Представники козацьких організацій Одещини та облорганізації «Просвіта» у вівторок знову пікетували Одеську міську раду, вимагаючи припинити будівництво в центрі міста пам'ятника російській імператриці Катерині II. Учасники акції прийшли до стін міськради з величезним транспарантом: «Ні — фальсифікації історії Одеси!». А історик Сергій Гуцалюк, випусник істфаку Одеського національного університету, заявив журналістам, що вчені з Санкт-Петербурга надіслали днями до Одеси копії історичних архівних документів, пов'язаних із забудовою Одеси. Згідно з цими документами, наголосив краєзнавець, торжеством історичної справедливості було б відновлення на однойменній площі храму Святої Катерини. Ось історичні документи, які підтверджують, що саме храм насправді був розміщений на площі в XVIII столітті, а жодного пам'ятника Катерині II не було і не планувалося, його звели аж через століття — у 1900 році. «А згідно з історичним планом забудови Одеси, розробленим першим архітектором-проектантом міста Францом Деволаном, — наголосив пан Гуцалюк, демонструючи телерепортерам архівні плани забудови Одеси 1794, 1797 і 1798 років, — на площі Святої Катерини було спроектовано та освячено спорудження церкви, будівельники звели стіни храму та купол. Щоправда, через розкрадання коштів тодішнім міським керівництвом храм довгі роки залишався недобудованим. Отож якщо міська влада хоче реконструювати історичний архітектурний ансамбль XVIII—XIX століття, про що постійно наголошується, то в центрі площі якраз і належить звести храм Святої Катерини».
Пікетувальники передали копії архівних документів та офіційну довідку історичного факультету Одеського національного університету, підписану деканом факультету В'ячеславом Кушніром, про історичну забудову Катерининської площі XVIII—XX століть, — віце-меру Одеси Михайлу Кучуку. В ній наголошується на недоцільностi встановлення в українському місті символів неіснуючої вже понад 90 років Російської імперії: «Проект відновлення пам'ятника Катерині II не можна вважати поверненням історичної справедливості, — мовиться в документі, — оскільки, по-перше, історично Катерининський майдан проектувався як місце для освяченої 1794 р. церкви, а не для пам'ятника цариці. По-друге, цей пам'ятник, що простояв на майдані лише 20 років, був звичайним ідеологічним символом самодержавної Російської імперії, що не мав безпосереднього відношення до історії виникнення Одеси. По-третє, постать Катерини II відіграла надто одіозну роль в історії багатьох народів, які традиційно мешкали та мешкають в Одесі (українців, поляків, євреїв, татарів та ін.), й відновлення пам'ятника цій особі на одному з центральних майданів міста може викликати негативну реакцію не тільки в Україні, а й за її межами».
Учасники акції «Деволан проти Катерини II» також вручили віце-меру М. Кучуку лупу — «щоб краще було видно справжні документи історичної забудови міста». Крім того, учасники акції зажадали проведення громадських слухань щодо забудови площі та всебічної науково-історичної експертизи із залученням провідних істориків України. Пан Кучук пообіцяв, що з наданими документами ознайомляться фахівці, але додав, що «ні владі, ні громадськості не варто втручатися у справи істориків».
А ввечері управління інформації міськради розповсюдило повідомлення про ухвалене Приморським райсудом Одеси рішення щодо заборони проведення масових акцій у центральній частині міста, обмеженій вулицями Приморською, бульваром Мистецтв, вулицями Преображенською, Грецькою і Польським спуском, у період із 3 серпня по 3 вересня поточного року (День міста відзначається 2 вересня). Цим вердиктом, уточнює управління інформації, «задоволено адміністративний позов виконавчого комітету Одеської міськради до громадянина Анатолія Степанченка (Одеське товариство «Просвіта») і громадянина Валерія Каурова (Одеська організація «Єдіноє отєчество»), котрі повідомили міськвиконком про намір провести, відповідно, пікетування на Катерининській площі і Хресну ходу за маршрутом: Преображенський собор, вулиця Дерибасівська, вулиця Катерининська, Катерининська площа.
Як повідомляла «УМ», нещодавно Одеська міськрада ухвалила рішення «Про порядок реконструкції Катерининської площі», яким передбачено встановлення тут монумента Катерині II і здійснення поточного ремонту навколишніх будинків і мостової. Представники національно-патріотичних сил і козацтва вже кілька разів проводили акції протесту проти спорудження пам'ятника. Пам'ятник Катерині II був встановлений у центрі Одеси в 1900 і знесений у 1920 році. Його фрагменти зберігаються в обласному Iсторико-краєзнавчому музеї. Пізніше на цій площі був споруджений пам'ятник Льву Толстому, потім Адаму Міцкевичу, Карлу Марксу. У роки окупації площу К. Маркса назвали ім'ям Гітлера. А в 1965 році на площі Потьомкінців, згідно з постановою уряду УРСР, було встановлено пам'ятник «Потьомкінцям — нащадки», який в червні поточного року демонтований з метою переміщення на Митну площу.