«Наші» банки — за «їхні» гроші

Реформістська термінологія та навіть словосполучення «економічна криза», яке вперше злетіло з тендітних уст Прем’єра, пов’язують з початком її перемовин із Міжнародним валютним фондом про надання позики «Стенд–бай». Сама Юлія Тимошенко не особливо заперечує цей факт. «Ми отримали пакет пропозицій щодо виходу з кризи і зараз будемо його адаптовувати до України», — розповіла вона про своє перебування на саміті Європейської народної партії й уточнила: нині вона узгоджує цей пакет із МВФ, що погодився виділити під нього кредитну лінію. За різними заявами урядовців, наближених до Леді Ю, йдеться про суму від 4 до 16 мільярдів доларів. Сама Юлія Володимирівна обмовилася про 14 мільярдів.

Кубики, які бавляться людьми,

Нещодавно мене шалено вразила дуже проста інформація — виявляється, букви на дитячих кубиках розміщують так, аби «х» та «у» були на одному кубику. Таким чином дорослі дяді і тьоті, підступно змовившись, роблять усе, аби нерозумне чадо, перевертаючи свою іграшку різними боками, раптом не зробило якогось непристойного лінгвістичного відкриття. І не змушувало потім своїх батьків червоніти в гостях — «Та що ви! Удома воно таких слів не чуло, як можна?!!».

«Антикризова–2» померла до народження

Українські громадяни, які в недільний прайм–тайм увімкнули телевізори, побачили на екранах Прем’єр–міністра на тлі державного прапора: Юлія Тимошенко зі стурбованим обличчям зверталася до народу. Головною заявою, заради якої очільниця Кабміну виходила в національний ефір, був її намір створити за участю всіх фракцій парламенту спеціальну коаліцію. «На базі такої коаліції терміново переформатувати Кабінет Міністрів, створити уряд захисту України від економічної кризи, надавши йому можливості негайно реагувати на світові виклики», — накручувала ситуацію Прем’єр.

Це ще не аварія: просто швидкість 100, а кювет — під капотом...

Це ще не аварія: просто швидкість 100, а кювет — під капотом...

Ми всі палко сподіваємося, що країна омине масштабну економічну кризу, але події останніх тижнів підказують, що готуватися треба до гіршого. Світла у кінці тунелю світової фінансової кризи поки що не видно, а приємні експертні прогнози, які звучать раз у раз, потім чомусь виявляються надто перебільшеними. Скажімо, більшість фінансових гуру навесні в один голос твердили: Америку перестане лихоманити наприкінці 3–го кварталу 2008 року. І що? Вже розпочався четвертий квартал, а не видно навіть дна. І річ не в тім, виділить чи не виділить американський конгрес 700 мільярдів доларів, аби «закрити» ними дірку у своїй фінансовій системі: за оцінками аналітиків, реальна потреба вже перевалила за чотири трильйони! Нині провідні економісти заявляють: розвиток економік усіх розвинених країн суттєво загальмується. І нашої «недорозвиненої» — також.
Наразі прогноз виглядає так: дуже важкий 2009 рік — і плавне поліпшення в 2010–му. Міжнародний валютний фонд очікує, що зростання ВВП в Україні наступного року становитиме 2,5%, а за підсумками 2008 року — 6,4% (станом на нинішній день — 7,2%). Тобто крива нашої життєздатності повільно, але прямує тільки донизу.

Більше однієї унції в одні руки не відпускаємо!

Більше однієї унції в одні руки не відпускаємо!

Національний банк України не втомлюється вливати державні кошти в проблемні фінансові установи. За перші два тижні жовтня на ці цілі пішло вже 11 мільярдів гривень — майже наполовину більше, ніж за цілий попередній місяць. Проте банківська система останнім часом чудово ілюструє народну приказку «Де тонко, там і рветься».

Ну дуже щільні банки!

Ну дуже щільні банки!

Вигляд фінансового провалля, у яке може звалитися потужний «Промінвестбанк», а вслід за ним — й інші банки з першої десятки (наша газета відстежує ймовірність проблем у банку «Надра», інших фінансових установ, проблеми яких розв’язував Нацбанк, надаючи їм кредити. — Авт.), викликав паніку серед вкладників. Тільки за вісім останніх днів українці зняли зі своїх рахунків 6 мільярдів доларів! Щоб зрозуміти, багато це чи мало, досить порівняти дві цифри: станом на перше жовтня банківський портфель в Україні становить в еквіваленті трохи менше, ніж 70 мільярдів доларів.

«ПіБ» пішов! Наступні вже готуються...

Власники депозитних вкладів у «Промінвестбанку» опинилися у скрутній ситуації: НБУ запровадив піврічний мораторій на вимоги кредиторів. Якщо термін депозиту вже вичерпався, банк наразі чесно розраховується з клієнтом, але дострокове розірвання вже потрапляє під заборону. Власники зарплатних карток нині активно штурмують банкомати, але зняти з них готівку не завжди виходить: позавчора грошові скриньки «ПіБа» ще «випльовували» банкноти, а через добу вже зупинили роботу. В областях ситуація неоднозначна: наприклад, у Донецьку клієнтів обслуговували у звичайному режимі, на Одещині подекуди запровадили ліміт, а в деяких регіонах працівники відмовляються виплачувати кошти. ПіБ запевняє: зупинка в роботі — явище тимчасове, і взагалі, банк стабільний, не піддавайтесь паніці.

Розпродаж, який не вдався

Розпродаж, який не вдався

У «Промінвестбанку» проблеми значно серйозніші, ніж передбачалося. Як відомо, раніше Національний банк України виділив цій фінансовій установі п’ять мільярдів гривень під заставу акцій — аби вивести «промисловця» з кризи. Проте очікуваного поліпшення його фінансового стану вкладники так і не дочекалися — банк і далі тріщав по швах. Тож Нацбанку нічого не залишалося, як вжити більш радикальних заходів — увести в установі тимчасову адміністрацію й накласти мораторій на видачу внесків. Рішення ухвалювали в екстреному порядку ввечері 7 жовтня. Главою адміністрації став заступник голови Нацбанку Володимир Кротюк.

І всі такі небриті, і всі такі неголені!

І всі такі небриті, і всі такі неголені!

У зовсім не темному і по–європейськи доглянутому лісі поблизу рицарського Квідзина, що на півночі Польщі, промайнули плямисті спини оленів — частина секунди, і заховалися серед дерев. По сусідству ж, за сітчастим парканом, статечно й неквапно прогулювалися точно такі ж рогаті, які чудово почуваються в неволі. Яблука не просто беруть з рук, а нахабно вимагають. Все інше, як у диких родичів: битви за самку, у яких не тільки ламаються роги, народження потомства. Єдина прикра відмінність — зовсім не таке, як на волі, закінчення земного життя.