Американська наукова експедиція, яка має підготувати карту частини морського дна Арктики, щоб встановити, чи можна визнати його частиною території США, вирушає сьогодні до Північного полюсу, повідомляє «Рейтер». Місія американського криголама «Хелі» триватиме чотири тижні, впродовж яких науковці мають створити карту Чукотського підвищення — підводного хребта, який пролягає приблизно на 800 кілометрів на північ від Аляски. Це дозволить встановити, чи ці території можуть, за положеннями Конвенції ООН із морського права, вважатися належними Сполученим Штатам.
Хоча експедиція американських науковців збіглася в часі з подібними заходами російських та данських науковців і рішенням Канади збільшити свою військову присутність у районі Північного полюсу, американці стверджують, що їхня полярна місія не вписується в це суперництво за право привласнити багаті арктичні родовища нафти та газу. Мовляв, експедиція є частиною більш широкої програми досліджень, які проводяться вже багато років поспіль. Та у будь-якому разі після претензій Росії на володіння Північним полюсом до відповідних активних дій вдалися всі приарктичні країни, за винятком Норвегії.
США не ратифікували Конвенцію ООН iз морського права, але організатори експедиції, яка стартує сьогодні, Американська океанічна та атмосферна адміністрація й Університет штату Нью-Гемпшир стверджують, що офіційний Вашингтон може підписати та ратифікувати Конвенцію вже найближчим часом. За положеннями цієї конвенції, кожна країна, територія якої прилягає до арктичних широт, отримує право на 200-мильну економічну зону від свого узбережжя в напрямку Північного полюсу разом із усіма природними багатствами, які є у цій зоні. Цю зону можна продовжити в напрямку Північного полюсу, якщо країна доведе, що морське дно є натуральним продовженням її континентального шельфу.