«Пусся» на волі

«Пусся» на волі

У справі «Пуссі райот», яка викликала великий резонанс у світі, з’явилися зрушення: вчора Московський міський суд замінив покарання одній з учасниць скандального панк–гурту. Замість двох років ув’язнення, які їй належало відбути у колонії загального режиму згідно з вироком Хамовнічеського райсуду Москви, Катерина Самуцевич отримала два роки умовно. З–під варти її звільнили просто в залі суду. При цьому для інших двох учасниць хуліганського «молебню» в храмі Христа Спасителя, Марії Альохіної та Надії Толоконникової, покарання залишилося незмінним. Хоча всі три учасниці на засіданні запевнили, що своїми закликами до Богородиці «прогнати Путіна» з амвону собору не хотіли образити почуття віруючих. «Це був протест проти зрощення церковних і політичних еліт, — пояснила Альохіна. — Ще раз повторюю: ми сидимо за політичні переконання. І трохи дивно, що ніхто нас не чує...»

І нести незручно, і покинути шкода

Серйозна фінансова криза в єврозоні спонукає до пошуків нових, інколи суперечливих шляхів порятунку єдиної європейської валюти. Одним із таких шляхів є ідея створення окремого бюджету єврозони, що допоможе щороку додатково залучати до 20 млрд. євро. Це питання лідери ЄС обговорюватимуть на саміті, який відбудеться наступного тижня в Брюсселі.

Ніщо не вічне, навіть довгобуди

Ніщо не вічне, навіть довгобуди

Барселона цього року відзначає 130–ту річницю заснування свого найвідомішого символу — собору Святого Сімейства (Саграда Фамілія). Дітище знаменитого архітектора Антоніо Гауді вважається одним із найбільших довгобудів сучасності, адже його будівництво не завершено й досі. Хоча барселонці цьому тільки раді: по–перше, репутація «вічно недобудованого» храму приваблює до міста мільйони іноземних туристів. А по–друге, у столиці Каталонії поширене повір’я, що Барселона існуватиме доти, доки триватиме будівництво собору. Втім, вічним цей процес усе одно не буде, що й підтвердив новий головний архітектор Жорді Фаулі й Оллер, якого призначили на цю посаду позавчора.

Вони знайшли точку G

Нобелівський тиждень триває: учора в Стокгольмі було оголошено імена лауреатів у галузі хімії. Цього року «Нобеля» в цій галузі здобули двоє американських професорів: 69–річний Роберт Дж. Лефковіц та 57–річний Браян К. Кобілка. Нобелівську премію їм присуджено «за вивчення спарених із G–протеїнами рецепторів». За фахом обоє лауреатів — медики, але предметом їхніх наукових досліджень стали хімічні процеси в живих організмах. Рецептори, пов’язані з білками G, Лефковіц із Кобілкою разом досліджували ще у 80–х роках минулого століття, і станом на сьогодн їхні відкриття вже допомогли створити багато поширених ліків. У заяві Нобелівського комітету наголошується, що створені завдяки відкриттям лауреатів медпрепарати вирізняються меншою кількістю побічних ефектів.

Імперія зла

9 жовтня 1944 року нарком внутрішніх справ СРСР Л. Берія та нарком державної безпеки СРСР В. Меркулов підписали спільний наказ «Про заходи боротьби з оунівським підпіллям та ліквідацію збройних банд ОУН у західних областях УРСР». Відтак українців, які опиралися примусовій совєтизації, було проголошено бандитами. Ліквідацію підпілля було доручено військам НКВС. Головна увага зверталася на виявлення мереж зв’язку, конспіративних квартир, впровадження агентури, виявлення складів зброї, харчів і друкарської техніки. Рекомендувалося посилити репресивні заходи щодо родин підпільників з одночасним вербуванням агентури серед місцевого населення. За оприлюдненими згодом даними НКВС УРСР, лише в 1944—1945 рр. було проведено 39 778 чекістсько–військових операцій у західних областях України, вбито 103 313, захоплено в полон 110 785, заарештовано 14 329 повстанців. У віддалені райони СРСР було вивезено в 1944 р. 4744 родини (13 320 осіб), а в 1945 р. — 7393 родини (17 497 осіб), пов’язаних із підпіллям.

Ангельське очікування

Ангельське очікування

Канцлер ФРН Ангела Меркель учора побувала в Афінах з офіційним візитом — першим після 2007 року і, відповідно, після початку в Греції фінансово–економічної кризи. Це була передусім «інспекційна» поїздка — для перевірки діяльності нового грецького уряду. Кризовій країні залишається дев’ять днів, аби виконати всі зобов’язання зі скорочення бюджетного дефіциту. Такий термін встановили міжнародні позичальники під час зустрічі в Люксембурзі. У березні «Трійка ­кредиторів» (Євросоюз, Міжнародний валютний фонд і Європейський центробанк) висунула майже 90 пунктів умов, які країна має виконати, аби отримати гроші.

Плюс електрифікація всієї людини

Плюс електрифікація всієї людини

Відомий американський ілюзіоніст Девід Блейн, який уже не раз шокував публіку своїми смертельно небезпечними «фокусами», успішно провів черговий експеримент над собою. Якщо раніше фахівець із «вуличної магії» «заморожував» себе у брилі льоду, був заживо похований на тривалий час у пластиковому контейнері, 35 годин стояв на верхівці 22–метрової колони, то тепер фокусник кинув виклик електричному струму. Упродовж 72 годин Девід витримував напругу... в 1 мільйон вольт. По завершенні експерименту відчайдух потрапив до лікарні, але, швидше, із профілактичною метою — для ретельного обстеження й відпочинку після напруженого шоу.

Вивчай, не руйнуючи

У Шведській королівській академії наук учора оголосили імена чергових лауреатів Нобелівської премії 2012 року — цього разу з фізики. Ними стали двоє 68–річних ровесників: професор Французького коледжу та Вищої школи в Парижі Серж Арош і керівник дослідницької групи американського Національного інституту стандартів і технології, викладач Університету штату Колорадо Девід Дж. Вайнленд. В обґрунтуванні обрання лауреатів зазначається, що їх вирізнили «за передові відкриття експериментальних методів, які уможливили заміри та маніпуляції з індивідуальними квантовими системами».