Балога кличе до «Центру»
Вимога до партійних осередків, які мають намір висувати кандидатів на майбутніх виборах, додала політичним лідерам нового клопоту. Хто не встиг облаштувати осередки за рік до виборів — може лишитися без «свята демократії». Голова партії «Єдиний центр» Віктор Балога пропонує демократичним силам використати «ЄЦ» як платформу для походу на виборах. Умова така: сили, які пристануть на пропозицію «ЄЦ», мусять погодитися з тим, що саме партія Балоги стане основою для єднання демократів.
Висока мета
Цієї суботи голова партії «Наша Україна» Віктор Ющенко зійде на найбільшу вершину України — Говерлу. Сходження приурочене до 20–річного ювілею проголошення Декларації про державний суверенітет (знаковий для України документ було ухвалено Верховною Радою 16 липня 1990–го). Це буде перше сходження Ющенка на Говерлу після президентства.
Рада на канікулах. Демократія теж відпочиває
Тепер — «один із»
Учора сплив трирічний термін повноважень голови Конституційного Суду Андрія Стрижака. Тепер уродженець Закарпаття — звичайний член КС. Вибори нового голови відбудуться 12 липня. «У понеділок ми оберемо нового главу. Є надія, що оберемо швидко і почнемо працювати», — заявив на вчорашній прес–конференції Андрій Стрижак.
Комуністи «підписались» на кредит
Учорашнє засідання парламенту знову почалося з блокування. Фракція БЮТ звично вимагала розбору польотів довкола рішення Стокгольмського суду та арешту екс–керівника митниці Макаренка. «Тимошенківці» прагнуть розгляду законопроекту, який забороняв би відшкодовувати кошти компанії «Росукренерго».
Бойкам — бій
Опозиція, натхнена недавнім успіхом, ще раз спробувала щастя в боротьбі з міністрами «синього» уряду. Минулого тижня з подачі БЮТ було звільнено віце–прем’єра Володимира Семиноженка (відповідну постанову внесла «біло–сердечна» фракція). Крім того, опозиція проголосувала й за відставку міністра екології Віктора Бойка. Вчора ж опозиціонери голосували за відставку міністра палива та енергетики Юрія Бойка. Голосів не вистачило: «регіонали» не здали одного зі своїх фінансових стовпів.
Здали уран — попросили захисту
Український парламент позавчора ухвалив заяву, в якій закликає провідні ядерні держави гарантувати Україні «надійну відповідь на сучасні виклики національній безпеці». Офіційне звернення Верховної Ради стало логічним продовженням кроку, на який пішов Президент Янукович під час візиту до США, — добровільної здачі запасів збагаченого урану. Нинішня заява Ради стосується країн, які взяли на себе зобов’язання бути гарантами України після того, як Київ іще на зорі незалежності відмовився від ядерної зброї. Це США, Росія, Велика Британія, Китай, Франція.
Що сказав «генсек»?
За підсумками візиту Хілларі Клінтон у Київ можна виокремити кілька месиджів. Перший — позитивний: дуже добре, що Україна відмовилася від високозбагаченого урану. Мабуть, саме цим вчинком пояснюється певна лояльність Вашингтона до нової влади. Другий месидж — нейтральний: про те, що нинішній зовнішньополітичний курс України, в тому числі й бажання Януковича залишатися в позаблоковому статусі, є справою нашої держави. І третій, якщо бути відвертим, негативний: Україна мусить дотримуватися принципів демократії — бо з цим уже виникли певні проблеми.
Заокеанський ревізор
Учора українську владу вчили демократії. Державний секретар США Хілларі Клінтон багаторазово наголошувала, що Київ мусить дотримуватися демократичних норм. У якийсь момент здалося, що Віктор Янукович узяв ці зауваження близько до серця й навіть узявся виправдовуватися. Він сказав, що робота, яку він проводить зі створення ефективної системи влади, іноді може здаватися жорсткою.