Уже в листопаді цьогоріч у столиці України з'явиться важлива історична пам'ятка — Державний історико-меморіальний комплекс жертв голодомору, політичних репресій та насильницьких депортацій. Зведуть меморіал на схилах Дніпра, на території Володимирської гірки. «Фахівці тривалий час обирали місце для цiєї символічної споруди, — каже заступник Київської міської державної адміністрації Іван Фоменко. — Розглядалося кілька десятків варіантів: і територія Лук'янівського цвинтаря, і район Повітрофлотського проспекту, і місце поблизу Києво-Печерської лаври. Однак ми дійшли висновку, що найкраще місце для такого меморіалу — схили Дніпра». Розпорядження про створення меморіалу жертвам голодомору днями підписав Київський голова Олександр Омельченко. До цього, нагадаємо, подібні укази та розпорядження про відзначення 70-ї річниці голодомору видали Президент України та Кабмін.
Державний історико-меморіальний комплекс жертв голодомору в задумах розробників проекту — це бібліотека, де будуть зібрані документи та книжки з усіх куточків світу про цю трагедію в історії людства, музей, науковий центр та пам'ятник. Після підписання спільного рішення КМДА, Держбуду та Міністерства культури України буде оголошено конкурс на найкращий варіант пам'ятного знаку, який розмістять на території меморіалу. «Ми не страждаємо гігантоманією, — запевняє Іван Андрійович. — Це буде скромний і водночас красномовний, зрозумілий усім людям пам'ятник. Перевага у конкурсі надаватиметься простим, компактним і невеликим комплексам».
Наразі перед авторами проекту стоїть цілком конктретне і нелегке завдання: встигнути з терміном здачі приміщення. Споруда, яку обрали для меморіального центру на вулиці Трьохсвятительській, перебуває у комунальній власності міста, на сьогодні там діє три десятки організацій, які орендують приміщення, їм міська влада знайде заміну. Роботи для реставраторів вистачить, адже будинок — кабінетний, для музею не годиться. Відтак від колишнього приміщення залишиться лише фасад — «серцевину» ж перепланують і відповідно оздоблять.
До речі, старий пам'ятник жертвам голодомору, що «притулився» біля стін Михайлівського собору, найiмовірніше, теж знайде своє місце на території меморіалу. За словами Івана Фоменка, під час зведення комплексу буде створено мінімум незручностей, при цьому, як запевняє заступник мера, жодне дерево у парку не буде зрубане, навпаки — навколо меморіалу насадять нових, зроблять додаткове освітлення, поліпшать навколопаркові доріжки. Існує вже й сума, у яку планують вписатися реставратори, — 6 мільйонів гривень. На пам'ятник має піти 150—200 тисяч гривень із міського бюджету. Що ж до транспортної розв'язки, то спеціальних доріг до меморіалу «класти» не збираються. «На «Мерседесах» ніхто у такі місця не приїжджає», — резюмував Іван Фоменко.