Спроба зрозуміти гени

Спроба зрозуміти гени

Учора в Стокгольмі розпочався 106–й Нобелівський тиждень, упродовж якого будуть названі прізвища лауреатів премії за 2007 рік. Учора було названо прізвища трьох лауреатів премії в галузі медицини та фізіології. Нобелівський комітет заздалегідь оголосив, що цьогорічна премія в галузі медицини та фізіології дістанеться тим ученим, які займаються дослідженням механізмів рецепторів клітин (так званих термометрів тіла), стовбурових клітин, а також відкрили так звані тіломіри — формуючий ензим, який зберігає клітини молодими. Отже, переможцями оголошено двох американців: 70–річного Маріо Капеккі й 66–річного Олівера Смітіса, а також 82–річного британського вченого з університету міста Кардіфф Мартіна Еванса.

Вибори відбулися. Президент — невідомий

Вибори відбулися. Президент — невідомий

Минулої суботи в парламенті Пакистану відбулися вибори президента. Право голосу мали 1170 політиків: всі депутати нижньої та верхньої палат парламенту та уповноважені представники чотирьох місцевих парламентів. 200 із них бойкотували вибори, оскільки вважали кандидатуру головного претендента на перемогу, чинного президента Первеза Мушаррафа, нелегітимною. Річ у тім, що кандидат у президенти не має права бути командувачем збройних сил країни, а Мушарраф пообіцяв скласти з себе повноваження головнокомандувача, але досі цього не зробив.

Космічне око Землі

У пустелі Атакама в Чилі почалося будівництво міжнародної обсерваторії з найчутливішим у світі радіотелескопом АЛМА для прийому з космосу хвиль у діапазоні 0,3— 9,6 міліметра. Хвилі такого малого діапазону поглинаються випарами води в атмосфері Землі, тому вчені визначили для будівництва надчутливого телескопа високогірний майданчик — на плато Чахнантор (5000 м над рівнем моря) в Андах. Вибір такого важкодоступного місця продиктований не лише географією та висотою, а й тим, що пустеля Атакама, яку розтинає плато, є унікально посушливою. Збирання конструкції АЛМА має бути закінчена 2012 року.

Кіно і гроші

Кіно і гроші

Сьогодні у Пхеньяні прощальним обідом мав закінчитися перший за останні сім років і другий від закінчення 1953 року війни між двома Кореями саміт лідерів цих двох держав. Учора президент Північної Кореї Кім Чен Ір запропонував своєму гостю, президенту Південної Кореї Ро Му Хену, подовжити переговори на один день, тобто до п’ятниці. Утім Ро Му Хен відхилив пропозицію, пославшись на те, що йому потрібно порадитися з членами делегації, повідомляє «Франс Пресс». «Невже ви, як президент, не можете це питання вирішити?» — іронічно запитав гостя хазяїн зустрічі, який має абсолютну владу в своїй країні.

Ампутація для виживання

Ампутація для виживання

Не виключено, що на Македонію чекає повторення кривавих подій 2001 року. Албанці країни вже готують до приєднання чотирьох сіл до провінції Косово. Принаймні так стверджує колишній депутат парламенту та екс­командир албанської терористичної організації «Національна армія визволення Македонії» Джезаїр Шакірі. Ще наприкінці серпня він створив штаб із мобілізації албанців у районі сіл Танушевці, Брест, Маліна Маала та Гошинце. «Якщо тут з’являться македонські поліцейські чи військові, то ми будемо стріляти», — цитує македонська газета «Дневнік» останню заяву Шакірі. Уряд та МВС не реагують на діяльність албанських екстремістів. «Немає безпосередньої загрози національній безпеці», — стверджує міністр оборони Македонії Лазар Єленовський. А македонські ЗМІ нагадують, що саме з села Танушевці у лютому 2001 року почалося повстання албанських націоналістів проти центральної влади.
Сигналом до «вибуху» Македонії може стати надання незалежності Косову від Сербії. Про це застерігає колишній прем’єр­міністр країни Любчо Георгієвський.

Переліт із крісла в крісло

Переліт із крісла в крісло

Президент РФ Во­лодимир Путін під час виступу на з’їзді правлячої партії «Єдина Росія» створив сенсацію — повідомив, що очолить виборчий список цієї партії на парламентських виборах, які заплановано на 2 грудня. Путін не є членом жодної партії, і, як він наголосив, й надалі збереже безпартійний статус. Путін також повідомив, що може очолити уряд після того, як по виборах у березні—2008 залишить президентську посаду. Російський лідер кокетливо зауважив, що стане прем’єром за двох умов: «Єдина Росія» повинна перемогти на виборах до Думи (ніби в цьому хтось сумнівається!) і, подруге, новим президентом країни мусить стати «порядна, дієздатна, сучасна людина».

Не так тая політика, як клятий футбол

Не так тая політика, як клятий футбол

Позавчора у віці 51 рік помер від серцевого нападу Мілан Єлич, президент Республіки Сербської, однієї з трь­ох частин державного утворення Боснія і Герцеговина. Двома іншими є боснійська та хорватська автономії, які разом становлять мусульмансько­хорватську федерацію. Про смерть президента, який пішов із життя у шпиталі міста Добой, повідомив у виступі по місцевому телебаченню прем’єр­міністр Республіки Сербської Мілорад Додік.

Відчай і відвага

Відчай і відвага

Попри те, що в останні два дні війська застрелили в Рангуні (Янбоні) 13 осіб, серед них і японського журналіста, та заблокували вулиці, вчора на антиурядову демонстрацію знову вийшли щонайменше 10 тисяч бірманців.

З кийками проти ченців

З кийками проти ченців

Влада Бірми М’янм обрала силовий сценарій придушення антиурядових демонстрацій, які тривають під проводом буддистських ченців із початку минулого тижня. Державне телебачення передало указ військової хунти про запровадження на 60 днів комендантської години, повідомляє агенція «Ассошіейтед пресс». Громадянам заборонено збиратися на вулицях групами більше п’яти осіб. Вулиці фінансово–бізнесової столиці країни — Рангуна та політичної — Мандалай патрулюються поліцією та військом.

За і проти Ірану

«Бенефісу» іранського лідера Махмуда Ахмадінеджада на сесії Генеральної Асамблеї ООН у вівторок світ чекав, як політичного одкровення, за яким буде або загострення протистояння на осі Захід — ісламські країни, або сигнал, що Тегеран вдавано «здається», аби уникнути подальшої конфронтації.