Армія веде

Армія веде

Два дні Єгипет провів у напруженому очікуванні. Мільйони протестувальників, які вийшли на вулиці в день першої річниці перебування президента Мохаммеда Мурсі на посаді, висунули главі держави ультиматум: або він добровільно йде у відставку, або вся країна страйкуватиме й повставатиме, аж доки змусить його це зробити.

Дружба шпигунству не завада?

Вибухова хвиля від інформаційної бомби, вкинутої у ЗМІ колишнім співробітником американських спецслужб Едвардом Сноуденом, розходиться все ширшими колами. Зокрема, виявилося, що розвідка США шпигує не лише за власними громадянами. Минулої суботи німецький журнал «Шпігель» повідомив про існування документа, датованого 2010 роком, який свідчить, що спецслужби США підслуховували розмови і читали листування європейських керівників. Зокрема, Агенція національної безпеки США прослуховувала офіси ЄС у Вашингтоні, Нью–Йорку та Брюсселі. Європейський Союз у документі названо «мішенню». Цей документ тижневик отримав від Сноудена.

Убивча демократія

Убивча демократія

«Арабська весна», по завершенні якої єгиптяни й країни Заходу так тішилися «падінню режиму», «приходу демократії» та іншим перевагам «вільного суспільства», не принесла Єгипту щастя. Вибудувана за тридцять років президентства сильною рукою Хосні Мубарака система розвалилася, а для будівництва нової у 85–мільйонної країни, левова частка населення якої перебуває за межею бідності, бракує ресурсів і організованості. Обравши нову владу на перших за багато років демократичних виборах, єгиптяни встигли вже за рік у ній гірко розчаруватися. Тож 30 червня — першу річницю приходу до влади президента–ісламіста Мохаммеда Мурсі — Єгипет відзначив небаченими за розмахом протестами. За різними підрахунками, на вулиці великих міст країни вийшло близько 17 мільйонів людей. Про такі цифри не йшлося навіть під час революції 2011 року.

Американське пекло

Американське пекло

На території кількох штатів США — у Каліфорнії, Неваді та в південних районах Арізони — встановилася просто–таки пекельна спека. Показники термометрів сягають майже +57 градусів за Цельсієм. Рекорд, зафіксований сто років тому в Долині смерті у пустелі Мохаве на півдні Каліфорнії, становив 56,7 градуса. Медики рекомендують літнім людям, дітям та особам із хронічними захворюваннями по можливості не виходити на вулицю в денний час. Уже зафіксовано кілька смертей, спричинених спекою. У найгарячіших регіонах служби швидкої медичної допомоги переведено в екстрений режим, місцева влада скасовує концерти й заходи, що мали відбуватися під відкритим небом.

Одна європейська мрія

Одна європейська мрія

Учора вранці хорвати прокинулися з легким похміллям, зате вже в Європейському Союзі. З 1 липня 2013 року Хорватія офіційно приєдналася до європейської спільноти, ставши 28–м членом ЄС. З цієї нагоди у столиці країни Загребі відбулися бучні святкування — із концертом, феєрверками, шампанським і високими гостями. Привітати неофітів приїхали представники всіх держав Євросоюзу, а також інших держав колишньої Югославії. А президент Литви Даля Грибаускайте подарувала своєму хорватському колезі Іво Йосиповичу майку баскетбольної команди з номером «28» і написом «Одна команда — одна мрія».

Скарби, яких не відняти

Скарби, яких не відняти

Найвідоміший російський (політв’язень Михайло Ходорковський учора відзначив 50–річний ювілей. Колись один із найбагатших росіян, власник нафтової корпорації ЮКОС і потенційний перспективний політик, восени він відзначить іще одну знакову для себе дату — десять років перебування за ґратами. А ще через рік, 25 жовтня 2014–го, Ходорковський має вийти на волю. Якщо, звісно, в Кремлі не вигадають нової причини затримати його в ув’язненні надовше, як одного разу вже було.

Транзитний пасажир

Колишній агент ЦРУ Едвард Сноуден, який здав журналістам секретну інформацію і втік зі Сполучених Штатів, може залишитися жити на невизначений час у транзитній зоні московського аеропорту «Шереметьєво». Саме там Сноуден «застрягнув» учора, намагаючись вилетіти з Москви, куди, в свою чергу, потрапив із Гонконгу (де заховався від американського правосуддя найперше). За даними сайту «Вікілікс», який узяв шефство над утікачем, держдепартамент США анулював паспорт Сноудена. Тому колишній співробітник Агенції національної безпеки США не може ні сісти в літак, ні перетнути російський кордон і вийти з аеропорту в місто. Єдиний шанс вибратися з транзитної зони — домовитися з якоюсь із країн, щоб вона доставила йому паспорт до «Шереметьєво».

Ейфелева вежа на страйку

Ейфелева вежа на страйку

Головна туристична принада французької столиці — Ейфелева вежа — позавчора була зачинена для відвідувачів. Тисячі туристів, які кілька годин чекали, що таки з’явиться можливість піднятися на оглядові поверхи 324–метрової вежі, звідки відкривається неповторна панорама Парижа, були змушені повернутися до готелів ні з чим. Як повідомляє Міжнародне французьке радіо, «візитка» французької столиці не відкрилася з огляду на страйк 300 працівників обслуговуючого персоналу, організований їхньою проф­спілкою CGT. Страйкарі вимагають підвищення заробітної плати, поліпшення умов безпеки на робочих місцях та кращого догляду за самою спорудою, технічний стан якої вони вважають близьким до катастрофічного й таким, що загрожує безпеці туристів.