Учора біля приміщення Міністерства освіти та науки хлопці та дівчата з мегафонами вимагали від міністра Ніколаєнка звернути увагу на кричущу проблему Криму — практично повну відсутність українських шкіл. Пікет відбувся за сприяння неурядової організації Рух добровольців «Громадський простір». Як розповів активіст організації Олег Кочерга, лише 2 % кримських дітей сьогодні здобувають освіту державною мовою. За 16 років незалежності на півострові відкрито... аж 7 шкіл з українською мовою викладання. Насправді ж, за словами іншої учасниці пікету кримчанки Олени Халімон, навіть у цих навчальних закладах частину предметів викладають російською, або ж українською навчають тiльки в молодших класах. Тож, переходячи до п'ятого класу, діти змушені перебудовуватися на російську.
Попри запевнення Станіслава Ніколаєнка в тому, що класи та школи з українською чи російською мовою викладання мають відкрити за наявності заяв більшості батьків, у Бахчисараї сотні дітей та батьків уже 6 років чекають на відкриття української школи. Є стоси заяв та достатньо підписів, але приміщення ніяк не знайдуть.
Справи у вузах, розповіла пані Халімон, ще гірші. Талановиті діти, які хочуть вступити до столичних ВНЗ, можуть вивчити українську, лише якщо потраплять до програми обміну між школами Західної та Південно-Східної України. Дуже багато молодих кримчан не мають іншого вибору, ніж вступати до філій російських вузів. Незважаючи на те, що ці навчальні заклади не мають ліцензії та були закриті Міністерством освіти з подачі Державної акредитаційної комісії, в них досі здійснюється набір студентів, тобто продовжується «вимивання мізків» із Криму до Росії, адже не секрет, що найталановитіші випускники філій російських вузів найчастіше виїжджають працювати до Москви.
Цікаво, що напередодні, виступаючи у Вінниці, міністр Ніколаєнко розповів про «значне досягнення» в освіті. Виявляється, тепер у ще більшій кількості шкіл України діти вчитимуть російську мову. Як підкреслив пан міністр, «російська мова є мовою Організації Об'єднаних Націй, мовою великої кількості користувачів в інтернеті, мовою багатьох інструкцій з експлуатації технічних засобів». Про Пушкіна міністр чомусь не згадав...