 30 млн. євро. Ці кошти йдуть на різноманітні навчальні програми, зокрема й дуже незвичнi. У Фінляндії, наприклад, останнім часом користується надзвичайною популярністю електричка, в одному з вагонів якої організовані курси іноземних мов. Щодня о 6.20 ранку в одному вагоні, яким мешканці містечка Ріїхімякі 40 хвилин добираються на роботу до Гельсінкі, проходять курси.

«Аль-Джазіра» заговорить англійською

«Аль-Джазіра» заговорить англійською

Катарський телеканал «Аль-Джазіра» з початку мовлення у листопаді 1996 року до сьогодні став провідним інформаційним джерелом усього арабського світу. За оцінками британської аналітичної компанії «Інтербренд», він входить до п'ятірки провідних інформканалів світу. За посередництва телекомунікаційних супутників програми «Аль-Джазіри» можна приймати у всіх країнах світу, включно з Україною. Катарці ведуть мовлення на Європу через супутник «Хот берд», який належить третій у світі компанії-власнику флотилії космічних супутників зв'язку «Ютелсат».

Ті, хто врятував нас від виразки шлунка

Ті, хто врятував нас від виразки шлунка

Розпочався так званий «нобелівський тиждень», упродовж якого будуть названі прізвища цьогорічних лауреатів Нобелівської премії в усіх номінаціях. Учора оголосили прізвища найбільш гідних у галузі медицини, сьогодні черга на фізику, завтра — хімію, у четвер — літературу, а в п'ятницю ми дізнаємося прізвище лауреата Нобелівської премії миру. Офіційна церемонія вручення премій (та грошового додатку до них у розмірі 1,1 млн. євро або 1,3 млн. доларів) відбудеться у мерії Стокгольма 10 грудня.

Перст Європи

Позавчора Європарламент прийняв резолюцію із засудженням репресивних дій режиму президента Білорусі Олександра Лукашенка проти діячів національних меншин, передусім польської. Це вже п'ята після розширення ЄС 1 травня 2004 року резолюція Європарламенту із засудженням офіційного Мінська. Ініціаторами цих ухвал є передусім сусіди Білорусі — євродепутати від Польщі та країн Прибалтики. У прийнятій резолюції євродепутати засуджують гоніння на діячів організацій нацменшин, які дозволяють собі критикувати режим, та закликають Європейську комісію і Раду ЄС «підтримати демократично обране правління Союзу поляків Білорусі та демократично обрані органи інших неурядових організацій, які зазнають репресій з боку режиму Лукашенка». «Анжеліку Борис, голову Союзу поляків Білорусі, впродовж останніх тижнів викликали на допити понад 50 разів, а Тадеуша Гавіна, засновника, члена та теперішнього заступника голови Союзу засуджено до 30 днів ув'язнення», — нагадується у резолюцiї.

Корумповане оточення президента

Том Делей, впливовий політичний союзник президента США Джорджа Буша, подав у відставку з посади лідера республіканської більшості в палаті представників Конгресу США. Це сталося після того, як суд у штаті Техас висунув йому звинувачення в порушенні законів, зокрема змові та нелегальному збиранні у штаті Техас фондів на виборчу кампанію Республіканської партії.

Острів скарбів в океані є

Острів скарбів в океані є

Чилійським шукачам скарбів поталанило зробити те, що не вдавалося впродовж попередніх 300 років іншим авантюристам та золотошукачам. Чилійці знайшли легендарний скарб піратів, який, за переказами (як виявилося, правдивими), був схований на острові Робінзона Крузо. Цей острів входить до архіпелагу Хуан-Фернандес, який належить Чилі і розташований у Тихому океані, приблизно за 670 кілометрів на захід від столиці країни — Сантьяго. До останнього часу вiн був відомий хіба що шанувальникам пригодницької літератури, оскільки саме на нього потрапив 1704 року після корабельної аварії та прожив насамоті п'ять років шотландський моряк Александер Селкерк, історію життя якого описав у своєму славетному романі «Робінзон Крузо» письменник Даніель Дефо.

Непорозуміння в коаліції, якої нема

Непорозуміння в коаліції, якої нема

Переконлива перемога на недільних парламентських виборах у Польщі двох ліберальних правоцентристських партій мала б означати, що з формуванням нового уряду не виникне проблем. Але не так сталося... Лідер партії-переможця виборів «Право і справедливість» (ПіС) Ярослав Качинський повідомив позавчора приблизно о 20-й за місцевим часом, що кандидатом від цієї партії на посаду прем'єр-міністра висунуто Казімєжа Марцинкевича. «Це рішення підтримало керівництво партії. Казімєж Марцинкевич забезпечить найбiльш швидке та ефективне створення уряду», — наголосив він. Сам Марцинкевич відразу по тому заявив, що один iз лідерів «Громадянської платформи» Ян Марія Рокіта повинен бути співтворцем коаліційного уряду «Права та справедливості» і «Громадянської платформи».

З бомбами — на вихід

«Американська авіабаза в Карші-Ханабаді (на півдні Узбекистану, неподалік кордону з Афганістаном. — Ред.) буде ліквідована, згідно з бажанням узбецької влади, до кінця цього року», — повідомив позавчора в Ташкенті заступник держсекретаря США в європейських справах Деніел Фрайд. «Узбецький уряд чітко сказав, що ми повинні залишити цю базу, що ми і зробимо без зайвих дискусій», — заявив Фрайд на пресовій конференції після зустрічі з президентом Узбекистану Ісламом Каримовим.

Помінялися місцями

Помінялися місцями

Позавчора військовий трибунал в Форт-Худ, штат Техас, засудив колишню рядову армії США Лінді Інгленд до трьох років ув'язнення за знущання і приниження, яким вона піддавала 2003 року іракських в'язнів у в'язниці «Абу-Грейб» неподалік Багдада. Всі світові ЗМІ тоді обійшли шокуючі фото, на яких Інгленд найжорстокішим чином принижувала голих іракських в'язнів.

НАТО їде до Багдада

НАТО їде до Багдада

Генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схефер вчора особисто здійснив офіційну церемонію відкриття у Багдаді штаб-квартири головної іракської місії НАТО з підняттям над нею прапора Альянсу. Приміщення штаб-квартири розташоване в так званій «зеленій зоні», яку дуже ретельно охороняють. На цій же території розміщуються посольства США, Великої Британії та будинок іракського уряду. Метою місії має бути передусім навчання іракської армії. Фактично, місія Альянсу діє в Іраку вже рік і нараховує 165 співробітників, повідомляє «Ассошіейтед пресс». Планується, що вона щороку навчатиме приблизно одну тисячу офіцерів для нової іракської армії. Навчання буде проводитися у військовій академії Аль-Рустімая на околиці іракської столиці. Інші 500 щороку проходитимуть підготовку за межами Іраку. В місії є представники 16 з 26 країн НАТО. Інші десять країн Альянсу, передусім Німеччина і Франція, надають Іраку фінансову допомогу та навчають іракців за межами країни. Генсек НАТО відвідує Ірак вдруге. Цього разу він теж з'явився в Багдаді без попереднього повідомлення про візит.