Чоловік, який жив на швидкості

14.10.2008
Чоловік, який жив на швидкості

У ніч із п’ятниці на суботу загинув лідер австрійських правих Йорг Хайдер. Йому було 58 років. Глава партії «Союз за майбутнє Австрії» та губернатор провінції Карінтія втратив контроль над керуванням автівкою на дорозі південніше столиці цієї провінції — міста Клагенфурт приблизно о 1.30 ночі, коли повертався з нічного клубу. Він поспішав у своє рідне містечко на свято — наступного дня його мати відзначала 90-річчя.

Поліція встановила, що машина, за кермом якої перебував Хайдер, рухалася зі швидкістю 142 кілометри за годину при встановленому в цій місцевості обмеженні швидкості руху в 70 км. Машина злетіла з дороги і перевернулася кілька разів. Хайдер отримав серйозні поранення голови, грудної клітки та хребта і помер дорогою до шпиталю.

Автомобіль Хайдера «Фольксваген Фаетон V6» був новим і перебував у відмінному технічному стані. Слідство наразі виключає акт саботажу або раптовий серцевий напад у Хайдера.

Йорг Хайдер зробив блискучу політичну кар’єру впродовж останнього десятиліття і в ці дні знову був на висоті — на загальних парламентських виборах 28 вересня очолювана ним політична сила набрала 10,7 відсотка голосів виборців. Головний суперник на правому фронті, Партія свободи, яку Хайдер колись заснував, очолив, провів до парламенту і уряду, а потім вийшов із неї, досягла ще більшого успіху — 17,5 відсотка голосів. «Союз за майбутнє Австрії» позавчора змушений був обрати нового лідера. Очільником партії став близький приятель та соратник Хайдера — Стефан Петцнер.

Австрійські аналітики вважають, що смерть такого харизматичного лідера, яким був Йорг Хайдер, сприятиме консолідації правого політичного табору.

Хайдер упродовж більш як 20 останніх років був обличчям австрійських ультраправих. Усій Європі було відомо його негативне ставлення до емігрантів, до Євросоюзу. Коли 1999 року Партія свободи набрала на виборах більше чверті голосів і ввійшла до урядової коаліції, Європа влаштувала Австрії обструкцію і запровадила санкції. Але, без сумніву, немала частина європейців поділяла погляди Хайдера, його тверду позицію. Від Хайдера тоді відвернулися так звані ліберальні політики, які продовжували брататися з кремлівським керівництвом на тлі війни, розв’язаної в Чечні. І продовжують брататися тепер на тлі дій Кремля в Грузії.

 • Майдан біля Кремля

  Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

 • Кремлівська «Зміна»

  Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

 • Потрібні робочі руки

  На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

 • З голоду не помрете, але паски затягуйте

  Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>