Урочисте відкриття того, що не працює

Урочисте відкриття того, що не працює

Учора провідні фізики–ядерники світу одягли найкращі костюми, щоб привітати в Женеві високих гостей, які прибули на церемонію пуску Великого­ андронного колай­дера. У Женеві зібралися лідери 20 країн–членів Європейської організації з ядерних досліджень (ЦЕРН) і міністри енергетики та науки ще десятків країн, які співробітничають із ЦЕРНом. Сам колайдер, щоправда, не працює, бо після пробного запуску 10 вересня мав проблеми, а 19 вересня і взагалі був зупинений у зв’язку з аварією системи охолодження. Тепер він має пройти ремонт та бути законсервованим на зиму, а вже навесні його виведуть на робочий режим.

Журналіст свідчить після смерті

Голландського оператора, який загинув під час російської інтервенції до Грузії, вбила російська касетна бомба, повідомило позавчора МЗС Нідерландів із посиланням на результати урядового розслідування. 39–річний Стан Сторіманс загинув 12 серпня під час російського авіаудару по грузинському місту Горі. Голландська слідча група відбула до Горі через два тижні після інциденту, щоб зібрати доказові матеріали та показання свідків.

Країна–банкрут

Країна–банкрут

Більше двох тисяч ісландців із плакатами «Де наші гроші?» вийшли вчора на демонстрацію протесту перед парламентом у столиці країни — Рейк’явіку. Демонстранти вимагали звільнення глави центрального банку Девіда Оддсона, колишнього прем’єр–міністра і близького приятеля чинного глави уряду — саме на нього покладають відповідальність за те, що Ісландія постраждала від триваючої світової фінансової кризи більше, ніж інші європейські країни.

«Майор» під ліжком президента

«Майор» під ліжком президента

Французький тижневик Le Point подав сенсаційні таємні записи екс–розвідника Іва Бертрана з пікантними подробицями з приватного життя президента Ніколя Саркозі та інших представників французької політичної еліти. Публікація мала у Франції той же ефект, що у нас плівки майора Мельниченка. Впродовж цього тижня записи Бертрана залюбки смакувала вся європейська преса. 63–річний нині Ів Бертран очолював французьку розвідку Renseignements Generaux упродовж 12 років, поки 2004 року його не відправив у відставку тодішній міністр внутрішніх справ Франції Ніколя Саркозі. І мав за що, бо з уривків із 23 написаних від руки щоденників, які оприлюднив Le Point, більшість компромату «зазирає» і в теперішнє життя президента Франції.

Буш-рятівник

Президент США Джордж Буш представив новий план стабілізації фінансової системи країни. Білий дім планує викупити великі частки акцій у провідних банках. Вартість цієї програми оцінюється в 250 млрд. доларів. «Цей пакет заходів Америка здійснює в рамках плану «великої сімки» для зміцнення банків нашої країни. Частину коштів антикризового пакету (загальна «ємність» якого 700 млрд. доларів — Ред.) уряд витратить на придбання пакетів акцій приватних банків», — пояснив Буш. Америка фактично бере на озброєння європейську схему: держава частково націоналізує провідні банки, запроваджує гарантії з міжбанківських позик, а банки отримують можливість відновити кредитування економіки, зазначає «Євроньюс». Таким шляхом пішли спочатку Велика Британія, а потім інші країни ЄС.

На безриб’ї дебютант

На безриб’ї дебютант

Позавчора у Лондоні було оголошено прізвище цьогорічного лауреата Букерівської премії — ним став 33річний індійський письменник Аравінд Адіга. Однією з найпрестижніших літературних премій його відзначено за дебютний роман «Білий тигр», повідомляє БіБіСі. Адіга став третім в історії Букерівських премій письменником, якого преміювали за перший роман, і одним із наймолодших авторів серед усіх попередніх лауреатів.

Постоїмо за братів сербів

Щонайменше 34 особи отримали поранення під час заворушень, які сталися позавчора увечері в столиці Чорногорії — Подгориці після маніфестації противників визнання незалежності сепаратистської сербської провінції Косово. Маніфестація була скликана з ініціативи опозиційних просербських партій перед приміщенням чорногорського парламенту. Приблизно десять тисяч осіб протестували проти прийнятого чорногорським урядом у четвер на минулому тижні рішення про визнання незалежності Косова.

Змовились: вижити!

У неділю та в понеділок у Парижі відбувся саміт лідерів 15 країн зони євро, на який також було запрошено прем’єр-міністра Великої Британії Гордона Брауна, попри те, що Британія до цієї зони не належить. Головна тема обговорень — шляхи виходу зі світової фінансової кризи. «Країни-члени єврозони зобов’язуються гарантувати на обмежений час міжбанківські позики з метою забезпечення банкам фінансової безперебійності», — повідомив про головну з досягнутих домовленостей президент Франції Ніколя Саркозі. Він пояснив, що тимчасові гарантії, які діятимуть до кінця 2009 року, мусять заохотити фінансові інституції почати знову позичати навзаєм гроші.

Чоловік, який жив на швидкості

Чоловік, який жив на швидкості

У ніч із п’ятниці на суботу загинув лідер австрійських правих Йорг Хайдер. Йому було 58 років. Глава партії «Союз за майбутнє Австрії» та губернатор провінції Карінтія втратив контроль над керуванням автівкою на дорозі південніше столиці цієї провінції — міста Клагенфурт приблизно о 1.30 ночі, коли повертався з нічного клубу. Він поспішав у своє рідне містечко на свято — наступного дня його мати відзначала 90-річчя.

Перевага глобального

Перевага глобального

Королівська шведська академія наук присудила цьогорічну премію в галузі економічних наук на честь пам’яті Альфреда Нобеля американському економістові, професору Прінстонського університету Полу Кругману — «за його аналіз моделей торгівлі та концентрації економічної діяльності». Премія була заснована вже після смерті Нобеля з огляду на важливість економіки в сучасному світі, попри це вона називається «економічним Нобелем». 55-річний Кругман також отримає грошовий додаток до преміальної медалі — 10 млн. шведських крон (1,4 млн. доларів США).