Таємниці карпатського ворожбита

Таємниці карпатського ворожбита

Інтрига довкола черниківського «володаря духів» закручувалася хвацько. Першу «страшилку» про діда Михайла я почув років iз п’ять тому. Тема про лісовиків, мавок, чугайстрів та втаємничених карпатських ворожбитів «випливла» сама по собі, коли до півночі разом iз місцевими лісниками грілися біля вогню в дерев’яному будиночку на горганській полонині Нивка, розташованій між горами Великий і Малий Медвежики. У пічці весело потріскували смолянисті смерекові дрова, від чого багряні відблиски загадково стрибали по дерев’яних стінах і завішених сутінками кутках. Обстановка якраз спонукала до розмови про містичні історії, в які гуцули дотепер вірять майже так щиро, як у Всевишнього.

Шухевича дістали

Шухевича дістали

Хвиля вандалізму, від якої упродовж кількох останніх місяців у Галичині постраждали пам’ятники та меморіальні знаки видатним українським діячам національно–визвольної боротьби, докотилася до Бескидів. Невідомі зловмисники на Скелях Довбуша — улюбленому місці таборування західноукраїнських альпіністів — днями знищили меморіальну дошку, прикріплену пластунами 25 квітня 2009 року з офіційного дозволу управління культурної спадщини Івано–Франківської облдержадміністрації.

Галичанину — герою Крут

Галичанину — герою Крут

Ідея встановити монумент земляку Миколі Карпану — єдиному галичанину, який у січні 1918–го загинув у бою з більшовиками поблизу залізничної станції «Крути» й був похований разом із вісімнадцятьма побратимами на Аскольдовій могилі, в його рідному селi Тяпче Долинського району виникла ще півтора десятиліття тому.

Місія триває

Місія триває

Учора в день свята Покрови Пресвятої Богородиці та 68–ї річниці від створення УПА голова партії «Наша Україна» поклав квіти до могил в’язнів, закатованих влітку 1941–го енкаведистами в урочищі Дем’янів Лаз на околиці Івано–Франківська.

Знавець біблійних жінок

Знавець біблійних жінок

Приборкувати некеровану Чорнобильську АЕС йому випало у липні–серпні 1986–го. У радіаційне пекло пішов із власної волі. Крім спеки, на зараженій після виверження четвертого енергоблоку території найбільше тривожила підступна стронцієво–цезієва невідомість. Та її дію відчув не відразу. Хвороба владно заявила про себе вдома, коли повернувся в Івано–Франківськ. Найбільше дошкуляв постійний головний біль, від якого вже не рятували анальгетики. Лікарі порадили шукати якесь сильнодіюче захоплення, яке б відволікло від нав’язливої недуги.

Він вибрав Біблію і самотужки взявся її вивчати. «Бог дав мені час хворіти і все обдумати, — ділиться пережитим Андрій Білик. — Я з головою поринув у читання Святого Письма, і воно повернуло мене до життя. Взявся досліджувати долі жінок, згаданих у П’ятикнижжі Мойсея та Новому Завіті, а Бог мене в цей час лікував».

Є мова — є майбутнє!

Є мова — є майбутнє!

На захист української мови стали активісти партії «Наша Україна» у Львові, Івано–Франківську, Cумах та Дніпропетровську. Люди протестували проти утисків української мови під стінами облдержадміністрацій. Як уже повідомляла «УМ», «Наша Україна» проведе хвилі громадських протестів проти репресивної мовної політики влади в усіх регіонах України. Кампанія «Є мова — є майбутнє. Русифікації — стоп!» розпочалася 30 вересня. Нагадаємо, спротив суспільства отримала чергова антиукраїнська ініціатива Партії регіонів — проект закону «Про мови України», який, у разі його ухвалення, значно розширює функціонування російської мови в країні.

Позбутися поліпів без скальпеля

Позбутися поліпів без скальпеля

Події, офіційно зареєстрованій Міжнародною академією авторів наукових відкриттів під №383, невдовзі виповниться рік. Проте вагомий успіх вітчизняної медичної науки, підтверджений трьома експертними висновками в Україні, Росії та Німеччині, залишається малопоміченим. І навіть не тому, що його проґавили ЗМІ й авторів не увінчали хоча б лавровими вінками. Нові методи, на жаль, ще не впроваджені в медичну практику. Аспіринову тріаду за старими інструкціями і далі лікують як алергічне захворювання, хоча алергією, як довели дослідники з Івано–Франківська, тут і не пахне. Коли ж ці розробки стануть доступними всім «тріадовим» хворим — запитую керівника групи прикарпатських учених–відкривачів, доктора медичних наук Василя Поповича.

Вставайте, браття, — мову відбирають!

Вставайте, браття, — мову відбирають!

Для «Нашої України» Івано–Франківщина багато в чому символічна. Влітку 2001–го саме на її території, з вершини Говерли, тоді ще молодий політик Віктор Ющенко оголосив про створення нової «помаранчевої» політичної сили. Через дев’ять років Валентин Наливайченко — новий амбітний провідник полiтради «нашоукраїнців» — першу поїздку в регіони після обрання на цей пост теж здійснив на Прикарпаття.

Залізний імідж

Залізний імідж

Після завершення Першого міжнародного свята ковалів їхнього залізного стола–первістка прихистило місцеве підприємство «Гефест». Чекатимуть, поки в місті — є такі наміри — відкриється музей ковальства, де можна було б експонувати й інші колективні витвори — «Дерево ковальської дружби», «Букет майстрів», «Весну». Тим часом інші металеві скульптури — «Великоднє сонечко», «Дерево щастя», «Рама ковальських традицій», «Круговерть ковальських міст» уже надали обласному центру Прикарпаття неповторного залізного шарму.

Шукайте Всевишнього за формулою W=m\n

Шукайте Всевишнього за формулою W=m\n

Професор Іван Климишин серед сучасних дослідників Всесвіту, поза сумнівом, — «зірка» першої наукової величини. У 60–х роках минулого століття він увів у теорію астрофізики показник адіабати газовипромінювання, відомий у науковому світі як «коефіцієнт Климишина». За його підручником астрономії навчаються студенти вітчизняних вишів. Укладена ним «Історія астрономії» — одна з кращих праць цієї тематики від давніх до теперішніх часів. Він — автор дуже точних календарів та карт зоряного неба.

На цьому й зупинимося, бо професор Климишин дуже не любить вихвалянь на свою адресу. Про це знають навіть американці.