Доміно по-польськи
Спомин про український Майдан через чверть століття — уявити, як це буде, можна було під час гучного відзначення поляками 25-ї річниці від дня заснування легендарної профспілкової організації «Солідарність», яка заклала фундамент у розвиток нової Польщі — вільної, демократичної, європейської. Цілий тиждень Польська Республіка «гуділа» в ейфорії від розмаїття святкових заходів, на які з'їхалися тисячі гостей iз-понад 20 країн світу. Кульмінацією святкувань став учорашній день, коли до Гданська, де 25 років тому було підписано угоду між страйкарями і комуністичним урядом про створення незалежної профспілки, приїхали офіційні міжнародні делегації, зокрема четверо президентів — України, Німеччини, Угорщини, Грузії, і ще багато інших високопоставлених політиків Європи.
Власне, побачити Віктора Ющенка на польських вулицях можна було впродовж останніх кількох тижнів. Його фото разом із портретом 25-річної давності лідера «Солідарності», гордості та кумира поляків, першого президента демократичної Польщі Леха Валенси, стали основою біг-бордів та екранів, спеціально приурочених до ювілею. Між їхніми знімками, які були оформлені у вигляді кісток доміно, розміщувалося ще три зображення — Мазовецького, Берлінського муру та Гавела. Поряд напис: «Усе починалося в Гданську» і перелік десяти країн, де після Польщі відбувалися кардинальні демократичні перетворення. Цікаво, що на електронних екранах ці фотопортрети опозиційних лідерів (останній з яких — Ющенко) падають за принципом доміно, символізуючи тим самим нескінченність ідей «Солідарності», тобто демократичних процесів у світі.
Більшість твориться. Але незрозуміло, звідки візьметься
Напередодні відкриття нової сесії ВР Кабмін — принаймні на словах — нарешті взявся до створення конструктивної, проурядової більшості в парламенті. Принаймні лідер фракції БЮТ, яка вже з огляду на свою назву найбільше підтримує Юлію Тимошенко, — Олег Білорус — повiдомив кореспондентові УНІАН, що вже «в перші тижні роботи восьмої сесії Верховної Ради буде оголошено про створення парламентської більшості». І ця більшість, до речі, не лише підтримуватиме економічні законопроекти урядового походження, а й «вийде з низкою ініціатив, у тому числі щодо підвищення прохідного бар'єру на виборах у парламент до 5 відсотків».
Софія Київська. І трохи есдеківська
«Гуманітарний» віце-прем'єр Микола Томенко звертається до голови Соціал-демократичної партії (о) Віктора Медведчука та одного з її лідерів, колишнього Президента України Леоніда Кравчука, з проханням повернути приміщення Концесторії Національного заповідника «Софія Київська» у його (заповідника) власність.
Святкували з вольними ляхами
Впродовж останніх днів у Польщі тривають урочисті заходи на вшанування 25-ї річниці виникнення першої в колишньому соцтаборі незалежної профспілки «Солідарність». Минулої неділі в місті Щецін на площі Солідарності було відкрито пам'ятник на вшанування пам'яті жертв грудня 1970 року. Монумент у вигляді янгола, який несе терновий вінок, встановлений перед будинком комендатури воєводської поліції, звідки 35 років тому пролунали постріли, які забрали життя 16 робітників. Вважають, що робітничі виступи 1970-го, які були криваво придушені тодішнім комуністичним режимом, дали поштовх до єднання пролетаріату та інтелігенції і створення десятьма роками пізніше незалежної профспілки.
НОВИНИ ПЛЮС
Сам не гам і другому не дам
Ігор Бакай може спати спокійно. А коли його хтось зустріне на московських вулицях і спитає: «Михалич, як справи?», він може відповідати: «Не діждетесь». У сенсі — не діждетесь екстрадиції до України. Адже в Білокам'яній про «Ігорька» турбуються. Росіяни вперлися рогом у своє законодавство і кажуть, що Україні Бакая не віддадуть, бо він є їхнім повнокровним співвітчизником. Хороша «відмазка». Тільки навряд чи нею хтось зможе «відмазати» від справи Бакая (точніше — численних справ, заведених в Україні) ті підозри, що Ігор Михайлович має в Москві потужне покровительство.
НОВИНИ ПЛЮС
Помаранчева мода минає
У сенсі повернення українців (та й заїжджих іноземців) до помаранчевої моди, популярності революційної символіки загалом, цей День незалежності став, радше, винятком із прикрого правила: вага помаранчевих прапорів меншає, підкови легшають, знаки оклику на них уже зовсім не викликають масового захоплення. Торговці сувенірами, скориставшись нагодою і присутністю на Майдані чималої кількості симпатиків Віктора Ющенка, котрий саме виступав там із промовою, винесли масу свого помаранчевого краму під стіни Головпошти й мали доволі непоганий виторг. Шарфи по 25—30 грн., футболки по 25—80, картузи, портрети, значки, прапорці... Це також присутнє у переході під Майданом, у так званій сувенірній крамниці, але в будні дні користується значно меншим попитом. І взагалі, на передньому плані там — футболка з Леніним, який вигинає середній палець руки в характерному жесті, і підписом — Fucking revolution. Чи за те боролися?
Ні «так», ні «ні»
Непоступлива, впевнена, стримана, але дещо неконкретна... Такою постала перед лідерами країн пострадянського простору нова українська влада під час дводенного саміту Співдружності незалежних держав у Казані, який завершився минулої суботи. Керівництво України, попри чіткий євроінтеграційний курс, наразі стримало себе від заяв щодо подальшої недоцільності перебування в недієздатній СНД та участі в Єдиному економічному просторі. При цьому Президент Віктор Ющенко поводився доволі жорстко і впевнено, пояснюючи, що наразі підписувати всі 29 угод, які передбачають створення зони вільної торгівлі в рамках ЄЕП, українська сторона не збирається. Україна підписала лише 15, оскільки решта суперечать нашій Конституції. Адже, за словами Ющенка, тут ідеться про створення наднаціонального органу і передачу йому частини державного суверенітету. Водночас щодо неконкретності, то Президент не відмовився остаточно від підписання решти 14 угод, лише зазначив, що вони ще вивчатимуться додатково.