Справа Мао живе і вбиває

Справа Мао живе і вбиває

Щонайменше 72 людини загинули, понад 200 поранені й ще кілька десятків досі залишаються у залізній пастці з понівечених вагонів — таким є сумний підсумок катастрофи залізничного експресу сполученням Калькутта—Мумбай, яка сталася в ніч із четверга на п’ятницю. Внаслідок вибуху на колії з рейок зійшли локомотив і 13 вагонів елітного потяга «Г’янешварі експрес», у якому їздять переважно заможні люди. Можливо, наслідки аварії були б не такими страшними, якби по сусідній колії, на яку «ліг» пасажирський поїзд, саме не мчав на повній швидкості зустрічний «товарняк». Після того як він із розгону врізався в перекинуті вагони, у людей, що в них перебували, залишилося значно менше шансів вижити.

Два паспорти мої

Обраний місяць тому склад парламенту Угорщини ухвалив закон, який спрощує процедуру набуття громадянства республіки етнічними угорцями, що мешкають у сусідніх країнах. Як повідомляє «Євроньюз», завдяки цій правовій новації на громадянство Угорщини тепер можуть претендувати сотні тисяч громадян інших держав, які доведуть своє угорське походження та володіння угорською мовою. При цьо­му вони не отримують виборчого права, тому надалі мають захищати свої етнічні права на територіях країн проживання. Новий закон підтримали 344 депутати Національних зборів Угорщини, троє виступили проти, п’ятеро — утрималися від голосування. Закон набере чинності з січня наступного року.

Де на Землі жити добре?

Де на Землі жити добре?

Міжнародна неурядова організація «Мерсер» учора оприлюднила черговий щорічний рейтинг найкомфортніших для проживання та екологічно чистих міст світу. Експерти детально проаналізували 221 місто світу і підсумували: найкраще людям живеться у Відні. Ненабагато відстали від австрійської столиці швейцарські Цюрих і Женева, а 4–5–те місця розділили канадський Ванкувер і новозеландський Окленд.

Кому — бандит, кому — годувальник

Кому — бандит, кому — годувальник

Щонайменше 60 людей, переважно цивільних, загинули під час заворушень у столиці Ямайки — Кінгстоні. А почалося все з того, що правоохоронці ще в понеділок вирішили заарештувати місцевого наркобарона Крістофера Коука, відомого також за прізвиськами Дудус, або Президент. Раніше місцева влада, яка впродовж десятиріч залишається корумпованою і тісно пов’язаною з кримінальними структурами, не мала до 42–річного Дудуса жодних претензій. А може, просто не хотіла мати неприємностей, тому не йшла на конфлікт із впливовою особою. Але арешту та екстрадиції гангстера наполегливо вимагали Сполучені Штати, й ігнорувати ці вимоги ямайське керівництво більше не могло.

Конкуренти Бога

Конкуренти Бога

Американські вчені створили сенсацію в науці: їм першим у світі вдалося синтезувати штучний геном, пересадити його в бактерію та отримати повноцінну синтетичну клітину. Роботою керував засновник Інституту генетичних досліджень, біолог Крейг Вентер, який свого часу прославився тим, що розшифрував геном людини. Над створенням штучної живої клітини Вентер працював уже давно, і, схоже, нарешті це йому таки вдалося.

Обама взявся за гроші

Обама взявся за гроші

Сенат Сполучених Штатів підтримав запропонований президентом Бараком Обамою законопроект про фінансову реформу — найбільш масштабну, починаючи з 30–х років минулого сторіччя. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, 59 голосами «за» при 39 «проти» сенатори схвалили зміни системи фінансового регулювання, покликані захистити платників податків та не допустити нових фінансових криз на зразок такої, що сталася 2008 року.

«Червоний» день календаря

«Червоний» день календаря

22 травня у світі відзначається Міжнародний день біологічного різноманіття. Щороку він присвячений іншій темі: 2007–го в центрі уваги були кліматичні зміни, 2008–го — сільське господарство тощо. Наступного року йтиметься про ліси. А сьогодні екологи, біологи, політики та просто небайдужі до теми збереження навколишнього середовища люди з усієї планети обговорять проблему боротьби з бідністю та сприяння її вирішенню за допомогою біорізноманіття.

Нинішнє 22 травня особливе ще й тому, що з нагоди 200–ї річниці з дня народження Чарльза Дарвіна Організація Об’єднаних Націй проголосила увесь 2010–й Міжнародним роком біологічного різноманіття. З огляду на це заходи, покликані допомогти людству усвідомити, якою загрозою для братів наших менших, довкілля та всієї екосистеми планети стала його діяльність, відбуватимуться впродовж усього року. Але кульмінацією спроб донести до свідомості простих громадян, які наслідки мають надмірні споживацькі настрої людства для всього живого, що його оточує, та підказати, як вони на індивідуальному рівні можуть допомогти довкіллю, стане саме сьогоднішній день.

Згадуючи Чаушеску

Згадуючи Чаушеску

Десятки тисяч людей вийшли в середу на вулиці Бухареста, щоб висловити свій протест проти планів уряду скоротити розміри зарплат та пенсій у рамках боротьби за скорочення дефіциту бюджету. «Ми не відступимо, доки уряд не відмовиться від цих планів» — цитує Бі–Бі–Сі лідера однієї з найбільших профспілок країни «Картель Альфа» Богдана Хоссу.

Здалися, але не змирилися

Бангкок «зализує рани» після розгону табору опозиції, який стояв у центрі міста майже два місяці. Щоправда, спокою у столиці та деяких інших містах Таїланду немає й досі. Незважаючи на надзвичайний стан і комендантську годину, запроваджені в Бангкоку та ще 23 провінціях країни, окремі вогнища опору тліли ще й учора. У столиці тривають перебої з електропостачанням, порожніми залишаються туристичні квартали з їхніми розкішними готелями. Учора опозиційні «червоні сорочки» підбивали сумні підсумки буремної середи: під час штурму загинуло щонайменше 12 осіб, зокрема й італійський фоторепортер. Поранених, серед яких також виявилося двоє закордонних журналістів, — близько 50. У тому, що на трагічних подіях поставлено крапку, впевненості немає ні в кого. Як зазначає агенція «Рейтер», не виключено, що попереду — ще інтенсивніші заворушення.

Тече вода глибокая

Тече вода глибокая

Сильні зливи, які вже кілька днів поспіль не вщухають у центральній частині Європи, спричинили повені в Польщі, Словаччині, Угорщині, Сербії та кількох інших країнах регіону (зокрема, й у нас на Закарпатті). Жертвами стихії в різних країнах стало щонайменше четверо людей. У деяких південних регіонах Польщі впродовж однієї доби випало 200 сантиметрів опадів на один квадратний метр, що становить двомісячну норму. За прогнозами синоптиків, дощі потроху вщухатимуть лише сьогодні.