Свято на антимонопольній вулиці

Днями набрали чинності зміни в законодавстві з питань захисту економічної конкуренції, що суттєво підвищує статус АМК. Відтепер він є державним органом зі спеціальним статусом. Це, зокрема, означає особливий порядок призначення та звільнення керівних осіб та деякі специфічні відмінності у процесуальних засадах дяльності комітету, охороні особистих та майнових прав його працівників нарівні з працівниками правоохоронних органів. Закон забороняє втручатись у порядок призначення на посади голів територіальних відділень та їхніх заступників. Відтепер це є винятковою компетенцією голови комітету, який робитиме кадрові перестановки без будь-якого погодження з іншими органами державної влади та місцевого самоврядування. У свою чергу, антимонопольники мають право приходити на підприємство і з'ясовувати все, що їм потрібно для розслідування, яке можуть порушити з власної ініціативи. А в разі відмови їм у наданні документації звертаються до суду. Справа закінчується відчутними штрафними санкціями, як це сталося недавно з одним великим підприємством, що сплатило кілька десятків тисяч гривень за скаргою АМК.

Нехай бухгалтери розплутують

Позавчора Верховна Рада ухвалила закон про внесення змін до низки законодавчих актів з оподатковування у зв'язку з прийняттям держбюджету-2004 — так званий «проект 4000-1». За це проголосували 296, проти — 1. Відповідно до нового закону, пропонується обкладати ПДВ операції з продажу ліків, виробів медичного призначення, операції з продажу (передплати і доставки) періодичних видань, друкованих ЗМІ й продажу книг — за винятком тих, що видаються українською мовою. Закон також пропонує стягувати ПДВ з операцій із первинного продажу житла. Водночас від сплати ПДВ звільнено операції з постачання ліків, зареєстрованих і допущених до вживання в Україні відповідно до переліку, затвердженого урядом.

А ти здав нормативи НБУ?

Банківські аналітики цього разу підбивали підсумки минулого року з неприхованим оптимізмом. Коли в країні є фінансова стабільність, зростають вклади населення, а це — запорука процвітання будь-якого банку. Найголовніше — те, що сталися якісні зміни в економіці. Скажімо, така: підприємства вклали рекордну суму в основні фонди (132 відсотки порівняно з минулим роком). Зменшилася кількість збиткових підприємств. У державному бюджеті утворився значний профіцит. Не випали із загального русла й банки: у 2003 році вони отримали прибуток у 968 мільйонів гривень (у попередньому — 685 мільйонів). Основні тенденції у банківській сфері, за спостереженнями президента АУБ Олександра Сугоняко, у цілому позитивні. За його даними, значно зросли обсяги кредитування економіки, і ця тенденція є тим вагомішою, що «довгі» позики збільшилися майже у чотири рази, депозитні вклади фізичних осіб підскочили до 180 відсотків.

Кабмін узяв тайм-аут;

Уряд, швидше за все, знову відкладе прийняття рішення про напрям роботи нафтопроводу «Одеса—Броди». За неофіційними даними, які стали відомі «УМ» iз джерел, які заслуговують на довіру, Кабмін планує розглянути питання напрямку «труби» 9 лютого, посилаючись на те, що американська консалтингова компанія «Енерджі Солюшнз» (Energy Solutions) затримала роботу над розробленням техніко-економічного обгрунтування проекту «Одеса—Броди—Плоцьк». З цим можна погодитися, адже, за повідомленням, яке вчора з'явилося на веб-сайті Кабінету Міністрів, Energy Solutions тільки вчора офіційно прозвітувала про виконання контракту, укладеного у жовтні з Мінпаливенерго. Згідно з протоколом, голова міжвідомчої робочої групи з цього питання — міністр палива та енергетики України Сергій Єрмілов — 30 січня підписав акт прийому-передачі остаточного звіту. Хоча раніше було заявлено, що саме цього дня згадана комісія представить остаточні висновки експертів, а до 1 лютого уряд визначиться щодо напрямку транспортування нафти по «Одеса—Броди».

Роз'яснення попереду закону біжить

Позавчора Прем'єр дав доручення економічному блоку уряду забезпечити прийняття Верховною Радою законопроектів, що забезпечують доходну частину бюджету на 2004 рік. Щоправда, важко сказати, в який спосіб урядовці повинні це зробити — депутати ж не діти, коли буде треба, тоді своє слово скажуть. Інша справа, що з наповненням доходної частини бюджету й справді вийшла плутанина. Верховна Рада прийняла бюджет на цей рік, не передбачивши механізму його наповнення, який було визначено законопроектом №4000-1 і яким має бути внесено зміни до 32 законів і урядових постанов, що стосуються оподаткування. Унаслідок цього Державна податкова адміністрація опинилася у дуже скрутному становищі. Але, схоже, не розгубилася, бо на допомогу прийшов уряд, як це сталося, зокрема з рішенням про відшкодування експортерам продовольства (група 1-24) податку на додану вартість до врегулювання проблеми у Верховній Раді. Кабмін прийняв мораторій на статтю Закону України «Про Державний бюджет на 2004 рік», яка скасовує відшкодування ПДВ при експорті цього виду продукції.

