Здоров’я «у клітинку»

Здоров’я «у клітинку»

Вітчизняна медицина має гарні новини. По–перше, нарешті створено Всеукраїнський реєстр донорів стовбурових клітин кісткового мозку, який допоможе врятувати життя багатьом пацієнтам. По–друге, вітчизняні науковці успішно завершили перший рік досліджень стовбурових клітин пуповинної крові та виявили, що від багатьох недуг, які раніше вважалися невиліковними, є спасіння.

Бо столиця не годиться

Бо столиця не годиться

У «південній Пальмірі» — найсприятливіші умови для життя людей. Такого висновку дійшли фахівці аналітично­дослідницького центру «Інститут міста», оцінивши найбільші українські міста. До змагання залучили мегаполіси, у яких проживає понад 670 тисяч мешканців. Таких міст виявилося вісім: Дніпропетровськ, Донецьк, Запоріжжя, Київ, Кривий Ріг, Львів, Одеса та Харків.

Доморощені «мігранти»

Доморощені «мігранти»

Про зуби мудрості знають усі. Хтось чекає на них із нетерпінням (це ж бо ознака «дорослості»!), а хтось і чути про них не хоче — настільки вони вже набридли своїм вічним прорізанням. Ці примхливі «новоутворення» можуть вилазити кілька років, нагадуючи про себе нудним болем, а можуть і взагалі нашкодити усій щелепі. Про загрозу, яку нерідко несуть «зуби мудрості», про те, як рятуватися від масштабного запалення тканин і про велику роль звичайної соди у стоматологічному здоров’ї «УМ» розповіла професор кафедри стоматології Національної медичної академії післядипломної освіти імені Шупика Ірина Мазур.

Беззуба стоматологія

Беззуба стоматологія

Коли я була маленька, до зубного лікаря мене не можна було затягнути навіть силоміць. Побувавши одного разу в кабінеті стоматолога, зовсім не хотілося «гостювати» там ще бодай раз у житті. Страшно ставало ще перед кабінетом: із–за дверей лунало грізне ревіння бормашини, гучний дитячий крик, і маленькі пацієнти у черзі в передчутті «дива» вмовляли батьків піти додому. Та й «антураж» усередині кабінету мало кого залишав байдужим... Певно, що людина, яка відчула на собі всі «принади» радянської стоматології, від переляку може назавжди забути дорогу до зубного спеціаліста. А дарма: нині у стоматологічних кабінетах все зовсім не так. Сьогодні можна посадити пацієнта у зручне крісло (майже ліжко — хоч лягай та спи!), здивувати його комфортним та безшумним лікуванням зубів, а від нестерпного болю позбавити одним простим уколом. Та ще й цукерочку подарувати — просто так, на згадку про приємні відвідини лікаря. Щоправда, як з’ясувала «УМ», деякі апарати й установки українці можуть побачити хіба що на спеціалізованих виставках. Але й того обладнання, яке сьогодні працює в більшості стоматкабінетів (як приватних, так і державних), вистачає для відновлення довіри пацієнтів до зубних спеціалістів.

Курити — могилу рити

Курити — могилу рити

Вітчизняні борці з курінням вкотре б’ють на сполох: щороку 115 тисяч українців помирають від недуг, спричинених курінням, а близько 500 тисяч наших співгромадян поповнюють лави курців. Противники куріння вбачають причину такої ситуації в існуванні реклами тютюну як такої. В Україні заборонено внутрішню та зовнішню рекламу тютюнових виробів, рекламу на телебаченні та радіо, а також спонсорство заходів для людей віком до 18 років, проте досі залишається багато «шпарин», через які виробники цигарок можуть пробратися в мозок споживача.

Шишкотерапія

Шишкотерапія

Наближаючись до дитячого центру Громадської організації «Долоні», що в Києві на бульварі Ярослава Гашека, можна почути дитячі радісні вигуки. Це приміщення — не дитсадок і не будинок творчості. Тут дітей навчають найпростішого — сприймати навколишній світ. І дехто з цих малят у цих стінах уперше починає говорити.

ВсеОСВІТня мережа

Харківські винахідники розробили універсальну програму, за допомогою якої будь–який навчальний заклад може вирішувати свої внутрішні питання та спілкуватися із «зовнішнім світом». Проект «Курс: Школа, 1.0» схожий на звичайну базу даних, але має безліч вкладок на всі випадки життя. Тут можна складати розклад занять, слідкувати за відвідуваністю учнів, ставити їм оцінки та вести шкільні канцелярські справи. Програма розрахована і на вчителів, і на учнів, і на батьків: кожен знайде для себе цікаву інформацію у відповідному розділі.

Довгий політ «траєкторії»

Ще в липні цього року міністр освіти та науки Іван Вакарчук підписав наказ, яким дозволив студентам гуманітарних дисциплін вільно вибирати предмети для вивчення. Запрацювати ця новація мала у вересні, проте «вільна траєкторія» (так називається система, коли студенти вчать обрані дисципліни) так і не стартувала.

Оле-оле! Але, але…

Оле-оле! Але, але…

30 листопада комісія УЄФА зробить черговий висновок стосовно підготовки нашої країни до проведення фінальної частини чемпіонату Європи з футболу 2012 року. Звісно ж, не залишиться без уваги «суддів» і медична сфера: європейці хвилюються, аби у разі звернення до української лікарні кожен пацієнт отримав якісне обслуговування. Готуючись до такого «іспиту», наші медики проводять спеціальні засідання, аби виявити слабкі та сильні місця галузі. «УМ» з’ясувала, на що саме треба буде «налягти» лікарям, щоб не шокувати іноземних пацієнтів.