Профільні структури Кабінету Міністрів планують ініціювати офіційні антидемпінгові процедури проти ряду іноземних виробників компактних люмінесцентних ламп (КЛЛ), а також імпортерів такої продукції.
За даними аналітиків цього ринку, антидемпінгове розслідування має непогані перспективи, а його результати можуть бути реалізовані у вигляді цілковитої заборони на імпорт до України КЛЛ китайського виробництва, а також ламп, вироблених на основі китайських комплектуючих.
Зараз китайський імпорт під різними торговими марками займає майже 95 відсотків вітчизняного ринку КЛЛ, а митна вартість товару, що ввозиться, часто занижена в рази, констатують фахівці.
За оцінками незалежних експертів, проведення антидемпінгового розслідування в даній ситуації є цілком виправданим і обгрунтованим. Тим більше, що аналогічні процедури за схожими обставинами зараз проводять у багатьох провідних країнах світу.
Проте експерти розійшлися в прогнозах з приводу того, які саме урядові рішення буде в результаті ухвалено. У принципі, Кабмін має у своєму арсеналі не так багато інструментів протидії несумлінній конкуренції з боку імпортних виробників: окрім повної заборони на імпорт певної товарної номенклатури, це також введення підвищених (фактично, заборонених) імпортних мит; квотування імпорту; введення особливих технічних стандартів на продукцію, що ввозиться, або встановлення мінімальної митної вартості імпортного товару. Експерти не виключають, що одночасно буде задіяно кілька механізмів.
Представники деяких фірм-імпортерів китайської світлотехнічної продукції в коментарях зізнаються, що будь-яке з перерахованих вище можливих рішень фактично означатиме для них ліквідацію бізнесу. У виграші можуть залишитися ті структури, які вже зараз володіють власною розгалуженою мережею дистрибуції і, відповідно, здатні швидко переключитися на закупівлю ламп європейського або українського виробництва.
Водночас імпортери КЛЛ не схильні звинувачувати Кабмін в лобізмі чиїхось конкретних інтересів на ринку. Як імовірна причина урядових планів називалося певне пробуксовування реалізації Держпрограми енергозбереження, одним з важливих пунктів якої є сприяння максимальному використанню КЛЛ замість звичних ламп розжарювання.
Андрій ФІЛОНЧУК.