Те, що світ не одразу відшкодує Україні витрати, які вона понесла, закривши Чорнобильську атомну станцію, стало зрозуміло вже давно. Але днями крига, здається, таки скресла. У день професійного свята енергетиків на Зміївській теплоелектростанції запрацював оновлений восьмий енергоблок. Цю подію фахівці називають першим етапом реалізації програми компенсації потужностей ЧАЕС.
Якщо проект успішно пройде на Харківщині, то аналогічну реконструкцію розпочнуть і на інших теплогенеруючих об'єктах країни. Усього їх нині близько ста. Сімдесят відсотків із них майже повністю вичерпали свій ресурс. За попередніми прогнозами, зміївський варіант цілком придатний для наслідування. Адже після модернізації восьмий енергоблок зможе пропрацювати щонайменше років двадцять. Причому навіть на низькоякісному вугіллі, без так званого «підсвічування» газом чи мазутом.
Не менш ефективно в рамках цього проекту вирішуватимуться і наболілі екологічні проблеми. Сьогодні Зміївська ТЕС є основним джерелом забруднення повітря в регіоні. Саме через її труби щороку потрапляють в атмосферу близько вісімдесяти відсотків усіх шкідливих викидів. Тепер вищезгаданий енергоблок оснащено фільтрами, які дозволяють знизити вміст твердих домішок перед тим, як викиди пройдуть димовими трубами.
Розраховують фахівці також у рамках «компенсаційного» проекту розв'язати деякі проблеми вітчизняного машинобудівного комплексу. Так, у ході реконструкції на теплоелектростанції було використано комплектуючі, дві третини яких виготовлено українськими підприємствами. У майбутньому цю частку столичні управлінці мають намір збільшити до дев'яноста відсотків. Як повідомив міністр палива та енергетики Сергій Єрмілов, в Україні розроблено програму, яка регулюватиме випуск котлів та інших деталей для подальшого оновлення блоків вітчизняних теплоелектростанцій. Левову частку всіх замовлень отримають вітчизняні виробники. Імпортну складову впродовж двох-трьох років буде зменшено до мінімуму.
Сьогодні головним координатором проекту з боку іноземних партнерів є відома німецька фірма «Сіменс». Як заявив її представник Клаус Романов, проект реконструкції восьмого блоку Зміївської ТЕС унікальний уже тому, що в його реалізації беруть участь не просто різні фірми, а й різні країни. І при цьому робота проходить чітко, без серйозних збоїв.