Хреста на них нема...

Хреста на них нема...

То буде вже друга спроба хоч якось пошанувати пам’ять українців–«мазепинців» безпосередньо на історичному полі. Першу представники обласних осередків Товариства політв’язнів і репресованих та Українського соборного козацтва «Січ» зробили 8 липня, встановивши п’ятиметровий дерев’яний хрест із написом «Українським козакам, славним лицарям гетьмана Мазепи, від вдячних полтавців». Однак він не простояв тут навіть двох місяців: 5 вересня освячений хрест «викорчували» невідомі вандали. При цьому ще й показово розгорнули бульдозером пісок, який планували використати для облаштування підходів та невеличкого кургану...

Три шкури для трипільського човна

Три шкури для трипільського човна

Нещодавно четверо закоханих у старовину хлопців із Луцька та Рожища вирушили у свою першу подорож на човні часів трипільської доби. Рушав відважний екіпаж у подорож по річці Стир погожої, майже літньої днини, а вже наступного дня погода зіпсувалася. Та плоскодонний човен, виготовлений з нетрадиційних матеріалів, з честю витримав цю подорож...

Бунт «тихих» дачників

Бунт «тихих» дачників

В актовій залі Будинку спілок у Дніпропетровську днями вирували пристрасті, розбурхані звичайними дачниками. Тими самими, що зазвичай тихо–мирно господарюють на своїх ділянках і про якісь там акції протесту навіть гадки не мають. До того ж відсотків 70 серед представників цієї категорії населення, принаймні на Дніпропетровщині, — пенсіонери. І коли вже зірвалися зі своїх насиджених місць, значить, допекло. Адже дачники постали перед реальною загрозою втратити свої наділи, які почали отримувати ще в 70–х роках минулого століття, коли кожен бажаючий міг отримати законні шість соток.

Зірки під прицілом

Зірки під прицілом

За майже 200–річну історію в Миколаївській обсерваторії зібралася унікальна колекція телескопів. «Найстарішим» із них користувалися дослідники зір ще в XIII сторіччі, «наймолодшим» — у XIX столітті. Вони й стануть першими експонатами музею, що відкриється при астрономічній обсерваторії. Поруч, у дерев’яному павільйоні, відвідувачі майбутнього музею зможуть побачити меридіанне коло Репсольда (воно призначене для вимірювання координат небесних світил і визначення поправок до часу).

«Просвітництво» попідтинню?

«Просвітництво» попідтинню?

«Чиновники Одеської облради і Одеської облдержадміністрації мають намір викинути товариство «Просвіта» на вулицю і позбавити українців Одещини можливості задовольняти свої національно­культурні потреби», — йдеться у заяві для ЗМІ, поширеній позавчора головою правління обласного об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Тараса Шевченка Олександром Степанченком. Розгляд позову обласної ради про виселення «Просвіти» з орендованого приміщення Господарський суд Одещини призначив на 12 жовтня. Обласна влада мотивує своє звернення до суду заборгованістю «Просвіти» за оренду офісу на вулиці Пушкінській, 19 у сумі 34 тисячі гривень. А «просвітяни» марно намагалися роз’яснити обласному чиновництву, що просто не спроможні оплачувати за тарифом комерційної структури оренду офісу, де працює бібліотека новинок української літератури, проводять репетиції самодіяльні дитячі та молодіжні гуртки, є музей «Спадщина», влаштовують виставки арт­галереї «Українська світлиця» і збираються активісти українських організацій.

Мостам — фінансову опору

Під час недавньої робочої поїздки до Запоріжжя Президент Віктор Ющенко не приховував занепокоєння станом автопереходу греблею Дніпрогесу і фінансуванням будівництва нових мостів через Дніпро. Глава держави пообіцяв звернути увагу Прем’єр­міністра Юлії Тимошенко на потребу розв’язання цих проблем. Свого слова Ющенко дотримав. «Я вкрай стурбований критичним станом автошляхового переходу на греблі Дніпрогесу та будівництва автомобільного переходу через Дніпро у Запоріжжі», — йдеться у телеграмі Президента керівникові уряду. Глава держави нагадав, що інтенсивна, без поточних ремонтів, експлуатація греблі призвела до погіршення сполучення між лівобережною та правобережною частинами міста, а технічний стан автомагістралі визнано непридатним для нормальної експлуатації.

Доступна природність чистої води

Наприкінці вересня у столичному Музеї води відбулося перше засідання пресклубу «Аква», створеного задля достовірного висвітлення журналістами проблем водоспоживання в Україні. Поважні експерти констатували невтішний стан справ у централізованому водопостачанні та недостатнє забезпечення населення водою з артезіанських свердловин. Найбільш безпечною і якісною, а також водночас достатньо доступною питною водою є та, що фасується у пляшки. Лише українських виробників на вітчизняному ринку близько трьохсот! Відповідно, відмінностей вся ця продукція має чимало.

Біля Яна та Наталки задзюрчав фонтан

Біля Яна та Наталки задзюрчав фонтан

Після того як черкаська влада відновила міські парки та фонтани в Черкасах, вона вирішила допомогти в цьому й своїм сусідам — місту Корсуню–Шевченківському. Тож туди у відрядження відправили техніку та спеціальну бригаду комунального підприємства «Дирекція парків».

«Привіт» з епохи бронзи

Легендарний острів укотре потішив археологів доісторичною знахідкою. Причому на культову споруду запоріжці наштовхнулися випадково: шукали могилу віце–адмірала Наума Синявіна, котрий, вважають деякі історики, з 1738 року покоїться саме на Хортиці, а наштовхнулися на древнє святилище. Облаштоване воно у формі культових кам’яних кілець. Тут, вважають фахівці, в давні часи поклонялися Сонцю і Місяцеві.

Чи є в Україні Херсонъ?

Суєта навколо «німої» літери почалася ще влітку, після того як через аварійний стан демонтували старий знак на трасі «Миколаїв—Херсон». Саме тоді когось із депутатів міськради осяяла «блискуча» ідея: на всіх в’їздах до міста поставити знаки «Херсон» трьома мовами: російською, українською та ідиш. Мовляв, для туристів це буде великою «заманухою». Бо ця «трилогія» нібито сімволізує дружбу народів. Пізніше широку ідею депутата звузили до одного знака — твердого.