Напередодні голосування за «кілограм паперу»

Напередодні голосування за «кілограм паперу»

Нарешті перший віце-прем'єр Микола Азаров привселюдно визнав, що Бюджет-04 відіграв роль своєрідного «малого податкового кодексу». Це при тому, що бюджет було прийнято з порушенням вимог чинного законодавства. Тобто всупереч закону «Про систему оподаткування» і Бюджетному кодексу України. Нагадаємо, що, згідно з цими законодавчими актами, зміна податкових ставок і механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) не можуть запроваджуватися законом про державний бюджет на відповідний рік, а зміни стосовно надання пільг тощо вносяться до згаданого закону не пізніше ніж за шість місяців до початку нового бюджетного року. Крім того, закони, які впливають на формування доходної і видаткової частини бюджету, повинні бути офіційно оприлюднені до 15 серпня року, що передує плановому. Жодної з цих вимог не було дотримано.

Приватизовані сходи

Хочете жити краще? Хочете не залежати від незговірливого сантехніка, неприступного майстра й узагалі від усіх їхніх міфічно існуючих послуг з утримання житла? Зрозуміло, ви хочете жити в кондомініумі. Не кажіть, що ви не знаєте, що це таке. В Україні процес приватизації державного житлового фонду триває вже дев'ять років. За цей період у власність громадян перейшло понад сімдесят відсотків квартир.Чотири роки тому Мін'юст зареєстрував громадську організацію під назвою «Київське міське об'єднання власників житла». Погодьмося, що все-таки мало хто знає, чим займається ця структура. Можливо, банально заробляє гроші, спекулює на довір'ї беззахисних мрійників, які чомусь узяли собі в голову, що можуть створити у своєму будинку щось на зразок маленького утопічного міста Сонця, за Компанеллою?

Любий Августiмов

Любий Августiмов

Український пенсіонер, попри запевняння в доброму ставленні до себе з боку держави, й досі не відчув усієї насолоди бути в центрі її реформаторських потуг. Сьогодні мільйони громадян, які досягли встановленого законодавством вікового цензу, із приреченим виглядом очікують своєї «нової» пенсії. Хоча наперед здогадуються: особливо радіти нема чому. Згідно з уже оприлюдненими даними, середній розмір зростання пенсії після 1 січня становить 4, 2 відсотка.

Країна прихованих власників

Наша країна залишається в «чорному списку» країн, які недостатньо борються з відмиванням «брудних» грошей. Утім Україна розраховує добитися виключення зі списку в лютому 2004 року. На початку цього тижня до Києва прибула оціночна місія Міжнародної організації з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей, одержаних злочинним шляхом (FATF). Напередодні її прибуття було здійснено низку парадних заходів, що мали засвідчувати глибоку занепокоєність вищої влади станом справ у цій царині. Скажімо, Кабмін і Нацбанк затвердили програму протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, на 2004 рік. Низці центральних установ і відомств було доручено розробити заходи задля уникнення приватизації з непідтверджених джерел доходів і створити єдину державну інформаційну систему у сфері запобігання і протидії відмиванню грошей.

Кампанія компаній

Події навколо проекту «Одеса—Броди» розвиваються, як у доброму детективі. Як відомо, минулої п'ятниці польський і український віце-прем'єри Марек Пол і Андрій Клюєв підписати угоду про створення спільного підприємства для добудови трубопроводу до Плоцька. Того ж дня міністр палива і енергетики Сергій Єрмілов поспішив нейтралізувати поширене інформагентствами повідомлення про висновки обраної урядом консалтингової компанії Energy Solutions LLC. Про ці висновки першим повідомив «Інтерфакс-Україна» з посиланням на неназване джерело у Мінпаливенерго. Джерело поінформувало, що 13 січня Energy Solutions LLC передала рекомендації стосовно напрямку роботи нафтопроводу «Одеса—Броди». У розповсюдженому повідомленні, зокрема, йшлося про доцільність прийняти пропозицію ТНК (Тюменської нафтової компанії)-БП (Бритіш Петролеум) щодо реверсу на період до трьох років, оскільки на цей час не існує чітких альтернатив такому використанню трубопроводу. Згідно з розрахунками Energy Solutions, позитивний чистий фінансовий результат від експлуатації «Одеса—Броди» відповідно до пропозицій ТНК-БП становитиме 35 мільйонів доларів.