Прем’єр у ПіСку
Танго втрьох
Уже у вівторок ЦВК Польщі оголосила офіційні результати позачергових парламентських виборів. Як і прогнозували екзитполи, перемогла «Громадянська платформа». А от «піррове» друге місце партії братів Качинських «Право і справедливість» не дає можливості навіть підтримати президентське вето — для цього необхідно щонайменше 185 голосів. А союзників у донедавна всемогутнього ПіСу в новому Сеймі катма — одні ображені чи посварені недоброзичливці.
Тріумф «анти–ПіСу»
Офіційні результати дострокових парламентських виборів у Польщі ще не оприлюднено. А за даними екзит–полів, вибори закінчилися тріумфальною перемогою лібералізму над соціал–ізоляціонізмом, перемогою «Громадянської платформи» над «Правом і Справедливістю», і особисто Туска над правлячим дуетом Качинських. Після оголошення попередніх результатів лідер «ГП» Дональд Туск заявив, що «є найщасливішою людиною на землі», що й не дивно, враховуючи, скільки «поту і сліз» коштувала «Платформі» ця перемога.
Українські «граблі» польських виборів
Завтра в Польщі відбудуться дострокові парламентські вибори. Передвиборчі розклади до болю нагадують нещодавно пережите Україною. Є затяте суперництво «помаранчевих» союзників — правоконсерваторів з «Права і Справедливості» та лібералів із «Громадянської платформи». Лунали нескінченні взаємні підозри, звинувачення в соціальному популізмі, кумівстві та узурпації влади. Майже дзеркальна ситуація була і з «польським Морозом» — лідером «Самооборони» Анджеєм Леппером, котрого урядові екс«побратими» звинуватили в більшості політичних гріхів. Подібними до українських були й безкомпромісна передвиборча агітація, безсоромні спроби спекулювати на почуттях правовірних католиків і ксенофобських інстинктах неосвічених патріотів. Та ж підміна чиновницького критерію фаховості відчуттям ліктя та упокореною лояльністю. Ті ж фрейдистські марення виборців, які самовіддано хотіли вірити у те, що розсварені «батькиреформатори» Туск із Качинськими таки «помиряться» у коаліційному екстазі. Те ж типово українське намацування післявиборчих векторів — чи то праворуч заблукати, чи загрузнути у нескінченних пошуках стабільності.
Щоправда, на відміну від нас, у Польщі є чітка поляризація партійних програм і кожен виборець може знайти в лідерах перегонів десять відмінностей. Є й момент, що відрізняє дві країни: нема побоювань, що якийсь Гжегож Підрахуй, «підбриє» відсотків із десять голосів, і внаслідок цього російська агентура в уряді виведе Польщу з НАТО чи ЄС.
Коаліційна агонія
«Коаліції немає, і жодні угоди нас уже не пов'язують, «Право і справедливість» зірвала коаліцію», — заявив ще в неділю в інтерв'ю радіостанції «TOK FM» екс-віце-прем'єр польського уряду Анджей Леппер. Леппер гостро розкритикував прем'єр-міністра Ярослава Качинського, бо той «керує країною так, ніби Польща — його приватний фільварок, він не здатен бути прем'єром». Ба більше, радикальний лідер «Самооборони» назвав керівника уряду «загрозою як для Польщі, так і для демократії» і підсумував: «Він просто диктатор... Якби він жив у тих страшних часах, то досягнув би більшого».
Шенгенські грати
З 1 січня 2008 року «прикордонний кисень» для громадян України буде перекрито, адже наші найближчі європейські сусіди долучаються до Шенгенської угоди. Прихильні досі до українців дипломатичні служби «стратегічних партнерів» України змушені будуть пристосовуватися до жорстких умов Шенгену. До Європи «без кордонів» долучаться Польща, Словаччина, Чехія та Румунія, Угорщина, загалом десять «новоспечених» членів ЄС, які у 2004 році ратифікували Шенгенську угоду, але досі не приступали до виконання всього громаддя її постулатів.
Хлопці з ЛіСу проти ПіСу
Попри, те, що керівника «Самооборони» Анджея Леппера публічно затаврували і звинуватили в корупції, урядова коаліція, де його фракція має «золоту акцію», наразі не розпалася. Переформатування відбулося поміж тримачів сеймових «золотих акцій» — «Ліги польських родин» і самої «Самооборони». Днями вони офіційно заявили про створення нової партії — ЛіС (від заглавних літер назв партій), яка матиме не одного голову, а відразу двох — Анджея Леппера і Романа Гертиха.
Імперія завдає удару у відповідь
Негласний конфлікт у форматі Росія—США набув подальшої ескалації, вилившись у призупинення участі Росії в Договорі про звичайні збройні сили в Європі (ЗЗСЄ). Це рішення стало безпосередньою реакцією Кремля на можливість розміщення елементів американської протиракетної оборони в Польщі та Чехії. Відповідний указ підписав цієї суботи президент РФ Володимир Путін.
«Візантійщина» по-варшавськи
Скандальна корупційна афера, котра спричинила до відставки віце-прем'єра Польщі Анджея Леппера, поставивши урядову коаліцію на межу розколу, набуває розвитку. Як виявилося, полювання на корупціонерів, пов'язаних із сільськогосподарським міністерством Леппера, було спецоперацією Центрального антикорупційного бюро (ЦАБ), котра готувалася півроку.