Битва біля Ен-Неджефа

Американські та іракські війська позавчора в бою поблизу міста Ен-Неджеф вбили понад 300 повстанців. Як повідомляє агенція «Франс пресс» із посиланням на дані іракської поліції, для ліквідації бойовиків, серед яких були як арабські суніти, так і шиїти, пов'язані з радикальним духовним лідером Ахмедом Хасані, застосували танки та гелікоптери. Бій тривав від ранку до сутінків, і його відлуння було чути в радіусі багатьох кілометрів. У баталії загинули також двоє американських, троє іракських військовослужбовців і двоє поліцейських. 30 поліціянтів отримали поранення. Американська авіація продовжувала бомбардувати криївки повстанців у ніч із неділі на понеділок та вчора у вранішні години.

Словаччина впроваджує «мовну полiцiю»

Уряд Словаччини доручив міністерству культури до кінця січня підготувати поправки до закону про мовну політику, якими будуть передбачені штрафи за порушення положень про державну словацьку мову, повідомила агенція ЧТК. Міністр культури Марек Мадьярич підтвердив цю інформацію і додав в інтерв'ю словацькій газеті «Правда»: «Мовне законодавство порушується щоденно. Ми повинні повернутися до засад мовної поліції. Не може бути так, щоб словаки почувалися дискримінованими на території 100-кілометрової прикордонної смуги з Угорщиною». Найбільш дискримінованими відчувають себе словаки, які становлять меншину в прикордонних із Угорщиною районах, де компактно проживають 450 тисяч мадярів Словаччини. Марек Мадьярич стверджує: «Наші громадяни, які не знають угорської мови, не можуть прочитати дорожні вказівники, назви магазинів, не розуміють програм, які транслюються місцевими радіостанціями. Щодня порушуються їхні гарантовані законом права на отримання інформації офіційною мовою країни».

Атомний ренесанс

Атомний ренесанс

Російсько-український газовий конфлікт на початку 2006 року змусив європейські уряди серйозно задуматися про альтернативні джерела енергії. І перше, що тут приходить на думку, — повернення до мирного атому. Досі Європа побоювалася культивувати, принаймні в масовій свідомості, атомну енергетику. Причиною тому була чорнобильська катастрофа. Втім минуло вже 20 років, і аварія на ЧАЕС стала сприйматися у світі як історія. І, схоже, в Європу повертається нова ера АЕС.

Ніби Іраку мало

Представлений на цьому тижні президентом США Джорджем Бушем новий план стратегії дій в Іраку піддається все гострішій критиці. Навіть всередині правлячої Республіканської партії. Сенатори з комісії у закордонних справах, включно з республіканцями, рішуче виступили проти оголошеного в ніч із середи на четвер президентського плану відправлення до Іраку додаткового військового контингенту чисельністю 21 тисяча 500 військовослужбовців. Держсекретар Кондоліза Райс ледь відбивала атаки сенаторів на засіданні комісії. «Промова, яку вчора виголосив президент, є найбільш небезпечною помилкою нашої закордонної політики з часів В'єтнамської війни», — заявив сенатор-республіканець від штату Небраска Чак Хейгел.

Немає прийому проти московського лому

Білоруська сторона вчора опівночі повідомила, що російська нафта, починаючи з 23.35, знову транспортується до Польщі, Німеччини, України, Словаччини, Угорщини та Чехії. Білорусь капітулювала. Адже відмінила експортне мито в розмірі 45 доларів за тонну російської нафти, транспортованої до Європи через її територію. При цьому запроваджене з 1 січня Росією експортне мито в розмірі 180,7 долара за тонну експортованої до Білорусі російської нафти залишилося в силі.

Європарламент про Голодомор

Великий голод в Україні 1932—33 років був геноцидом — збір підписів під резолюцією такого змісту розпочнеться наступного тижня в Європарламенті, повідомила вчора польська газета «Жечпосполита». Щоб проект відповідної декларації став офіційним документом Європарламенту, потрібно впродовж трьох місяців зібрати підписи щонайменше половини євродепутатів, тобто 393 з 785.

Кінець «славянского єдінства»

У ніч із 7 на 8 січня були припинені поставки російської нафти трубопроводом «Дружба» з Росії до Польщі й далі до Німеччини. Потому російський оператор нафтових трубопроводів — «Транснєфть» — визнав, що припинив експорт нафти до Білорусі після того, як Мінськ призупинив поставки зі своєї території.

Ще три доби життя

Ще три доби життя

Двоє найближчих співробітників Саддама Хусейна — його зведений брат, колишній керівник спецслужб Іраку Барзан Ібрагім аль-Тікріті та екс-глава революційного суду Авад Ахмед аль-Бандар — мали бути повішені сьогодні, після закінчення мусульманського свята Рейд аль-Адха. Але під тиском світової спільноти страту було відкладено.

«Бацьків» характер

Президент Білорусі Олександр Лукашенко повідомив про намір вжити «адекватні заходи» у відповідь на підвищення російським концерном «Газпром» майже в два з половиною рази ціни на природний газ, який постачає в Білорусь.

Репортаж з петлею на шиї

Репортаж з петлею на шиї

Світ очікував на страту колишнього президента Іраку Саддама Хусейна, але був вражений поспіхом, з яким вона відбулася. Саддама повісили на світанку 30 грудня у в'язниці в Багдаді.
Протест проти страти Хусейна висловив Гельсінський фонд прав людини у відкритому листі до президента Іраку Джалала Талабані. «Кожен має право на життя, ніхто, незалежно від характеру та розміру злочину, не може бути засуджений до смерті, й жоден кат не може відібрати в людини життя від імені держави. Це порушення норм міжнародного права, в ім'я яких режим Хусейна і був повалений», — говориться у документі.