Як «УМ» уже повідомляла, всі міністри-суніти бойкотують уряд прем'єра Іраку Нурі аль-Малікі. За бойкоту 17 iз 40 міністрів уряд фактично припинив своє існування, що на додаток до суспільно-військової породило ще й глибоку політичну кризу. Позавчора аль-Малікі закликав у телезверненні всіх провідних політиків країни та лідерів парламентських фракцій зібратися за столом переговорів, щоб врятувати владну коаліцію та уряд національної єдності. Таке засідання мало б відбутися вчора по обіді або сьогодні.
Міністри-суніти вийшли зі складу уряду національної єдності, оскільки вважають, що він не здатен покласти кінець насиллю в країні та терору шиїтів проти сунітської меншини. Деякі представники опозиції звинувачують особисто Нурі аль-Малікі, який є вихідцем з шиїтських політичних кіл, в ігноруванні їхніх вимог. Позавчора провідні сунітські політики Іраку звернулися до всіх арабських країн iз драматичним закликом припинити «безпрецедентну кампанію геноциду» по відношенню до сунітського населення країни, повідомляє агенція «Ассошіейтед Пресс». Терор проти сунітів розгорнули переважно так звана шиїтська міліція, незаконні збройні формування шиїтів, навчені та контрольовані сусіднім Іраном.
Сунітський політик Аднан аль-Дулаймі, лідер найбільшої сунітської фракції в парламенті, повідомив агенції «АП», що «перси» та «сафаві», як суніти називають іранських шиїтів, уже майже повністю контролюють Багдад і невдовзі мають перебрати під свій контроль усі сунітські режими Близького Сходу. «Це війна, яка розпочалася тут, у Багдаді, і вони не зупиняться доти, доки не поширять свою владу на всі арабські країни», — заявив аль-Дулаймі. Він вказав, що найбільшу активність виявляють як шиїтські організації, зокрема, ХАМАС та «Хезболла», так і повністю шиїтський режим Сирії.
Подібні заяви не є перебільшенням. У Багдаді шиїтська «Армія Махді» провели етнічні чистки цілих сунітських районів міста та захопила сунітські мечеті. Суніти, лякаючись загрози тотального терору, змушені залишати столицю. А прем'єр-міністр аль-Малікі щойно повернувся з Тегерана, це був його другий візит до «форпосту шиїтів» за 14 місяців перебування при владі.
Заклик аль-Малікі до політичної еліти країни може не дати результату, оскільки депутати перебувають у відпустках і зберуться в Багдаді на наступну сесію парламенту лише у вересні. Щоправда, до столиці вже прибув Масуд Барзані — президент курдського регіону на півночі Іраку. Вважають, що саме Барзані відіграє ключову роль у спробах примирити шиїтів і сунітів і вмовити останніх повернутися в уряд.