Учора глава держави спілкувався з журналістами, в тому числi вже традиційно — у прямому ефірі двох національних телеканалів. Президент вкотре відійшов від офіціозу, а заодно і похмурих владних кабінетів — зустріч з представниками ЗМІ знову проходила на «зеленій галявині» секретаріату.
Перебуваючи напередодні на Сорочинському ярмарку, глава держави відзначив, що скасування депутатської недоторканності — для нього не шоу. «Хотів би сказати Прем'єру і тим людям, які стоять за такою поведінкою: про скасування привілеїв я говорю серйозно. Я не конкурую сьогодні у виборчій кампанії, але мені потрібні союзники, партнери, щоб провести ці рішення в українському парламенті», — заявив тоді Президент. Вчора ж він детальніше пояснив свою позицію: «Влада для народу, а не для політиків, тому я наполягатиму на тому, щоб депутатська недоторканність була скасована! Всі мають бути рівними перед законом. — Коли я свого часу розмовляв з одним із прокурорів, він мені повідомив, що Генпрокуратура має доведені матеріали, які можна передавати до суду, стосовно вісімнадцяти народних депутатів! Однак відсутній механізм порушення кримінальних справ через недоторканність. Хоча я переконаний, що ця цифра занадто оптимістична. У парламенті таких депутатів значно більше».
Надважливим питанням Президент вважає проведення чесних виборів. «Ми повинні максимально чесно, справедливо, винятково у правовому полі забезпечити проведення виборчої кампанії. Починаючи від того, що є закон про вибори, який, здається, врахував пропозиції всіх політичних учасників», — зазначив він, закликавши політичні сили, які беруть участь у виборчих перегонах до Верховної Ради, прямувати «правильною, чесною політичною дорогою». Адже «мені прикро, що, їдучи українськими дорогами, починаючи від політичної реклами, бачиш методи і способи політичної поведінки, мета якої — не запропонувати власне бачення формування достатку, розквіту країни, а через авантюри, політичну хитрість дискредитувати когось», — сказав Президент. Слова ці були адресовані Партії регіонів, яка останнім часом справно копіює усі ініціативи, з якими виступає або глава держави, або «Наша Україна — Народна самооборона».
Третім озвученим месиджем під час прес-конференцiї стала тема підвищення соціальних стандартів. Президент України висловив думку, що уряд таки може «покращити наше життя вже сьогодні», проте, з якихось причин цього досі не зробивши, команда Януковича запустила «в народ» нові обіцянки, що поліпшення ось-ось прийде. «Я це кажу як економіст і колишній голова Національного банку України. Наша держава має колосальні можливості для економічного зростання. Чому динаміка росту ВВП потужна і складає 8%, а зарплати збільшилися всього на 11%? Куди діваються гроші? — резонно зауважив Віктор Ющенко. — Поки я Президент, питання соціальних реформ стоятиме на порядку денному як у Кабінеті Міністрів, так і у Верховній Раді».
«Я сьогодні говорив своєму апарату, говорив Прем'єру, хочу сказати депутатам, що Україна буде мати пакет економічних реформ, спрямований на радикальну зміну соціального обличчя країни, — наполягав на своєму Президент. — А намагання перехопити чиїсь щирі наміри і гасла, як покращити життя українців, — лише спекуляції з метою когось дискредитувати. Це як у пісні: є голос — співаєш, немає — підспівуєш».
Імовірно, більш детально ключовi постулати вiд Президента будуть озвучені під час урочистого виступу на Дні незалежності. Однак у тому, що названо далеко не все, що потребує негайного вирішення, сумніватися не доводиться. Так, на запитання, як він ставиться до намагання приватизувати Одеський припортовий завод без конкурсу напередодні виборів, Віктор Ющенко відповів, що це — елементарний дерибан державної власності. «У мене насторожене почуття до інституцій чи сил, які ініціюють проведення приватизаційного процесу, бо переконаний, що чинна виконавча влада, інститут Фонду держмайна нездатні провести неупереджену, об'єктивну і конкурсну приватизацію. У цих умовах, коли з однієї сторони є відчуття шабашу, бо треба до виборів роздерибанити максимально все, що можна, проекти такого роду не варто ініціювати і проводити», — натякнув, очевидно, на соціалістів Ющенко.
І чи не вперше категорично прозвучало ставлення Президента до створення у майбутньому парламенті коаліції пропрезидентських сил з Партією регіонів. «Я не вітаю такий розвиток ситуації. Треба мати не лише з ким об'єднуватися, а й навколо чого. З Партією регіонів спільного мало, зважаючи на те, що ця політична сила фактично відкликала свій підпис під Універсалом», — підкреслив Ющенко. Що ж до висловлювань екс-спікера Олександра Мороза і комуністів про намір провести референдум про недовіру Президенту, Віктор Ющенко спокійно зазначив, що для цього потрібні принаймні підстави. «Від мене вони їх не дочекаються. Це все — спекуляції політичних сил, майбутнє яких через їхні вчинки вже окреслене історією. Окрім цього, є ще український народ, який, переконаний, вже дуже скоро дасть оцінку цим політичним вождям з минулого».