Як треба «затягувати паски»

Як треба «затягувати паски»

Після виснажливих переговорів наприкінці минулого тижня лідери Європейського Союзу знайшли компроміс щодо бюджету ЄС на наступну семирічку та скорочення видатків. Про досягнення згоди повідомив президент Європейської Ради Герман ван Ромпей. Уперше в історії ЄС передбачається скорочення видатків спільного європейського бюджету. На саміті у листопаді минулого року лідерам так і не вдалось домовитися з цього питання, тому поступки були необхідні. Останній компромісний варіант, запропонований ван Ромпеєм, передбачає загальний обсяг витрат на рівні 908,4 мільярда євро (у листопаді–2012 йшлося про 935 млрд.). При цьо­му передбачено збільшення фінансування сільського господарства, залишено незмінними статті витрат на так звану «політику єдності» (вона передбачає вирівнювання умов життя у різних країнах–членах ЄС), але зазнали скорочень видатки на програми з розвитку інфраструктури — транспортної та енергетичної. Спільний бюджет ЄС становить приблизно один відсоток від ВВП країн Євросоюзу, і укладається на основі національних бюджетів країн–членів.

Герой нашого часу з Тімбукту

Герой нашого часу з Тімбукту

Світові інформагенції рідко коли дарують читачам такі світлі, шляхетні історії, які більше скидаються на казку, де чітко розмежовані добро і зло. Як ось ця, яку поширила агенція «Ассошіейтед пресс». Наприкінці січня світ облетiла звістка, що ісламські фанатики–бойовики, які захопили північ Малі, спалили безцінні рукописи з бібліотеки міста Тімбукту, які, на їхню думку, суперечили ісламу. Днями з’ясувалося, що інформація не відповідає істині. Більшу частину рукописів (28 тис. оди­ниць) врятував неписьменний 72–річний доглядач цієї бібліотеки Абба Алхада. Невтомний дідусь день у день упродовж двох тижнів під носом у озброєних бо­йовиків потайки виносив рукописи і ховав у безпечному місці. Так йому вдалося врятувати від знищення більшу частину золотого фонду бібліотеки.

Маленька британська Польща

Найпоширенішою мовою в Англії — звісно, після англійської, — є... польська. Такі дані опублікувало управління національної статистики Великої Британії. Польською мовою в Англії розмовляють 546 тисяч осіб, тож вона випередила панджабі, урду, бенгалі, якими в Британії також спілкуються сотні тисяч людей. І посіла друге місце за цим показником також в Уельсі.

Слово президента: як дав, так і забрав

Уряд США ухвалив рішення ліквідувати бюро Держдепартаменту, яке займалося організацією трансферів в’язнів з американської військової бази Гуантанамо на Кубі. Американські коментатори сприйняли це як чіткий сигнал того, що офіційний Вашингтон відмовляється від закриття ганебної в’язниці найближчим часом.

Дипломат на захисті клімату

Дипломат на захисті клімату

Посаду держсекретаря США за кілька днів офіційно обійме Джон Керрі — учора кандидатуру, запропоновану президентом Бараком Обамою ще в грудні, затвердив Сенат. Призначення Керрі, який змінив на цій посаді Хілларі Клінтон (екс–голова Держдепартаменту заздалегідь попередила, що йде у відставку, аби приділяти більше часу сім’ї), підтримали як демократи, так і республіканці. «За» проголосувало 94 сенатори, «проти» висловилися тільки троє.

Беа йде на пенсію

Беа йде на пенсію

У позавчорашньому зверненні до народу, яке транслювали радіо­ і телеканали, королева Нідерландів Беатрікс повідомила підданим, що зрікається престолу на користь старшого зі своїх трьох синів. «Я зрікаюся трону не тому, що ця роль була важкою для мене. А тому, що переконана: відповідальність за цю країну має бути в руках молодого покоління. Із повною довірою я передам трон моєму сину — принцу Оранському. Він і принцеса Максіма цілком готові до їхньої майбутньої­ ролі», — цитує заяву Її Величності агенція «Франс пресс».

«У дошку» свій

«У дошку» свій

Колишній прем’єр–міністр Чехії Мілош Земан здобув перемогу на перших прямих президентських виборах у цій країні. У другому турі голосування, який тривав два дні й завершився 26 січня, Земан набрав 54,8% голосів. Його суперник, чинний глава МЗС Карел Шварценберг, заручився підтримкою 45,2% виборців, оголосило Чеське статистичне управління, яке відповідає за підрахунок бюлетенів. Явка виборців становила 59,1%, що на кілька відсотків менше, ніж у першому турі два тижні тому.

68–річний Мілош Земан, який виступає за глибшу інтеграцію Чехії в ЄС, змінить на посаді євроскептика Вацлава Клауса, чий другий президентський термін спливає 7 березня. За 10 років перебування в президентській резиденції у Градчанах, старовинному замку на пагорбі над Влтавою, Клаус так і не спромігся вивісити над ним прапор Євросоюзу.

Новий президент — фігура колоритна. Чеські та закордонні ЗМІ повідомляють, що цей огрядний чоловік дуже схильний до алкоголю (як патріот, віддає перевагу чеському пиву, «Бехерівці» та іншим вітчизняним напоям) та є завзятим курцем. Він також відомий своїми дотепними, проте часто образливими випадами у бік опонентів.

Перший загальнонародний

Перший загальнонародний

Сьогодні й завтра чехи в другому турі обиратимуть нового президента країни. Оскільки це перші прямі й вільні вибори глави держави на пам’яті переважної більшості мешканців Чехії, то під час виборчої кампанії емоції били через край.

«Вірусна» справа і НАСА дістала

Прокуратура США висунула обвинувачення трьом чоловікам iз країн Східної Європи, які з допомогою створеного ними комп’ютерного вірусу вламалися до більш як мільйона комп’ютерів у різних країнах світу, а здобуті персональні дані використали для викрадення з приватних банківських рахунків щонайменше 50 млн. доларів. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, такою злочинною діяльністю вони займалися впродовж 2005—2011 років, використовуючи троянський вірус під назвою Gozi. Прокуратура називає його одним iз найнебезпечніших в історії кібернетики.

Острів дрейфує від континенту

Острів дрейфує від континенту

Учора прем’єр–міністр Девід Камерон у довгоочікуваному спеціальному зверненні до нації пообіцяв, що британці зможуть «сказати своє слово» на референдумі щодо членства у Євросоюзі, якщо консерватори переможуть на виборах, повідомляє Бі–Бі–Сі. Він також зазначив, що перш ніж просити людей голосувати, він спочатку намагатиметься переглянути відносини Великої Британії та Європейського Союзу. Прем’єр наголосив, що людям представлять «дуже простий вибір» — прийняти результати переговорів про зміну статусу Великої Британії в Євросоюзі або покинути ЄС. Виступаючи зі своєї резиденції, пан Камерон пообіцяв провести референдум на початку роботи наступного парламенту, тобто не пізніше кінця 2017 року, i лише за умови, що його Консервативна партія виграє вибори. Девід Камерон висловив упевненість, що Велика Британія виживе без ЄС.